
© Reuters
Нощ на наградите оскар, каквато никога не е имало. За 93-и път Академията за кино изкуства на САЩ връчва най-прочутите отличия в света на киното на церемония, необичайна заради пандемията. Тя се провежда на открито в стила на градина на нощен клуб.
Ето основните победители:
Най-добър филм - "Земя на номади" (Nomadland)
Най-добър актьор - Антъни Хопкинс (Бащата, The Father)
Най-добра актриса - Франсис Макдорманд ("Земя на номади")
Най-добър режисьор - Клоуи Жао ("Земя на номади")
Какво има в торбичката с подаръци

© Reuters
Близо 20 години ги осигурява компанията Distinctive Assets.
Всеки от гостите, номинираните и победителите получава торбичка с подаръци, като за съдържанието на най-скъпите комплекти се твърди, че достига 200 хиляди долара.
За 19-та поредна година за 25-те номинирани във водещите категории ги осигурява компанията Distinctive Assets. Тя ги изпраща на имената, подбрани за най-добър актьор и актриса в главна и поддържака роля и за най-добър режисьор.
© Reuters
Подаръците тази година включват:
- 4 нощувки в Golden Door - най-доброто място за спа в света
- 3 нощувки в морски фар на шведски остров
- 10 сесии във фитнеса с треньора на звездите Алексис Селецки
- козметична хирургия от водещ специалист
- инвестиционна консултация от голям финансист
- книгата "Не готви" (Don't Cookbook), в която няма рецепти, а QR кодове, с помощтана които може да се поръчат за доставка най-търсените блюда от местните ресторанти.
© Reuters
Миналата година в торбичката имаше круизно плаване до Антарктида, нощувки в Италия и почивка на остров Кауаи.
Много звезди така или иначе получават други скъпи бонуси в т.нар. апартаменти за подаръци, сред които са скъпи дестинации за почивка, включиелно частен курорт на Фиджи, където само един гост е обслужван от 12 души.
© Reuters
"Дисни" остават господарите на Холивуд, засега
"Пиксар", което също е собственост на "Дисни", получи два оскара (включително за най-добър анимационен филм "Душа"). Две статуетки получи Sound of Metal, предлаган от Amazon Prime, а "Юда и черния месия" донесе на "Уорнър Брос" (притежавано от AT&T) два от трите оскара на това студио.
"Нетфликс" обаче надмина конкурентите си с 36 номинации и нейни филми бяха отличени със 7 оскара, включително за документалния "Моят учител октопод".
"Дисни" също бе принудена от пандемията да форсира цифровите си услуги и "Земя на номади" бу пуснат на стрийминг платформата Hulu през февруари, защото кината за затворени.
Франсис Макдорманд призова в словото си при получаване на третия ѝ оскар зрителите да се завърнат в залите. "Един ден, много скоро, заведете всеки, когото познавате, в кино театрите, рамо до рамо в тъмнината, и гледайте всеки филм, който прожектират", заяви актрисата.
Студиото Searchlight вече е печелило оскар за най-добър филм за "12 години роб" (2014), "Бърдмен" (2015) и "Формата на водата" (2018). В този период никое друго студио не е печило престижната награда повече от веднъж.
"Дисни" придоби Searchlight през 2019 г., когато купи повечето от телевизионния и кино бизнес на 20th Century Fox от Рупърт Мърдок. В Холивуд се притесняваха, че компанията ще заложи на развлекателни и доходоносни брандове като героите от комиксите на "Марвел" или "Междузведдни войни".
© Reuters
Толкова много "за пръв път"
Мария Бакалова е първата българка с номинация
Клоуи Жао е първата азиатка и първата цветнокожа жена, номинирана (и победила) за най-добър режисьор
Емералд Фенел е първата жена, номинирана за най-добър режисьор с дебютния си филм Promising Young Woman
За пръв път две жени са номинирани за категорията "Най-добър режисьор" в една и съща година
За пръв път рекорден брой (76) жени са сред номинираните във всички категории
Риз Ахмед е първият мюсюлманин, номиниран за най-добър актьор в Sound of Metal
Чадуик Боузман - първа ночминация за актьора, който почина от рак през август 2020 г. преди премиерата на последния му филм Ma Rainey's Black Bottom
Първа номинация за категорията "Най-добър филм" за филм, заснет изцяло от чернокож екип (Юда и черния месия)
Юн Ю-джун - първата от актьорите от Южна Корея, номинирана (и спечелила) оскар (за поддържаща роля в "Минари")
Стивън Юн - първият американец от азиатски произход, номиниран за най-добър актьор ("Минари)
Виола Дейвис - четвърта номинация за актьорска игра прави чернокожата актриса с най-много номинации досега (Ma Rainey's Black Bottom), тя има и един оскар
Антъни Хопкинс - най-възрастният (и победил) актьор в историята (83 години) за категорията "Най-добър акьтор"
Тунис донесе първа номинация за страна от Северна Африка (Човекът, който продаде кожата си)
Румъния е с първа номинация са филма "Колективът" в категориите за документален и чуждестранен филм
Рекорден брой (9 от 20 номинирани) цветнокожи актьори
За пръв път церемонията се проведе едновременно в Union Station в центъра на Лос Анджелис и в Dolby Theatre в Холивуд.
Все пак имаше червен килим, макар и за малцина

© Reuters
Аманда Зейфрид
Сезонът на кино наградите през 2021 г. на практика премина под знака на случващото през изминалата година - нямаше светски блясък и шествие от звезди.
На връчването на 93-те награди все пак пред обективите по съкратеното трасе преминаха знаменитости, опитващи се да забравят 2020 г. Някои от тях заявиха, че след месеци на самоизолация дори им е странно да са сред толкова хора.
Глен Клоуз, номинирана за осми път (заедно с Мария Бакалова и тя не успя да получи оскар), премина в синя туника и панталони на Armani Prive. Но изглежда присъствието ѝ ще бъде запомнено със секундите, в които забавлява своята маса с... туъркинг.
Някои актьори и актриси продължиха да носят маски и по червения килим. Интервюиращите държаха микрофони от разстояние. Някои участници подгряха аудиторията с публикации в социалните мрежи - Лора Дърн, например, се появи с маска, държейки нещо, което приличаше на пръчица за взимане на секрет за COVID тест.
© Reuters
Най-странната гала вечер

© Reuters
Първите оценки на това как премина раздаването на наградите оскар са объркани и по-скоро изразяват разочарование.
От една страна уникалната ситуация заради пандемията предостави въможност цялото събитие да бъде преформатирано. От друга, промените изглежда не се получиха и нямаше очакваното забавление. Някои коментатори направо заявяват, че не им е харесало.
Очевидно е трудно - ако не и невъзможно - да се свикне с отсъствието на цялата тръпка, шумотевица, изненади на сцената, шеги/закачки/политически речи от въдещи и победители, притихналата зала, гледаща клиповете на номинираните... За вакуума от практическото отсъствие на дефилирането по червения килим по-добре да се запази мълчание.
Но пък беше кратко. И на мнозина това им харесва в сравнение с многочасовото излъчване на цялото събитие в предишни години.
© Reuters
При кого отидоха най-желаните оскари
Най-добър актьор - Антъни Хопкинс (Бащата, The Father)
Най-добра актриса - Франсис Макдорманд ("Земя на номади")
Най-добър режисьор - Клоуи Жао ("Земя на номади")
Най-добър актьор в поддържаща роля - Даниел Калууя ("Юда и черния месия")
Най-добра актриса в поддържаща роля - Юн Ю-джун ("Минари")
Най-добър оригинален сценарий - "Обещаваща млада жена" (Promising Young Woman)
Най-добър адаптиран сценарий - "Бащата" (The Father)
Най-добър анимационен филм - "Душа" (Soul)
Най-добър документален филм - "Моят учител октопод" (My Octopus Teacher)
Най-добър чуждестранен филм - "Още един път" (Another Round, Дания)
Най-добра песен - Fight for You (Юда и черния месия)
И Антъни Хопкинс влиза в историята

