
© Lisi Niesner, Reuters
Сам Мендес на премиерата на филма в Лондон
Четири години след като завърши втория си филм от поредицата за Джеймс Бонд, английският режисьор и носител на награда "Оскар" завежда зрителите в разгара на Първата световна война с новата си лента "1917", вдъхновена от преживявания на неговия дядо, пише "Ройтерс".
Действието във филма се развива в един-единствен ден през април 1917 г. В един дълъг кадър са проследени преживяванията на двама британски войници, изпратени във вражеската територия като съгледвачи, за да спрат атака към оттеглящи се германски войници. Оттеглянето се оказва капан и изгубили връзка със своята част, двамата се оказват единствената надежда за спасяването на живота на стотици британски войници.
"Дядо ми се е бил във войната между 1916 и 1918 г. и ни е разказвал много истории, които си спомням до ден днешен", каза Мендес на премиерата на филма в Лондон вчера, на която присъстваха принц Чарлз и съпругата му Камила. "Филмът не е за дядо ми, но е вдъхновен от него. Веднъж той ни разказа как е трябвало да пренесе съобщение през "ничията земя". Този образ продължаваше да ме съпътства и не искаше да ме пусне", допълни той.
Мендес е режисьор на заглавия като "Американски прелести" и "Път към отмъщение", а последните му два филма бяха от поредицата за Джеймс Бонд - "007 Координати: Скайфол" и "Спектър". По думите на британеца, въпреки че "1917" е мащабен проект и работата по него е била изтощителна, за него това е била истинска почивка след филмите за Бонд със снимки на 5 континента и операторски екип, служещ си с 20 камери.
В актьорския състав влизат Колин Фърт, Бенедикт Къмбърбач и Андрю Скот. Двете главни роли обаче са поверени на по-слабо известните Джордж Маккей и Дийн-Чарлз Чапман.
До момента отзивите на критиката са положителни, като в рецензиите се обръща особено внимание на техниката, чрез която се разгръща разказът, която наподобява един дълъг кадър. Нещо, което е било предизвикателство за целия екип.
"Когато снимаш сцена с дължина от 10 минути и направиш грешка на седмата минута, е наистина тежко. Трябва да започнеш отначало, дори в заснетия материал да има нещо, което харесваш. Това е като да ходиш по въже", коментира Мендес.
Jalis Ironhammer
Рейтинг: 1228 НеутралноМай ще прилича много на "Дюнкерк" , не че това е нещо лошо.
Underneath this flabby exterior is an enormous lack of character.lynyrds
Рейтинг: 467 НеутралноВсички обичат филми за ПСВ.
Ние обаче нямаме такъв,въпреки че това е последната война с велики битки на нашата армия..
deaf
Рейтинг: 3119 НеутралноДо коментар [#1] от "Jalis Ironhammer":
Колега,няма как да прилича дори приблизително! Първата световна война е позиционна,Втората - мобилна. Причината е изобретяването на едно ново страшно оръжие - картечницата. Тя е спирала атаките и от двете страни на фронта. Германците дори и да са планирали лъжливо отстъпление,е нямало после при контраатаката да пробият англо-френският фронт.
При Дюнкерк Хитлер прави благороден,рицарски жест към Англия,надявайки се тя да отвърне със същото като излезе от войната и запази неутралитет. Но не се е получило...
WWW
Рейтинг: 681 НеутралноДава ли се обяснение как англииския глобалистки елит успява да завърже Първата Световна Война?
Англия да последно крие че ще влезе в войната за да подлъже Германия да атакува Франция и Русия.
После след като клопката пада изненадва Кайзера и обявавя война на Германия
Jalis Ironhammer
Рейтинг: 1228 НеутралноДо коментар [#3] от "deaf":
Underneath this flabby exterior is an enormous lack of character.Имам предвид как е сниман. Пишат че както при филма на Нолан и тук действието се фокусира върху конкретните събития с никакво или почти никакво развитие на героите.
Торбеш
Рейтинг: 1284 НеутралноИсторията на българския народ е завладяна от чужди сили, които следват принципа "Или лошо за българите, или нищо".
Добре че имахме не само юначни, но и дълголетни прадядовци, за да ни разкажат това-онова.
"...Две хиляди гърла пеят ла Марсейез, ние тамо горе сме много малко. Отстъпваме с яд. Французите слагат на хълма отгоре една дъска с надпис: "forteresse Vauban". До вечерта идват в подкрепление още бдинци и ето пак ломци се вдигаме в атака на нож с "Шуми Марица"... Горе на билото стана един страшен бой с щикове, в който надделяхме и ето на, пак ние сме господарите. Нашите офицери вдигнаха една дъска с надпис: "Твърдина Бдинъ"..." Като българин съм горд, че думата "неудачник" е незаменяема чуждица в българския език, заемка от руския език.
deaf
Рейтинг: 3119 НеутралноДо коментар [#5] от "Jalis Ironhammer":
Е да,като сюжетна линия си приличат.
