Български отбори попаднаха сред най-добрите в Европа на състезание за икономични автомобили

© Михаил Стоянов

Българските отбори от Русе и Чепеларе се представиха много силно в състезанието за енергийна ефективност в транспорта Shell Eco-marathon, което се проведе в Лондон. В категория "Прототипи", задвижвани с електрическа батерия, отборът на Русенския университет - "Автомобилист", зае девето място и по този начин изпълни целта си за класиране в топ 10.

Прототипът на Русенския университет и пилотът на отбора Илияна Минковска.

Младите инженери успяха да изминат с колата си разстояние 472 км с 1 кВтч, като по този начин подобриха резултатите си от миналата година, когато постигнаха 360 км/кВтч.

Другият български представител в същата категория – отборът на Професионалната гимназия по селско, горско стопанство и туризъм "Н. Й. Вапцаров" в Чепеларе, измина 289 км с 1 кВтч. По този начин учениците заеха 18-о място в крайното класиране, с което също се представиха по-добре от миналата година, когато бяха 22-ри.

Прототипът на учениците от Чепеларе.

Миналогодишният победител – френският екип Microjoule- La Joliverie, защити първото си място в категорията с двигател с вътрешно горене и постигна резултат от 2324 км/л.

Вторият отбор на Русенския университет – HydRu, се състезава за пръв път в Shell Eco-marathon в категорията "Градски тип".

Вторият отбор на Русенския университет – HydRu, които се състезават за пръв път в Shell Eco-marathon в категорията "Градски тип", се класира на пето място при колите, задвижвани с водородна горивна клетка. Екипът на столичния Технически университет не попадна в крайното класиране заради проблеми с автомобила си.

Екипът на столичния Технически университет проверява автомобила си.

Общо 147 отбора от 27 държави от цяла Европа участваха в Shell Eco-marathon. По време на състезанието се стекоха над 15 хил. зрители, които имаха възможност да се докоснат до инженерните умения на студенти и ученици. Пистата, където се проведе надпреварата, се намира в непосредствена близост до Олимпийския стадион в Лондон.