
© Георги Пауновски
Най-сериозният трафик покрай празничните и почивните дни за Коледа и Нова година се очаква днес. Ситуацията се влошава от очакванията за валежи от дъжд в почти цялата страна и невъзможността да се спре движението на тировете.
Обичайно в последния почивен ден след празници движението на тежкотоварни автомобили с тегло над 12 тона се спираше в часовете с най-сериозен трафик, но след избухването на епидемията от коронавирус това не може да се прави, заради задължението да се осигурят т.нар. "зелени коридори" за превозните средства, транспортиращи различни стоки.
Всички сили на Пътна полиция са мобилизирани, за да осигурят безпроблемно придвижване. Създадена е организация екипите да подпомагат трафика на входовете и изходите на населените места и по основните пътни артерии за недопускане на образуването на колони, а при необходимост ще поемат и регулирането на движението, съобщават и днес от МВР. Съветът към водачите е да тръгнат на път по-рано, тъй като най-сериозно натоварване по пътищата се очаква следобед и привечер.
Униформените ще следят за водачи с рисково поведение. Ще се предприемат и засилени проверки на скоростните режими, недопускане управлението на МПС след употреба на алкохол и/или наркотични вещества, както и за шофиране от неправоспособни водачи.
От МВР припомниха, че практиката за отнемане на книжката и свалянето на номерата, за връчени, но неплатени глоби, не е отменена. Шофьорите се съветват дори при задръстване да не използват аварийната лента на магистралите, защото ги грози глоба от 1000 лева и отнемане на книжката за три месеца. Размерът на останалите глоби можете да видите тук.
По магистралите в страната има само едно място, в което се извършва ремонт, което създава опасност от тапи при интензивния трафик при пътуванията за коледните и новогодишните празници, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура". Става въпрос за автомагистрала "Хемус", в района на тунел "Витиня", където продължава ремонтът на тръбата за София и целият трафик е събран в другата.
Пътуващите от и за Враца, Монтана и Видин могат да използват като алтернативен маршрут за София прохода Петрохан и пътя през Искърското дефиле.
© Пресцентър на МВР
Изтече валидността на близо 10 хил. винетки
В първия ден на новата 2021 г. изтече валидността на близо 10 хил. годишни електронни винетки за леки автомобили, припомниха от Агенция "Пътна инфраструктура". Тази година не е в сила правилото годишният стикер за ползване на пътищата да важи до края на януари.
Така че всички водачи на леки автомобили с изтекли винетки са заплашени от глоба. Всеки водач може да провери докога е валидна винетката на управлявания от него автомобил на сайта www.bgtoll.bg чрез бутона "Проверка на винетка", като въведе регистрационният номер на колата.
При установено нарушение - липсваща е-винетка, специализираните мобилни екипи на Националното тол управление предлагат на водача да заплати компенсаторна такса от 70 лева. Тя може да бъде платена само чрез POS терминали на място при мобилните екипи.
Ако водачът откаже да плати на място компенсаторна такса и оспори нарушението, му се съставя акт за установяване на административно нарушение. Дори и при това положение шофьорите имат 14 дни да платят компенсаторната такса. Ако това не бъде направено водачът на лек автомобил дължи глоба от 300 лева.
Полезните приложения
Въпреки обещанията за добра организация, изненади по пътищата не са изключени, като навременната информация е ключова за избягване на тапи и проблемни участъци. Особено полезни в този смисъл са няколко приложения за смартфони.
Google maps например предлага по няколко маршрута до крайната спирка, като посочва време на пътуване, на база актуалния трафик. Добре е приложението да се държи под око и при самото пътуване, тъй като може да предупреди за възникнал по трасето проблем.
© Пътна полиция
Waze е друга полезна апликация, която наред с данни на трафика, на базата на които избира най-бърз маршрут, предупреждава за патрули на Пътна полиция, катастрофи, опасности на пътя и т.н.
Костадин Иванов
Рейтинг: 3427 ВеселоНяма да е чак толкова страшно. Почивните дни бяха много, толкова не се седи на гости дори при мама, че си омръзвате. Курортите бяха посетени рехаво.
ЕретикПроблемът е единствено в липсата на въображение. Всички стават по едно време, пият кафе с еднаква скорост, туткат се с багажа и тръгват точно когато тръгват и другите. После се чудят откъде се вземат толкова идиоти. Ако тръгнеш в 9 или в 16, задръстването е пропуснато.
SS
Рейтинг: 2863 ВеселоСега им е паднало на КАТ аджиите да попълнят изхарченото ...
padrino
Рейтинг: 4014 ВеселоФуражките са в трепетно очакване, голяма заработка ще има днес, особенно от тези забравили за винетките.