Lou
Рейтинг: 1616 НеутралноПричината е ясна за всеки. През ПСМ се бихме срещу Русия. Не само се бихме, ами дори ги смляхме. Говорим за още царска Русия. Но все пак БКП третират царската Русия и СССР като един субект, така че за тази война няма такива големи масовки като "Хан Еспарух". Все пак онази България е била капиталистическата "профашистка" държава. ПСВ беше буквално зачеркната като историческо събитие от комунягите, а вместо нея българите учеха за... Октомврийската революция. А Стамболов колко паметника има и колко филми има за него? А, да, тия беше русофоб... За него няма. Ярък пример за политиката на руската диктатура в България и червените ибрици-шумкари. "Виж, приятелю, на този свят има два типа хора - тези със заредените пистолети и тези, които копаят. Ти копаеш!"
GreenBush
Рейтинг: 274 НеутралноДано не е скука като Дюнкерк!
GreenBush
Рейтинг: 274 НеутралноАве пич - картеча е изобретена преди 150+ години и няма особена решаващата роля във войната. Други 2 оръжия са изобретени тогава - танкът и гаубицата за отвесна стрелба.
Колкото за Хитлер при Дюнкерк съм съгласен, че тоя благороден жест му струваше възможността да остави англетата без зъби, които щяха да капитулират до макс. 2-3 седмици по късно.
GreenBush
Рейтинг: 274 Неутрално[quote#8:"Lou"][/quote]
Хайде малко по-полека с прехвалената ви армия през ПСВ. Има няколко добри битки и толкоз. БГ армията е оперирала в рамките на балканите и най вече на солунския фронт. Той за разлика от западния фронт няма дълги битки като Вердон и Сома. Удряте сърбите в гръб когато авст-унгария вече и е разчекнала. За Румъния ви помага Макензен. Финалът е печално известен при Добро поле.
Lou
Рейтинг: 1616 НеутралноПрез ПСВ Русия и България имат само една битка помежду си. Руснаците направиха ужасната грешка да се опитат да ни нападнат на наша територия. И после едва не се издавиха в Дунава, за да бягат от българския войник. Повече не повториха тази грешка чак до 9 септември 1944, когато ги пуснахме да влязат без нито един куршум. Ето, прочети малко, за да се ограмотиш.
https://ivo.bg/2014/06/17/руската-агресия-срещу-българия-през-1916/
Наблегни на пасажа за боевете в Добруджа през Септември 1916 г. и си поплачи малко. "Виж, приятелю, на този свят има два типа хора - тези със заредените пистолети и тези, които копаят. Ти копаеш!"
proza
Рейтинг: 967 НеутралноПСВ е най-жестоката и опустошителна война, това е направо касапница. Не ми се ще да гледам нещо, което е толкова безчовечно и ужасно. Нека да затворят стрниците от миналото , пълни с такива ужасии и да глеаме напред.Няма да го гледам, определено.
GreenBush
Рейтинг: 274 НеутралноДо коментар [#12] от "Lou":
Я кажи - посмокри ли се? Любимата тема на куп шебеци тук е руската връзка. И добре че беломорието нямате. Щеше да го осерете отдавна както направихте с черноморието си. За разлика от вас, знаем как да се грижим за него.
chvor_s
Рейтинг: 892 НеутралноДо коментар [#11] от "GreenBush":
Айде по-полека с изхвърляни ята. Сърбетата на фронта срещу нас имат същите сили, както срещу австро-унгарците. Направи справка в дебелите книги и ще видиш. И въобще не са я разчекнали, съвсем па това си е била ситуацията. А за Румъния по-добре не споменава, щото баш Макензен, не иска маневрен война в Румъния и е категорично против атаката на Тутраканската крепост. Ген. Стефан Тошев обаче показва характер, тотално игнорва германските интереси и поставя Макензен пред свършен факт. Относно Солунския фронт войната става позиционна едва през 1916г и то именно заради германците. Така, че - да, ПСв е войната, в която Царство България воюва на 3 фронта, на 2 от тях побеждава смазва що, на третия-удържа до последния момент и има абсолютното право да се гордее с действията на армията си.
chvor_s
Рейтинг: 892 НеутралноДо коментар [#10] от "GreenBush":
Баш картечницата прави войната позиционна. Танка при първото си приложение има ефект, но до там-много бързо му намират колая. Гаубица та е изобретена 2 века преди ПСв. Учи материалната част и по-малко се изхвърляй.
tamada
Рейтинг: 1404 НеутралноПълни глупости. Няма как хем да е направил жест, хем да ги атакува на брега, и да потопява корабите им в морето. Нито пък се е надявал Англия да излезе от войната. Точно обратното - по това време немците подготвят операция "Морски лъв". Обсъданията за нападение над Англия вървят още от есента на 1939, а пет дни преди Дюнкерк - на 21 май 1940 Хитлер обсъжда с адмирал Рьодер първите конкретни идеи за нападение по море. Същия ден заповядва на Вермахта да овладее пристанищата на Ламанша.
Руски лъжец си ти.
Англия никого не изненадва. Тя е член на Антантата от 1907. Даже Германия смята, че англичаните са военен съюзник на Франция още от 1897.
Още в края на юли докато Австро-Унгария се мобилизира за нападение, Лойд Джордж (по това време финансов министър) обявява в пресата, че ако започне голяма война, влизането на Англия е извън всякакво съмнение. На 2 август Германия обявява ултиматум на Белгия да пусне немските войски към Франция и веднага на следващия ден Англия обявява ултиматум на Германия.
Каква изненада?