Българските младежи загубиха с 2:3 от Исландия

Младежите на България записаха неоправдана загуба във вторник срещу Исландия в Акранес. На двубоя, който се игра при температура 5 градуса и при силен вятър, присъстваха Иван Вуцов и Иван Леков от Българския футболен съюз.

Още в 1-та минута Тодор Колев, останал сам срещу исландския вратар, стреля в тялото на Йохансон. Централният ни нападател, който игра на мястото на контузения капитан Асен Букарев, направи непростим пропуск и в 14-та минута от положение, сходно с онова при попадението на същия Букарев срещу Северна Ирландия.

Единственото по-сериозно положение за домакините до средата на полувремето беше в 24-та минута, когато Балдинсон пропусна да открие резултата с удар от въздуха от границите на вратарското поле след центриране отляво.

Тодор Колев пропусна и трета възможност да изведе отбора си напред. Логично българите бяха наказани пет минути преди почивката, когато Гудьонсон изстреля снаряд от пряк свободен удар от над 30 метра. Вратарят Тошев успя само да довкара топката в мрежата си и Исландия поведе с 1:0.

При подновяването на играта наставникът Димитър Алексиев пусна Велизар Димитров на мястото на Коемджиев. В 47-та минута резервата проби остро, подаде на Христо Янев, но той от десетина метра не успя да отбележи гол. Само минута след това домакините поведоха с 2:0 чрез Балдинсон, който влезе отдясно и стреля с левия крак в горния ъгъл.

В 53-та минута Димитров успя да намали на 1:2 след двойно подаване с Янев. В продължение на десетина минути българите успяха да затворят връстниците си от Исландия в полето им, но натискът не донесе изравняване на резултата.

В 68-та минута Адалстейнсон с левия крак огорчи за трети път нашия вратар. Едва тогава треньорът извади от игра най-голямото разочарование в двубоя - Тодор Колев, като на негово място в игра влезе Стойко Сакалиев.

Българските младежи се сетиха да покажат усърдие в последните минути на редовното време. Във втората минута на общо четириминутното продължение, дадено от словенския арбитър, точно Сакалиев беше най-съобразителен при едно центриране, изпревари Йохансон и фиксира крайното 3:2.

За съжаление в продължението Самет Ашимов направи ненужно нарушение за жълт картон, който му беше втори и Кандарев го отстрани от терена. Халфът ще пропусне гостуването на Малта в края на месец август.

Квалификационна среща от трета група за европейското първенство по футбол за младежи през 2002 година:

Исландия - България 3:2 (1:0)

Стадион "Валур" - Акранес - 300 зрители

Голмайстори: Гудйонсон /40-та минута/, Балдинсон /48-та минута/, Адалстейнсон /68-та минута/; Велизар Димитров /53-та минута/, Сакалиев /90-та минута/

Главен съдия: Сречко Кандарев (Словения)

Жълти картони: Върбанов, Борносузов, Ашимов

Червен картон: Самет Ашимов /България/ - 90-та минута

Състави:

Исландия: 1. Йохансон, 2. Адалстейнсон, 3. Торарийнсон, 4. Гуденсен, 5. Леосон, 6. Сигурдсон, 7. Гудьонсон, 8. Даниелсон, 9. Балдинсон /14. Оскарсон/, 10. Жисласон, 11. Кристиансон

България: Славчо Тошев, Коемджиев/46-та минута - Велизар Димитров/, Живко Желев, Самет Ашимов, Юлиан Петков, Станислав Генчев, Атанас Борносузов /73-та минута - Иван Русев/, Христо Янев, Тодор Колев /73-та минута - Стойко Сакалиев/, Благой Георгиев, Върбанов

Група 3:

Чехия - Северна Ирландия 4:0 (1:0)

Голмайстори: Иржи Кауфман /23-та, 48-та минута/, Давид Кобилик /54-та минута/, Щепан Вахушек /59-та минута/

Дания - Малта 3:0 (1:0)

Голмайстори: Петер Льовенкранц /6-та минута/, Мортен Ларсен /82-та минута/, Ханс Хенрик Андреасен /87-та минута/