
Скрийншот от сайта на проекта Meet Vermeer
Няма как някога един музей да успее да събере абсолютно всички произведения на нидерландския художник Йоханес Вермeер. Проблемът съвсем не е в количеството. Всъщност картините му не са много - едва 36 творби са потвърдена автентичност, че са дело на талантливия автор от XVII век, известен с изобразяването на предимно битови сюжети и портрети.
Всички те обаче са събрани в различни колекции из целия свят - не само в Амстердам и Хага, но и в Лондон, Ню Йорк, Париж и къде ли още не. Някои от тях вече са твърде крехки, за да пътуват, а една от тях - "Концертът" - бе открадната през 1990 г. и оттогава никой не я е виждал. За последната ФБР и музеят "Изабела Стюард Гарднър" имат обявена награда от 5 млн., ако някой я види или има информация къде е.
Това превръща идеята за една цялостна изложба с всички творби на автора немислима. Поне не и в обикновената реалност. Затова пък концепцията е реализирана доста идейно от Google Arts & Culture с помощта на технологията добавена реалност.
В проекта Meet Vermeer си сътрудничат някои от най-големите и известни музеи в света като Музея на Мавриций в Хага, "Метрополитън", колекцията Фрик, Националната галерия за изкуство във Вашингтон, "Рейксмузеум" и "Лувъра", пише изданието Gizmodo. Общо 18 музея и частни колекции от седем държави осигуряват снимки във висока резолюция на картините на Вермер, които са в тяхно владение. Дори открадната картина присъства в изложбата с добавена реалност.
За да разгледате виртуалния Meet Vermeer музей, е необходимо да изтеглите безплатната апликация Google Arts & Culture, която е достъпна за iOS и Android. Ако сте с телефон с работеща камера, трябва да насочите телефона си към плоска повърхност, да го размахата в кръг и да си имате виртуален музей, който да се носи над леглото или масата в хола. След това може да изберете с пръст и увеличите всяка от седемте зали, където да разгледате картините с добавена реланост. Когато сте вътре, може да избирате всяка картина, да я разглеждате отблизо. Всяка е придружена с подробна информация за нея.
Може да разгледате Meet Vermeer и през компютъра, но не е толкова впечатляващо, тъй като е по-скоро виртуална разходка из въпросните зали, но без усещането, което добавена реалност дава.
Fiji
Рейтинг: 1568 НеутралноГениален художник! "Момичето с перлената обица" е велика картина.
И филмът със Скарлет Йохансон и Колин Фърт беше много добър.
****
Коментарът беше изтрит по желание на неговия автор.
mihail_p
Рейтинг: 1396 НеутралноДо коментар [#1] от "Fiji":
и на мен ми е любим.
ама най се кефя на е тази:
https://en.wikipedia.org/wiki/File :Johannes_Vermeer_-_Het_melkmeisje_-_Google_Art_Project.jpg
Fiji
Рейтинг: 1568 НеутралноДо коментар [#3] от "mihail_p":
"Млекарката", да.
А също и любимата картина на Пруст "Изглед от Делфт".
mihail_p
Рейтинг: 1396 НеутралноДо коментар [#4] от "Fiji":
бре. не се бях заглеждал.
супер е.
особено водатаааа:)
clarkv622
Рейтинг: 699 НеутралноВеликите майстори на смартфон (или на какъвто и да било освен на живо)!?
България е на 111 място по свобода на словото. Ако дневник се откаже от грантовете ще се изкачим до 110Майтапите ли се!?
Fiji
Рейтинг: 1568 НеутралноДо коментар [#6] от "clarkv622":
Ако така ще се популяризира сред младите, защо не?
Когато не можем да накараме подрастващите да влязат в музеите, тогава да вкараме изкуството в смартфоните им, които и без това не слизат от ръцете им.
mihail_p
Рейтинг: 1396 НеутралноДо коментар [#7] от "Fiji":
да.
музеите ще стават дигитални.
това е бъдещето.
особено със концентрацията на
хората в големите градове.