
След 1944 г. киното в България става част от пропагандния апарат, а нови кинозали изникват във всеки квартал и всяко село. Хубавите филми обаче по-често остават зад Желязната завеса. На какво са готови киноманите, за да ги видят и как една дискусия за кино се оказва "трибуна за клевети и обиди срещу политическата линия на партията"?
Във втория епизод на петия си сезон подкастът "Градски детектив" продължава темата за старите кина през спомените на най-заклетите киномани. Как в една студентска дискусия за филми през 1968 г. проличават всички проблеми на тоталитарното управление разказва един от организаторите й, преподавателят по теоретична и математическа физика, общественик и борец за правата на човека доц. Михаил Иванов. Слушайте епизода в плейъра, а предния епизод за първите стъпки на киното в София може да намерите тук.
"Градски детектив" е документален подкаст, посветен на градовете, и особено София. За четвърта година "Дневник" е медиен партньор на проекта, финансиран от Национален фонд "Култура". Всички епизоди може да намерите в специалната метатема на "Дневник", както и във всички приложения за подкасти.