
© Юлия Лазарова
Изложбата "През отворените прозорци" в Национална галерия "Двореца" показва картини от руския импресионизъм за пръв път в България.
Ярките и цветните пасторални и урбанистични сюжети преобладават в творбите от изложбата "През отворените прозорци" в Национална галерия "Двореца", която се открива днес от 19 часа. Експозицията представя за пръв път в България картини на руския импресионизъм. Творбите са част от колекцията на Музея на руския импресионизъм в Русия.
"Импресионизмът е едно от глобалните течения в изобразителното изкуство през втората половина на ХХ век. Всички последващи течения - експресионизъм, постекспресионизъм и други, произтичат от импресионизма." Думите са на Борис Минц - основател на руския музей.
В изложбата са включени 66 живописни творби на 43 руски художници. Рисувани са от средата на XIX до средата на ХХ век. Сред авторите са както известни руски творци като Валентин Серов, Константин Коровин, Пьотър Кончаловски, Борис Кустодиев, така и по-малко прочути живописци. © Юлия Лазарова Борис Минц - основател на "Музей на руския импресионизъм"
Изложбата води през пейзажи от Москва, през "Венеция", видяна от Борис Кустодиев, през испанската тема в "Градините на Алкасар в Севиля" от Валерий Кошляков до "Утро в гората" на Владислав Потехин и "Нощен Монмартр" на Александър Герасимов.
"Самият Александър Герасимов е въздействал на Йосиф Сталин с картината "Ленин на бронетранспортьор", разказа Борис Минц. Неговите платна, включени в изложбата, са пример за руския импресионизъм по времето на социализма.
"Творбата "Ленин на бронетранспортьор" е известна с образа на Ленин, който носи червено знаме, а в самата картината има много енергия. Според Сталин това е било много позитивно и е изразявало правилната емоция. В тези времена Герасимов е бил в конфликт с председателя на художествената академия", допълни Минц, според когото след като импресионистите в Съветския съюз не са били преследвани, то такова нещо не е имало в Полша, България и другите страни.
© Юлия Лазарова
Според Минц във всеки един музей би трябвало да се излагат творби на млади художници и съвременно изкуство.
Основателят на Музея на руските импресионисти смята, че частните колекции от картини би трябвало да се показват на широката публика. Според него в България няма частни музеи, защото това струва изключително скъпо, а веднъж създадени, те трябва да могат да се самоиздържат.
Постоянната експозиция на Музея на руския импресионизъм съдържа над 80 творби от 50 художници. Всички тях Минц е събирал в продължение на 15 години. Борис Минц създава музея през май, като до момента е бил посетен от над 30 хил. човека.
Според директора на музея Юлия Петрова някои от руските художници надминават по майсторство френските творци, от които се заражда импресионизмът. Петрова заяви и че целта на Музея на руския импресионизъм е да разшири представата за това течение в изкуството и неговата значимост.
Изложбата "През отворените прозорци" в Национална галерия "Двореца" е част от международната програма на руския музей, чиято цел е да запознае публиката по цял свят със забравени имена на руските импресионисти, голяма част от които напускат родната си страна след Октомврийската революция през 1917 г.
Експозицията ще може да бъде посетена в Националната галерия в София до 23 ноември.
Един препатил
Рейтинг: 3381 Весело"..Творбата "Ленин на бронетранспортьор"......
Аз не разбрах - да не би и тази творба да са ни показали?
"Според директора на музея Юлия Петрова някои от руските художници надминават по майсторство френските творци, от които се заражда импресионизмът...."
Пак не разбрах - "Ленин на бронетранспортьор" ли се има пред вид?
dissident
Рейтинг: 810 ВеселоДо коментар [#1] от "Един препатил":
Не се напъвай. След като от текста само за Ленин си разбрал, другото не ти е нужно.
birnic
Рейтинг: 509 НеутралноЩом са руснаци, няма начин да са художници. В тази изостанала страна, управлявана от сатрапи, наричана още Горна Волта с ракети, не може да има никакво изкуство. Тия са си обикновени бояджии.
2.5
Рейтинг: 2493 Весело“Неговите платна, включени в изложбата, са пример за руския импресионизъм по времето на социализма.”
I Want To BelieveЗнаехме за соц-реализма, сега ни отстрелват със соц-импресионизъм! И то не откъде да е, а от Русия!
