
© Градски детектив
До неотдавна на ъгъла на улиците "Сан Стефано" и "Шейново" в София стояха руините на пивоварната на Иржи и Богдан Прошек. Майският епизод на подкаста "Градски детектив" разглежда наследството на братята чехи, но не през призмата на емблематичните сгради, които са оставили в София, а друг техен принос принос - популяризацията на бирената култура в България.
Ще се пренесем в легендарната бирария "Дълбок зимник" през спомените на Димо Казасов и Драган Тенев, както и разказите на Людмил Фотев, автор на книгата "Езикът на бирата", Виктор Топалов от страницата "Бохемска София", както и един от последните пивовари във фабриката - Христо Паяков. Наздраве!
"Градски детектив" е подкаст за градски легенди и моменти от културната и архитектурната история на българските градове. "Дневник" е медиен партньор на проекта, финансиран от програма "Култура" на Столичната община.
Епизодите ще излизат веднъж месечно на сайта на проекта и в специалната метатема на "Дневник". Можете да ги чуете и в предаването "Аларма" на БНР - програма "Христо Ботев", както и във всички приложения за подкасти.
doroteus
Рейтинг: 988 Неутрално"До неотдавна на ъгъла на улиците "Сан Стефано" и "Шейново" в София стояха руините на пивоварната на Иржи и Богдан Прошек. Майският епизод на подкаста "Градски детектив" разглежда наследството на братята чехи, но не през призмата на емблематичните сгради, които са оставили в София,"
Не беше само бирената фабрика , която не беше купчина развалини , както пишете . Просто някой и хвърли око още около 2004 г. беше извадена от списъка на "паметници на културата ". Бог да я прости ! Но братя Прошекса имали България като своя втора родина и са и дали толкова много , коолкото дори и ВАСИЛ БОЖКОВ "не е дал " ! Да не говорим за Гочито , Нинова , "веселата вдовица " Лечева , Нора Ананиева , др Калфин ...Това са Прошек , които не заслужават само един паметник
Два от символите на столицата стават факт до голяма степен благодарение на братята Прошек. Става въпрос за Орлов и Лъвов мост. Само на стотина метра от Орлов мост те построяват своята фабрика, за която всички сме чували. Братята си поставят за цел да превърнат това централно място на София в символ на свободата на България. И успяват. Металните парапети и орлите са поръчани на специалисти от Виена, а лично Георги Прошек ги донася в София. Колкото до строителството на Лъвов мост, то започва през 1888г. Дотогава на това място в стара София имало каменен мост, наречен Шарения мост
Дейността им не се ограничава до това. С името на голямата чешка фамилия се свързват Софийската жп гара, първата печатница (1879г), както и (забележете) Народното събрание. Варненското пристанище, дружество “Славянска беседа – 1880” и Българското инженерно-строително дружество са още една малка част от проектите, с които те се захващат. Както вече споменахме, Георги Прошек е един от инициаторите на идеята за построяване на паметник на Апостола. Днес величественият монумент се намира в идеалния център на столицата. Изработен е по проект на чешкия архитект Антонин Колар и представлява висока 13 метра гранитна колона. Основната част от колоната е изработена от италианеца Абрамо Перукели. В най-широката ѝ част е поставен бронзов барелефен портрет на Васил Левски. Под барелефа стои надпис: „На великия бълг. Апостолъ на свободата – Василь Левски – Признателното Отечество”. Паметникът е официално открит на 22 октомври 1895 година. Друг интересен факт около дейността на братята Прошек е изграждането на първия асаньор в България.
Hawaii
Рейтинг: 4476 НеутралноВ някои специализирани магазинчета за бира в София
човек може да намери БИРА БРАТЯ ПРОШЕКОВИ
произведена от ЛОМСКО ПИВО
https://bforbeer.files.wordpress.com/2017/11/pro6ekovo.jpg
Не знам доколко тази бира има нещо общо със
старото ПРОШЕКОВО ПИВО но лично на мен ми харесва
deaf
Рейтинг: 2406 ВеселоДо коментар [#2] от "Hawaii":
Щом е над 5% алкохол - става!
SS
Рейтинг: 3118 ВеселоС едни братя - бирата !
С други - боклука ...
proza
Рейтинг: 876 НеутралноДо скоро бирената фабрика си беше там, но я сринаха, за да построят една много скъпа сграда на нейно място. Историческите забележителности тук не струват у пукната пара пред милионите на новите парвенюта капиталисти.
uq
Рейтинг: 2607 НеутралноДо коментар [#5] от "proza":
Бирената фабрика не блестеше нито с архитектура, нито пък с кой знае каква историческа стойност. От десетилетия се беше превърнала в порутено свърталище на наркомани и събарянето и беше правилното и единствено възможното. Това, че площадчето се именува "братя Прошек" и има статуя на двамата на него е достатъчно за да се помни делото им
citoyen
Рейтинг: 781 НеутралноЗабележителни личности и с приносът им към "българската бира" и първите крачки на нова България.
doroteus
Рейтинг: 988 НеутралноТи прочете ли за "делото " им ?????? А с МОЧА чие дело помним и с какво то заслужава въобще да бъде помнено ????
Boriana Gecheva
Рейтинг: 52 НеутралноДо коментар [#5] от "proza":
Това доскоро е поне преди 20 години. Братя Прошек имат много наследници, които и са решили така, както са направили. И дълги години преди 2000 г. сградите бяха необитаеми и изключително запуснати. Така че не биха могли да играят ролята на никакво културно наследство! Всъщност, може би само в ироничен смисъл за отношението на българите към историята.
super6
Рейтинг: 242 НеутралноДо коментар [#1] от "doroteus":
1897 г. – първият асансьор в България, функционирал по американски образец в построеният през 1897 година хотел „Чикаго”, собственост на Соломон Блаущайн.
в гр.Русе
uq
Рейтинг: 2607 НеутралноДо коментар [#9] от "Boriana Gecheva":
15 години. По стечение на обстоятелствата помня точно кога беше съборена бирената фабрика - лятото на 2005та. Иначе сградите бяха порутени още преди 1989та мисля. Наследниците дълги години не.смогваха да го продадат, поради това,.че през 90тте нямаше кой да плати цената, която искаха за парцела. Само че винаги ще се намери тук кой да реве за нещо съборено, докато само на 500 метра от там, великолепната „къща с ягодите” която наистина е архитектурна и културна ценност, продължава да се разпада. Само дето всички са големи радетели за културното наследство и говорят в трето лице за едни „те” които са длъжни нещо да правят