© Associated Press
Сър Антъни Хопкинс влиза в историята като най-възрастният, отличен с награда за най-добър актьор.
Мнозина мислеха, че тя ще отиде при покойния Чад Боузмън, но и играта на 83-годишния актьор от Уелс в "Баща" също спечели много адмирации.
Хопкинс не присъства на церемонията и златната статуетка бе приета от негово име от Хоакин Финикс.
Изключиелна нощ за Франсис Макдорманд
Тя не само става една от най-силните представителки на своето поколение, но и се нарежда в елитния клуб на Мерил Стрийп, Даниел Дей Люис и Джак Никълсн с 3 оскара за актьорско изпълнение. Покойната Катрин Хепбърн е носителка на четири награди.
В "Земя на номади" 63-годишната Макдорманд, известна още с оскара си за "Три билборда на края на града" (2018), играе вдовица от фалирало миньорско граче, която превръща микробуса си с в пътуващ дом. Първия си оскар тя спечели през 1997 г. за ролята на бременна полицайка във "Фарго".
Избягваща прожекторите и светската шумотевица, Макдорманд е омъжена за режисьора Джоуел Коен и е играла в няколко филма, заснети от него и брат му.
© Associated Press
И най-добрият филм е....
Историята за обикаляща из американския Запад общност от хора, живеещи в каравани във времената на Голямата депресия, се оказа доминиращото заглавие сред големите награди тази вечер в Холивуд.
Филмът се основава на документална книга от 2017 г. на Джесика Брудър и включва в поддържащи роли американци, които днес водят същия начин на живот.
Най-добрата песен към филм е Fight For You
Fight For You от филма "Юда и черния месия" е отличена с оскар за най-добра песен към филм.
"Толкова съм благодарна", каза H.E.R., която изпълни песента в шоуто преди церемонията. "Само искам да ви кажа, на вас - музиканти и създатели на филми, вярвам, че имаме възможност и отговорност да казваме истината, да пишем историята по начина, по който се е случила и как днес е свързана с нас и с това, което виждаме да се случва по света днес."
"Музиката е сила... Винаги ще се боря за моите хора", допълни тя.
© Reuters
Без маски, но със санитарен протокол
Шоуто започна с актрисата Реджина Кинг, докато камерата я следва как преминава в бляскаво бяла вечерна рокля през залата и се качва на сцената, докато гости и кино звезди седят в "социално дистанцирани" сепарета.
Самата Кинг имаше номинация за поддържаща роля през 2005 г., а днес е с 3 номинации.
"Тази нощ следваме строгите протоколи, благодарение на които всички стигнахме безопасно дотук", каза тя в началото. "Просто си представете, че сме на снимачната площадка, когато само докато камерата работи, сваляме маските. А когато спре, пак ги поставяме."
В "Тенет" Джон Дейвид Уошингтон играе агент на ЦРУ със задаа да помогне на потайна организация с това име да предотврати апокалиптично събитие. Истарията във филма на Нолан е пълна с обрати и объркващи зрителя скокове във времето, поради което предизвика и оценки отостри критики до големи похвали.

© Reuters
Даниел Калууя спечели статуетката за най-добра поддържаща роля при мъжете за "Юда и черният месия", в който играе Фред Хамптън, активист от радикалното движение за права на чернокожите "Черните пантери". Хамптън умира на 21 години, застрелян през 1969 г. от полицията на Чикаго.
32-годишният британец стана фаворит, след като спечели и "Злтен глобус", наградата на Гилдията на кино актьорит и BAFTA.
Той е роден в Лондон в семейство на угандийци и разказва за себе си като дете от работническата класа. Калууя вече има една ночинация за оскар през 2017 г. за "Get Out", който се превърна в изненадващо популярен филм.
Нямаше го емблематичният встъпителен монолог на водещия. Изпълненията на петте номинирани песни са записани предварително и бяха излъчени в двучасовото шоу преди да започне церемонията.
Събитието е в бална зала, декорирана в стила на кабаре в железопътна гара от XIX век в центъра на Лос Анджелис.
© Reuters
Оскар за поддържаща актриса отива в Южна Корея

© Reuters
Южнокорейката Юн Ю-джин е актрисата с награда за най-добра поддържаща роля в "Минари". Мария Бакалова, която бе номинирана за такъв оскар, остава в историята като първата българска актриса, удостоена от Академията с такова внимание за играта си в "Борат 2".
На 73 години Ю-джин стана първата представителка на актьорската гилдия на своята страна и първата южннокорейка с оскар.
© Reuters Мария Бакалова бе в компанията още на Глен Клоуз, Оливия Колмън и Аманда Зейфрид.
"Минари" отчасти се основава на личната история на режисьора Лий Айзък Чунг и описва как главният герой заминава за Америка да се грижи за двете си внучета.
Южнокорейката е прочута в родината си от десетилетия със странни и предизвикващи у зрителя размисъл роли. Тя бе смятана за фаворит в тази категория, след като през годината получи няколко награди за нея. Във филма тя играе нестандартна майка в историята на семейство имигранти, започнало живота си в САЩ във ферма в щата Арканзас.
Клоуи Жао е първата азиатка с оскар за най-добър режисьор

© Reuters
Клоуи Жао
За пръв път азиатка печели оскар за най-добър режисьор - Клоуи Жао, която е родена в Китай, стана и едва втората жена в историята, отличена с тази награда. На 39 години с "Земя на номади" (Nomadland) тя повтори успеха на Катрин Бигалоу с "Войната е опиат" (The Hurt Locker, 2008).
Снимането беше "откачено пътуване, което се случва веднъж в живота", сподели Жао, която стана и първата цветнокожа жена с такъв оскар.
Жао живее в САЩ, но припомни, че в родната ѝ страна е отгледана така, че да вярва, че хората се раждат добри. "Това е за всички, които имат вярата и смелостта да задържат добротата в себе си и помежду си", допълни тя.