Най-великият филм на новото столетие според 180 критици

Наоми Уотс в "Мълхоланд драйв" на Дейвид Линч

© Wikimedia Commons

Наоми Уотс в "Мълхоланд драйв" на Дейвид Линч



Кой е най-великият филм на XXI век? Би Би Си зададе въпроса на сто седемдесет и седем кинокритици, за да обори вечния рефрен, че киното "вече не е това, което беше". Проучването е предизвикано и от миналогодишната им анкета за най-големите американски кинозаглавия, в която критиката остави само 6, правени в новото столетие.


Макар времето да играе роля за определението "филмова класика", искаме да покажем, че днес се правят още по-разнообразни филми, които ще останат в историята, ако им се даде шанс в огромното море от развлекателни възможности, пишат от медията.


И така, най-великият филм на първите 16 години от XXI век е... мистериозният неоноар на Дейвид Линч "Мълхоланд драйв". Запаленият по трансцедентална медитация американец е следван от корейския си колега Уонг Карвай с романтичната приказка "В настроение за любов" и от сънародника си Пол Томас Андерсън с "Ще се лее кръв" на второ и трето място.




В челната десетка намират място основно продукции на американски и азиатски режисьори, един европеец и един иранец. Четвърта е оскаровата японска анимация Spirited Away, следвана от експерименталния филм "Юношество" на Ричард Линклейтър за порастването на едно момче, заснет в реално време.


Топ 10 продължава с "Ослепителният блясък на чистия ум" с Джим Кери и Кейт Уинслет (реж. французинът Мишел Гондри), "Дървото на живота" на Терънс Малик, Yi Yi: A One and a Two на лицето на тайванската "нова вълна" Едуард Янг и "Раздяла" на иранския режисьор Асгар Фархади, за да завърши с "Няма място за старите кучета" на Джоел и Итън Коен.


Във втората десетка европейските режисьори присъстват с четири филма: документалният "Акт на убиване" на датчанина Джошуа Опенхаймер (номер 14), "Четири месеца, три седмици и два дни" (15) на румънеца Кристиан Мунгиу, Holy Motors на французина Леос Каракс (16) и "Бялата панделка" на Михал Ханеке на 18-а позиция.


В допитването са участвали филмови критици, изследователи и журналисти от всички континенти освен Антарктида, пише Би Би Си. Цялата класация може да бъде видяна на сайта на медията.


Всичко, което трябва да знаете за:

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK