
© издателство
Корицата на "Капризни години".
Днес, навръх гостуването на чешкия режисьор Иржи Менцел, излиза от печат "Капризни години" от издателство "Колибри". Менцел е в България за второто издание на организирания от издателството фестивал Cinelibri.
Чешкият кинорежисьор ще приветства публиката (на 14 октомври в кино "Люмиер" от 18.15 ч. и на 15 октомври в кино "Одеон" от 19 ч.) преди прожекциите на филма "Обслужвал съм английския крал" по едноименния роман на Бохумил Храбал, в който участва и българският актьор Иван Бърнев.
Иржи Менцел е една от най-ярките звезди в съвременната кинематография. В световната енциклопедия на киното името му блести редом с имената на Милош Форман, Вера Хитилова и Яромир Иреш, но той получава признание и като един от най-големите майстори на комедийното изкуство на 20 век.
Екранизацията на "Строго охранявани влакове" под негова режисура печели "Оскар" за чуждоезичен филм. Менцел е носител на "Златна мечка" от 1990 г. за филма си "Чучулиги на конец", има номинация за "Оскар" за "Селце мое централно", а за "Обслужвал съм английския крал" печели наградата на ФИПРЕССИ и номинация за "Златна мечка".
"Ако на места моят текст ви се стори песимистичен, не го приемайте на сериозно. Това е естествено и ще споходи всекиго, който не иска да споделя само онова, което се очаква от него." С това предупреждение започва "Капризни години" (преводът е на Васил Самоковлиев). В книгата си Менцел описва детството си и формиралата го културна среда в Прага; следването си във ФАМУ и причините да се посвети на киното, въпреки че първата му любов е театърът; реализацията на най-известните му филми като "Строго охранявани влакове" и "Капризно лято" в годинитe на славната чехословашка нова вълна.
За първия от тях Менцел печели "Оскар" и се превръща в един от мъжете на Пражката пролет от 1968 г. Спомените стигат до 1988 г. - възстановяването на свободата и демокрацията в Чехословакия. Менцел си спомня и общуването си с ярки личности на чехословашкото кино, любимия си писател Бохумил Храбал, приятели, колеги и актьори.
Откъс от "Капризни години" можете да прочетете тук.