
© Associated Press
Изрисуван остатък от Берлинската стена - част от естественият музей на графитите из Берлин, появил се след 1989 г. Снимката е от 2014 г.
Първият музей на графитите и уличното изкуство с произведения на над 100 от най-известните артисти - от Банкси и Шепърд Фейри до пионери като Блек льо Рат отвори врати в Берлин, разказва "Гардиън".
Музеят на съвременното градско изкуство Urban Nation се намира в преустроен жилищен блок в центъра на германската столица, а подът е асфалтиран, за да създава усещането за улица.
Целта му е да проследи историята на изкуството от възникването му в Ню Йорк през 70-те години на миналия век до днешния глобален бум. 66-годишният Льо Рат, който популяризира стенсил техниката, рисувайки плъхове по парижките улици през 80-те години, не смята, че музеифицирането отнема от силата на движението, а даже напротив.
© Associated Press Поглед към новия музей
"Мисля, че този музей е повратна точка. Нашата цел бе да бъдем признати от институциите. Особено е, защото, от една страна, ние се бунтуваме, създаваме изкуство на места, където е забранено, и рискуваме да попаднем в затвора, но от друга страна, ако говориш с художниците, те всички искат да бъдат в музеи, да ги продават в "Кристис", да бъдат част от света на изкуството", казва той пред "Гардиън".
Според Льо Рат графитите са най-важната глава в историята на изкуството, защото "броят на произведенията, които се създават всеки ден по света, е гигантски".

© Associated Press
Директорката на музея Яша Янг
Откриването бе съпътствано от първия проект на новия музей, в който известни имена на уличното изкуство изрисуваха фасади и разположиха скулптури и обекти на уличното изкуство из Берлин.
Германската столица е естествено място за новия музей. Там се намира East Side Gallery, един от най-известните паметници на уличното изкуство - еднокилометров остатък от Берлинската стена, изрисуван през 1990 г. от над сто артисти от целия свят. През следващите години десетки художници се възползваха от огромните калкани и запуснати сгради на града, за да създадат някои от най-известните произведения на уличното изкуство. Част от тях днес обаче са заплашени от строителния подем.
Първата експозиция в сградата на Urban Nation, която е посветена на историята на графитите, ще стои около 9 месеца.
abdelhaqq
Рейтинг: 868 НеутралноExit through the gift shop.
בני אתה אני היום ילדתיךdanitoledov
Рейтинг: 265 НеутралноНедооценено изкуство... и не говоря да е върху всяка фасада или гаражна врата
danitoledovbetona
Рейтинг: 543 Неутралносмешници... по места дет са праили музика и филузофия сега праят и излагат графити... а твардението че: " графитите са най-важната глава в историята на изкуството, защото броят на произведенията, които се създават всеки ден по света, е гигантски" .... е виц на ниво.
sparti
Рейтинг: 324 Неутрално"...пръскайки плъхове по парижките улици..."
slivizasmet.blogspot.comЕх, Дневник, Дневник! С тези ваши преводи немеем в почуда. Пръскал ги е с боя ли, разпръсквал ги е като биологично оръжие ли или какво? Човекът всъщност ги е РИСУВАЛ по стените, малко мисъл трябваше да вложите в превода на spreading.
blaf
Рейтинг: 619 НеутралноМалко се губи идеята на графитите с това.
Antikelesh
Рейтинг: 244 НеутралноКато във всеки арт жанр – има орда жалки драскачи, маса прилични творци, малка група таланти и 1-2 гении. Справка – Жан-Мишел Баскиа.
bcbg
Рейтинг: 253 НеутралноБез да се ровя в нета, се сещам за 6 такива музея които съществуват вече. 3 в Щатите, един в Париж, един в Амстердам и един в ...Лондон. А със сигурност са много повече. Сигурни ли сте че превода е точен ?
bcbg
Рейтинг: 253 НеутралноНамерих статията и сте си я превели точно. Явно в Гардиън журналистите са компетентни колкото и колегите им работещи за Пеевски. А намерих и един подобен в Русия :
http://streetartmuseum.ru/expo/
agile
Рейтинг: 237 НеутралноГрафитите в съвременната популярна култура са това, което е и чалгата - парад на улицата и посредствеността. Тези, които не могат да правят изобразително изкуство, драскат графити.