Пет филма на "София филм фест", които заслужават внимание

Кадър от филма "Тар".

© София филм фест

Кадър от филма "Тар".



На 16 март се откри 27-ото издание на международния фестивал "София филм фест", което ще продължи до края на месеца. "Дневник" предлага селекция от пет заглавия, които заслужават внимание.

  • "Тар", Тод Фийлд
Филмът на Тод Фийлд разказва за живота на Лидия Тар - един от най-великите композитори и диригенти и първата жена музикален директор на голям оркестър в Германия. В главната роля е Кейт Бланшет, която спечели награди "Златен глобус" и БАФТА за водеща роля. Имаше и номинация за "Оскар" в същата категория.


"Сценарият е написан за една актриса - Кейт Бланшет. Ако тя беше отказала, филмът никога нямаше да види бял свят. Това не е изненада нито за киноманите, нито за любителите. В края на краищата, тя е изключителен талант. Докато правехме филма, свръхчовешките умения и правдоподобност на Кейт бяха нещо изумително за гледане. Привилегията да работиш с творец от такъв калибър не може да се опише с думи. Във всяко едно отношение това е филм на Кейт", казва режисьорът Тод Фийлд.


Какво се случи с Лидия Тар или защо Кейт Бланшет не получи "Оскар"
Какво се случи с Лидия Тар или защо Кейт Бланшет не получи "Оскар"
  • "Лука", Джесика Удуърт
"Лука" с участието на легендарната Джералдин Чаплин е другото впечатляващо заглавие на "София филм фест". Самата тя е специален гост на фестивала и ще представи лично продукцията на Джесика Удуърт на 25 март в Зала 1 на НДК. Филмът е копродукция между България, Белгия, Италия, Нидерландия и Армения.


Главният герой Лука е войник, който копнее да влезе в битка. Отправя се на север към легендарната крепост Кайрос, където според слуховете негови събратя защитават героично последните остатъци от цивилизацията. Противно на очакванията си Лука заварва в крепостта една негодна за битка войска, която никога не е влизала в сблъсък с противник и чието висше командване страда от мания за величие.




Джералдин Чаплин и Фолкер Шльондорф са сред гостите на "София филм фест"
Джералдин Чаплин и Фолкер Шльондорф са сред гостите на "София филм фест"


Джералдин Чаплин

© Getty Images/Guliver Photos

Джералдин Чаплин

  • "Повелителят на горите", Фолкер Шльондорф
Това е филмът, с който беше открито тазгодишното издание на "София филм фест", а Фолкер Шльондорф беше специален гост на прожекцията.


"Повелителят на горите" е портрет на човек, чийто труд през 2018 г. е удостоен с т.нар. алтернативна Нобелова награда - отличието "Right Livelihood". Филмът е по действителен случай и разказва за Тони Ринаудо, който открива начин да отглежда дървета в едни от най-безплодните райони на земята. В продължение на десетилетия той активира все още живите пънове и корени на дърветата като "подземна гора" и по този начин осигурява препитанието на хиляди земеделски стопани в Африка.


Носителят на "Оскар" Фолкер Шльондорф представи автобиографията си в София
Носителят на "Оскар" Фолкер Шльондорф представи автобиографията си в София
  • "Каймак", Милчо Манчевски
Режисьорът Милчо Манчески оглавява международното жури на 27-ия "София филм фест". Дебютният му филм "Преди дъжда" от 1994 г. спечели "Златен лъв" във Венеция и беше номиниран за "Оскар" в категорията за най-добър чуждоезичен филм.


"Каймак" е неговият най-нов филм, който той ще представи лично на 24 март в "Евро синема". Продукцията засяга различни проблеми - от сурогатното родителство и изневярата, през ролята на жената в семейството и обществото до трафика на хора и сексуалната свобода.


Манчевски ще оглави международното жури на 27-ия София филм фест
Манчевски ще оглави международното жури на 27-ия София филм фест

  • "Една провинциална болница", Илиян Метев, Иван Чертов и Златинa Тенева
"Една провинциална болница" разказва за болницата в Кюстендил, която беше много тежко засегната покрай кризата с коронавируса. Документалният филм ни среща с пациенти, които живеят в постоянен страх, че ще се влошат и ще бъдат изпратени "горе". "Горе" е отделението за интензивно лечение, където малцина оцеляват. Начело на непрекъснатия поток от спешни случаи е д-р Попов.


Филмът получи наградата на екуменическото жури (съставено от представители на различните християнски деноминации) на 56-тия международен кинофестивал в Карлови Вари. Отличието се връчва от 1994 г. на заглавие от основния конкурс "с високи артистични качества, който извежда на преден план социалните, политическите етичните и духовните ценности в духа на хуманизма и християнските ценности", пише БТА.


Цялата програма на фестивала можете да разгледате тук.


Кадър от филма "Една провинциална болница".

© София филм фест

Кадър от филма "Една провинциална болница".

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK