
© Associated Press
Автопортрет на Винсент Ван Гог от 1887 г.
Новооткрити документи и книга с молитви от времето, когато Винсент ван Гог живее в южен Лондон, ще дадат нова светлина за ключови месеци от живота на художника, разказва "Гардиън".
Смачканите книжа и памфлет с молитви и химни от 1867 г. са били открити скрити под дъските на пода и между дървени трупи на тавана в къщата на "Хакфорд Роуд" 87 близо до Брикстън, където художникът живее повече от година от май 1873 г. Скривалището бе открито по време на ремонтни дейности, започнали по-рано тази година, обяснява специалистът по Ван Гог и разследващ журналист на Art Newspaper Мартин Бейли.
Документите, някои от които се обработват от арт реставратори, се отнасят до значим период от емоционалния и духовен живот на холандския творец. Докато живее на "Хакфорд Роуд", той работи като търговец на изкуство в галерия в Ковънт Гардън. Смята се, че в този период той се влюбва в Юджийни Лойър - 19-годишната дъщеря на хазяйката си.
По това време той вероятно става и отдаден християнин. Религиозният памфлет е публикуван от компания, помещаваща се на същата улица, на която Ван Гог работи, така че може да е бил четен както от него, така и от неговата хазяйка Урсула Лойър.
"Това е интригуващо разкритие за времето на Ван Гог в Брикстън", смята Бейли, който е един от кураторите на изложбата в "Тейт Бритън" със заглавие "Ван Гог и Британия", която се открива на 27 март. В нея ще бъде включена реплика на фасадата на къщата на "Хакфорд Роуд".
Два от откритите документи представляват застрахователни полици на името на Лойър и са от времето на престоя на Ван Гог в къщата. Оценена на 100 паунда тогава, къщата на номер 87 е застрахована срещу пожар. Един от строителните работници открил късове хартия, нарисувани с акварелни цветя, вероятно от Юджийни. Те били скрити под дъските на пода в стаята на последния етаж, в която спял художникът. Заедно с тях имало и няколко други доста вехти документи, които все още не са проучени.
Фактът, че цял вързоп документи са били скрити в пода, предполага, че те са били важни и са били поставени там с цел да бъдат запазени, пише още Бейли в Art Newspaper.
Къщата е идентифицирана за пръв път през 1971 г. от любопитен пощальон. По време на дълга стачка на пощите Пол Чалкрофт използвал свободното си време, за да открие кой точно номер на улицата преди е бил собственост на г-жа Лойър.
Бившият цигулар Жиан (Джеймс) Уанг и съпругата му Алис Чайлдс купуват триетажната къща на търг през 2012 г. и сега почти са завършили нейния ремонт. Те възнамеряват да превърнат къщата в творческа база за китайски посетители. Бейли смята, че е много подходящо, че къщата сега ще подслонява художници от Китай."
klimentm
Рейтинг: 3677 НеутралноБедни ми Ван Гог, подозирал ли си че всички ще се интересуват от живота ти, след като умря в мизерия забравен от света?!
klimentmpenetrating
Рейтинг: 5721 НеутралноТака се създава история :)
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertА аз хвърлих вестниците, с които строителите бяха уплътнили рамката на прозорците :)
МОЙШЕ ТОЛКОЗ
Рейтинг: 8 ВеселоАко са били Раб'дело от 60те-70те-не съжалявай😀
П.С. Като малък (до 7 клас) тарашех бая тавани (и мазета) в квадрата Ръкси/Графа/Луи Леже/Караджата. Сгради строени през 20те до 40те на миналия век. КАКВИ СЪКРОВИЩА съм намирал...не е за пред хората. КНИГИ...там намерих "Казанова". Разни снимки "не зад пред хората", в днешни понятия наивни и невинни, тогава-ПОРНО! И други неща...
До коментар [#2] от "penetrating":
THOSE ARE MY PRINCIPLES! AND IF YOU DON'T LIKE THEM...WELL, I HAVE OTHERS, TOO!
gesand
Рейтинг: 303 Любопитно"Смята се, че в този период той се влюбва в Юджийн Лойър - 19-годишната дъщеря на хазяйката си."
And all that jazz!Юджийн (Eugene, демек Евгени) е мъжко име. Момичето най-вероятно се казва Eugenie, което се произнася (и пише на БГ) Юджийни.
Няма да е зле да си оправите текста, за да не решат хората, че Ван Гог е нещо гей. Като знам колко в България харесват гейовете...
mayas
Рейтинг: 1366 НеутралноДо коментар [#4] от "gesand":
Благодаря ви за коректната бележка. Името е поправено.
penetrating
Рейтинг: 5721 ВеселоДо коментар [#3] от "МОЙШЕ ТОЛКОЗ":
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertПрав сте :)
Важно е мястото и епохата :)
Даниела Младенова
Рейтинг: 8 НеутралноЕхаааа, любим ми е!
bobyb
Рейтинг: 954 НеутралноМисля че е бисексуален, с Пол Гоген имаха афера. И какво от това?
А който иска да си лае, щом си мисли че го прави мъж.
man_un
Рейтинг: 560 НеутралноИмам едно старо криминале от 70-те, "Котката със сините очи" от Паул Елгерс, немска. Там става дума за старата дама Люмиер, бивша придворна актриса, притежателка на картина от Ван Гог. Картината получила като подарък от близка личност на художника. Вероятно е художествена измислица, а може и авторът да е черпил някои данни от биографията на Ван Гог, който е имал обичай да дарява картините си.
свети георги груп от последните дни на герп
Рейтинг: 443 ВеселоДо коментар [#4] от "gesand":
но пък може се превърне и в джендър идол:)
bramasole
Рейтинг: 3691 НеутралноДо коментар [#9] от "man_un":
"На народите с къса памет преходите са им много дълги." Тони Филипов, д-рХаресвам много романите на Даниъл Силва от поредицата му за Габриел Алон. В поне два от тях писателят използва като важна част от сюжета несъществуваща картина на Ван Гог „Маргьорит Гаше пред тоалетката си“. Но пък описанията на последните дни на Винсент и връзката му с доктор Пол Гаше и дъщеря му са съвсем точни. Романите са "Пратеникът" и "Черната вдовица".
В "Трима самотници" Б. Райнов пише за Сезан, Дега и Ван Гог. Уж се придържа към някакви документи и лит. източници, но разказът му за Ван Гог е пропит от цинизъм. Затова и предпочитам романизираната биография на Ървинг Стоун.