Нищо чудно след някоя година братушките да изкарат чешките и унгарските събития като перформънс и предтеча на Кристо?!
Един препатил
Рейтинг: 3381 НеутралноДо коментар [#2] от "dissident":
Скъпи приятелю, искрено се радвам, че ще можем да видим творби на руски импресионисти. Но наистина не разбирам защо Борис Минц и Юлия Петрова са използували случая за да говорят глупости.
spiegel
Рейтинг: 1799 НеутралноВъобще импресионизмът повлиял на Сталин, а той го благословил. Казваме Сталин - разбираме съветски импресионизъм. Казваме съветски импресионизъм - разбираме Сталин.
Alexander97
Рейтинг: 1817 Неутралнослед като импресионистите в Съветския съюз не са били преследвани, то такова нещо не е имало в Полша, България и другите страни.
Г-н Минц не знае, че по време на импресионизма в България е имало свобода в изкуството!
3.14
Рейтинг: 473 ВеселоА Юлия русская ли е, или просто надминава ласкателите от всички страни? Интересно как е измерила постиженията количествено и качествено, та е установила "надминаването"?
21 ВЕК - ВЕК НА ПРОСВЕТЕНО ВАРВАРСТВО!3.14
Рейтинг: 473 НеутралноДо коментар [#7] от "Alexander97":
21 ВЕК - ВЕК НА ПРОСВЕТЕНО ВАРВАРСТВО!Г-н Минц очевидно не е запознат и с други неща(като представата за дипломатичност) , щом подчертава факта от миналото, формулиран от нашите тогавашни управници:"Така е в Съветския съюз, така е и у нас!". Не е чудно, че неотдавна друг един представител сгафи, пък вместо елементарното "извинете, моля", отиде още по-нататък в просото, обяснявайки, че се бил шегувал, а бълг.политици не разбирали от майтап. А може и чувството за хумор на оня "Дебел Петър" да с съответствено на фамилията?
Willy Messerschmitt
Рейтинг: 4136 ВеселоОт статията "разбрах" че техният импресионизъм е значим защото се вози на бронетранспортьор!Като ленин!!!!!
До истината се достига с познание! Не влизам в диалог с лумпени !ХАРИ
Рейтинг: 645 ГневноВън руския импресионизъм от България !
Човек - това е една особена болест по маймуните.3.14
Рейтинг: 473 НеутралноИнтересно е и включването на Йосиф Висарионович в презентацията. Наистина той беше обявен за "компетентен по всички въпроси". И всеки, говорещ за каквото и да е, не пропускаше да вмъкне: "Както великият Сталин каза...".
21 ВЕК - ВЕК НА ПРОСВЕТЕНО ВАРВАРСТВО!Към онова време ли ни връщат? Ми, ако е тъй, да наречем пак Варна "град Сталин", а Мусала "връх Сталин".
Ако е дошло времето, що не направим един референдум като в Крим, да се присъединим към РФ директно! С това ще решим цял ред тежки проблеми като:
1. Въпросите за НАТО и ЕС - те просто ще отпаднат, за Булекзита ЕС ще преговаря с Путин. (Ха-ха!).
2. Охраната на границите.
3. Проблемът с мигрантитте.
4. Демографските проблеми. Може да се върнат българи от бившия(а може и бъдещ) СССР, да се преселят братя руснаци, православни.
5. Край на опасностите от исламизация и от ново турско робство.
6. И накрая, но не последно по важност: ще се освободим от непосилната задача да управляваме сами себе си и своята държава!!!
Bramasole
Рейтинг: 4057 НеутралноПьотр Кончаловски е дядо на режисьорите Андрей Кончаловски и Никита Михалков, баща е на дворянката Наталия Кончаловская. Човек с аристократичен произход, той е предал европейско възпитание и обноски в семейството си. Но у известните му внуци тези гени са рецесивен белег, те са активисти на "Единна Русия" и завличат каквито успеят пари, мазнейки се на Господаря.
"Човек не се дави, като падне във водата, а като остане там” - Едуин Луис Коул3.14
Рейтинг: 473 НеутралноДо коментар [#5] от "Един препатил":
21 ВЕК - ВЕК НА ПРОСВЕТЕНО ВАРВАРСТВО!Ами всеки според способностите си...и Минц, и Юлия (Хиксовна? - оти не е учтиво без отчество) Петрова.