Orgoglioso di essere metà Italiano 🇮🇹 e metà Bulgaro 🇧🇬Michael Jordan
Рейтинг: 1599 НеутралноЗа всичко друго, веднага протестират,
но от рисково пътуване, не се спират.
Иван
Рейтинг: 1178 НеутралноСкритите в храстите патрулки способстват за ПТПта - човек ги вижда в последния момент и неволно натиска спирачка , а когато зад него има някои комплексар "късо-п****о" залепил се за бронята му ефекта е ясен.
Не съм нито американофил, нито русофил- те са родоотстъпници и подлоги на чужди държави.Аз съм българофил!Веселин Дечев
Рейтинг: 1855 Весело"Бедният" български народ пак е ходил някъде!
В Русия съм! В Русия съм!vassilun
Рейтинг: 4327 ВеселоДо коментар [#3] от "padrino":
"Ден година храни!" - народна поговорка!
Dark
Рейтинг: 1653 НеутралноДовечера главна новина навсякъде ще е трафика, щото Бойко строи
padrino
Рейтинг: 4014 Весело😂😂😂😂 Или един сезон (по морето) Orgoglioso di essere metà Italiano 🇮🇹 e metà Bulgaro 🇧🇬
joro4900
Рейтинг: 798 Веселософийскя селяндур си пристига с кървавицата и пАржолите. Може и винце и ракийка...
tokkay
Рейтинг: 600 НеутралноНяма нужда да бързаме, София не е тръгнала да бяга.
No Pain No Gainvjo23696630
Рейтинг: 491 НеутралноЗабелязал съм по празници всички много внимателни в карането-пили по малко и умират от страх да не ги хванат
slan777
Рейтинг: 611 НеутралноНадявам се да удължат локдауна в Германия, за да мога за 2 седмици да си дойда в България. Не ми се иска да кандидатсвам за почивка от бюрото по труда, имам право на 3 седмици на година, последно получих през януари 2020 г. Даваз ми 420€ на месец социална помощ, което в България е напълно достатъчно, моито съседи там получават минимална пенсия по-ниско. Но заради кандидатсване за работа трябва отвреме на навреме да съм в Германия. При локдаун може да не кандидатсвам. И аз съм скептичен относно Корона вируса, макар баща ми да беше болен. И държа на шведското правило, че не трябва да има задължителни правила, а да са доброволни.
Es muß Geld fließen!В България много ме неврираше правилото, че само над 65 години имат право да пазаруват между 8:30 и 10:30 часа. 2 пъти бях на погрешно време пред Кауфланд, не ме пуснаха вътре, понеже външно не изглеждам да съм по-стар от 65 години, даже и с маска на лицето.
Тука в Германия Лидл ми е най-близкият хранителен магазин на 580 м. от нас. Няма ограничение на влизането, само намалиха работното време, беше от 7 до 21 часа, сега заради Корона вируса от 7 до 20 часа. Има отделен вход и изход, човек на вратата следи за спазването. Той има хубава работа, преди имаше човек, който следеше всички да се дезинтифицират, преди да влезнат в магазина.
papunqk
Рейтинг: 780 НеутралноДа не са забравили. То не е само да въртиш волана, иска се и отговорност.
Gunners
Рейтинг: 923 НеутралноЯденето на корем приключи.Дано видим
alexsilver
Рейтинг: 1455 НеутралноПо пътищата бърза този, който е закъснял за... гробищата.
Дано това видео помогне на някои да си понаместят "чивиите":
https://www.youtube.com/watch?v=vspniSsp87M
hahohehi
Рейтинг: 313 НеутралноАз съм си вкъщи, трафик няма.
Boris Gaganelov
Рейтинг: 474 НеутралноАбсолютно съгласен.
Даже ще добавя че ако работата ви позволява да си изместите работните часове по-рано/по-късно с едни 2 часа - ще си спестите толкова много време, нерви, трафик и блъсканици за една седмица, камо ли един месец или година.
Клюводървец
Рейтинг: 622 ВеселоБре,верно ли?дневничето отново откри драсни пални клечица
Ръй! Ръй!Alarmstufe: Rot
Рейтинг: 4491 НеутралноЧудя се това до кога ще е тема на медиите.
Gunter glieben glauchen globenAlarmstufe: Rot
Рейтинг: 4491 НеутралноДовечера по новините на Нова и ьТВ това ще е новина номер 1. Ще има задъхани репортерки на входовете на София. Каква журналистика, какво нещо!
Gunter glieben glauchen globenstar bastun
Рейтинг: 1309 НеутралноДори и между кухнята , хола и тоалетната?