3.14
Рейтинг: 473 НеутралноДо коментар [#13] от "Bramasole":
21 ВЕК - ВЕК НА ПРОСВЕТЕНО ВАРВАРСТВО!Ще разберете защо, когато Вл.Владимирович стане Император всея Руси! Те ще са първи дворяни!
ijj
Рейтинг: 1097 Любопитно"Сред авторите са както известни руски творци като Валентин Серов, Константин Коровин, Пьотър Кончаловски, Борис Кустодиев, така и по-малко прочути живописци."
Ако се сравнява стилът на Серов и Коровин, импресионист е по-скоро Коровин, не е ли така? А Пьотър Кончаловски май е дядо на популярните в наши дни режисьори Андрей Кончаловски и Никита Михалков.
ijj
Рейтинг: 1097 НеутралноДо коментар [#13] от "Bramasole":
Извинявам се - виждам, че съм повторил нещо, което вече го има във Вашия коментар.
penetrating
Рейтинг: 11024 НеутралноИзложбата май се използва за пропаганда. Ленин на бронетранспортьор май е известна единствено с това, че е Ленин, има бронетранспортьор и Сталин я харесва...
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertBramasole
Рейтинг: 4057 ВеселоДо коментар [#17] от "ijj":
Като помислих, пак добре, че ни запознават с творчеството на дядото Кончаловски, защото можеше да е с част от творчеството на бащата Сергей Михалков /химна на СССР/.
"Човек не се дави, като падне във водата, а като остане там” - Едуин Луис КоулЧерен хумор.
dnevnikar
Рейтинг: 4076 НеутралноМОЧА имени Лелина
Тотал' експесионизъм = Гибрид империализъм?
Той във всевечен пакт со Гитлера влезна.
Откат най-вероломен получи затова.
Но, разгроми си пакта и чат-пат оцеля.
mitko11
Рейтинг: 1751 ВеселоДо коментар [#18] от "penetrating":
Генерал Сандокан с двата МИГ-аЧастта за Ленин ми идва в повече и ми напомня един виц:
"Три пъти връщат картината на един импресионист, защото в нея го няма Ленин. Най-накрая художникът се съгласява да нарисува картина "Ленин в Полша". Идва времето на изложбата и пред официалните лица се сваля белият чаршаф, който е покривал новата картина. И ...о, ужас - на картината е изобразен Троцки, който оправя Надежда Крупская.
Веднага най-старшия пита:
-Къде е Ленин?
-Как къде - Ленин е в Полша..."
гошо
Рейтинг: 1956 ЛюбопитноДо коментар [#5] от "Един препатил":
гошои каква е тая картина "Ленин на БТР" да не става въпрос за "Ленин на трибуната"
penetrating
Рейтинг: 11024 НеутралноДо коментар [#21] от "mitko11":
Хубав виц
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertСега май е тръгнал от Москва насам...
ahasver
Рейтинг: 1563 НеутралноДо коментар [#4] от "2.50":Знаехме...
Малко сте знаели.
Импресионизмът в Русия се появява малко по-късно от френския, но вирее успоредно. Много са авторите,които не са посочени - Грабар, Куинджи, Коровин...
ahasver
Рейтинг: 1563 НеутралноДо коментар [#1] от "Един препатил":
Ства дума за стил, начин на изобразяване. Какво те вълнува,че точно Ленин?
ahasver
Рейтинг: 1563 НеутралноДо коментар [#5] от "Един препатил":
Тия глупости се появяват тук. В интервюто ги няма.
bcbg
Рейтинг: 237 Неутрално"Импресионизмът е едно от глобалните течения в изобразителното изкуство през втората половина на ХХ век"
Горе долу грешката е 100 г. Импресионизмът е стил от 19 век (1850-1900), а не от 20ти. Колкото до "майсторството" на руските импресионисти, така и не се сещам едно име. На друго място им е силата на руските художници - симболизъм, конструктивизъм, футуризъм...Кандински, Малевич, Шагал, Кузнецов, Гончарова...Имали са своето златно поколение в началото на 20 век, но с революцията всичко постепенно свършва.
jamaisvu
Рейтинг: 524 НеутралноАз предлагам Дневник, пък и всички антируски коментатори да организират една изложба на американски модернисти-Кунс/Уорхол/Полък/Лихтенщайн в България-има какво да се види, пък и да покажете на останалата част от народа,че Америка за България милее за българите,не за определени българи.. По същия начин може и руското посолство да направи една голяма изложба на руския авангард- Малевич/Кандински/Попова/Татлин и прочие.
За тези, на които не им е интересна тази част от житието- има толкова теми, под които може да плюете или хвалите Русия/САЩ- оставете някоя и за обикновените хора,а?
ijj
Рейтинг: 1097 НеутралноДо коментар [#1] от "Един препатил":
D0%B8%D0%BD+%D0%BD%D0%B0+%D0%B1%D1%80%D0%BE%D0%BD% D0%B5%D0%B2%D0%B8%D0%BA%D0%B5+%D0%BA%D0%B0%D1%80%D 1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B0&espv=2&biw=1366& ;bih=638&tbm=isch&tbo=u&source=univ&am p;sa=X&ved=0ahUKEwjdmuKQ4cbPAhWCxxoKHUXIChIQsA QIGg
Ако не греша нещо, става въпрос не точно за бронетранспортьор, а за нещо подобно на брониран автомобил (каквито е имало в годините около Първата световна война). Макар че на картината тази машина не се вижда много ясно, но все пак си личи най-горната част на един цилиндричен купол, каквито са имали бронираните автомобили от епохата:
https://www.google.lu/search?q=%D0%BB%D0%B5%D0%BD%
ahasver
Рейтинг: 1563 НеутралноДо коментар [#27] от "bcbg":
Запознаването ти с руската живопис е от западните музеи и книги. Всичките които изброяваш са емигранти. От тях нито един не е импресионист. Абстракционисти, супрематици, лъчисти. Показаните и споменати тук автори са работили в Русия.
ijj
Рейтинг: 1097 НеутралноДо коментар [#30] от "ahasver":
Може би Константин Коровин е с по-особена съдба - след 1923 г. е живял във Франция, а там е и учил няколко десетилетия по-рано. И той е всъщност типичен импресионист.
Tania Georgieva
Рейтинг: 5 НеутралноДо коментар [#3] от "birnic":
Явно никога не сте били в Ермитажа и Третяковската галерия щом се изказвате по толкова елементарен и лаишки начин. Бъркате политиката с изкуството и действате по сталински маниер.
ahasver
Рейтинг: 1563 НеутралноДо коментар [#29] от "ijj":
Това е положението,другарю!
Художниците също искаха да ядат.
В горните редове картини,където Ленин е върху бронеавтомобила, има една фактическа грешка. Сцената пресъздава пристигането на Ленин от Финландия. Пристигнал е като помощник-машинист на влака. Гладко обръснат, с каскетче. Личната му карта е на името на работника Иванов. Как е изглеждал го има на няколко места по-надолу. Има я и личната му карта. Така че мустаци и брада е завъдил след време. Но художниците са го рисували в утвърдения му образ.
ahasver
Рейтинг: 1563 НеутралноДо коментар [#32] от "Tania Georgieva":
Таня, галериите са далеч от тук. Има книги, албуми. особено сега гугъл може да затрупа човек с изображения и данни. Погледнете по-горния линк.
Тази лавина от данни понякога засмуква човек. Така се почувствах когато отворих думата "глаголица" или на Faciebat anno (Страдивариус). Поздрави.
bcbg
Рейтинг: 237 НеутралноДо коментар [#32] от "Tania Georgieva":
Вие явно не сте била в Ермитажа, защото ако бяхте ходили там, щяхте да знаете че това е музей за ЧУЖДЕСТРАННО ИЗКУСТВО. Няма нито един руски творец там, руснаците са в Руския Музей в двореца Михайловски.
bcbg
Рейтинг: 237 НеутралноДо коментар [#30] от "ahasver":
Преди да отговаряш на някой първо прочети какво е написал. Къде видя да съм писал че Кандински, Малевич, Шагал, Кузнецов, Гончарова са били импресионисти ??? А иначе съм изредил 5 имена, но мога да ти изредя още 20 на емигранти и 20 на останали заклещени в СССР. Факт е обаче че към 1900-1910, в Русия се зараждат много авангардни движения в архитектурата и изкуството. В този момент импресионизма е вече официално изкуство.
Разбира се, тези които са се измъкнали и са творили свободно днес са много по известни от тези които са останали (и опитвали да оцелеят) в СССР
ahasver
Рейтинг: 1563 НеутралноДо коментар [#36] от "bcbg":
Темата е руски импресионизъм. Тези, които изброявате, не са. Това съм казал.