"Славия" си отмъсти на "железничарите" за 15 минути

"Славия" победи "Локомотив" с 3:1 в среща от 23-тия кръг във Висшата професионална футболна група. Това беше последният сблъсък между столични отбори в настоящото първенство. Всичките четири гола бяха отбелязани в първите 19 минути на мача.

Вихреното начало на домакините от "Славия" даде резултат в 4-та минута, когато Мартин Кушев бе съборен в наказателното поле на "червено-черните". Нападателят сам реализира отсъдената от Антон Генов дузпа.

Пет минути по-късно Раде Тодорович направи великолепен пробив по десния фланг на атаката на "белите", центрира точно и Петър Шопов удвои преднината на тима си. След още пет минути "Славия" направи резултата класически, след като при едно мелле най-съобразителен се оказа Георги Владимиров.

Когато всички очакваха пълен разгром в полза на състава от "Овча купел", "железничарите" успяха да намалят резултата. В 19-та минута ветеранът Дончо Донев изведе в отлична позиция младата надежда Радослав Иванов, който най-напред стреля във вратаря Виктор Георгиев, но при добавката бе точен за 3:1.

В това бурно начало на двубоя "Славия" играеше много по-организирано, с бърза смяна на темпото. "Белите" могат да съжаляват за няколкото пропуснати възможности за нови голове. Футболистите на "Локомотив" трудно успяваха да си подадат точно топката, дори на малки разстояния, и изглеждаха напълно объркани на терена.

Типично за български отбор обаче "белите" се успокоиха след натрупания сериозен аванс и приеха играта в собствената си половина. В края на първото полувреме и двата тима пропуснаха изгодни голови положения, а Раде Тодорович от домакините улучи греда.

През цялата втора част "Славия" и "Локомотив" не сътвориха нищо интересно за и без това обидно малкото зрители на стадиона в "Овча купел", които скучаеха напълно.

Кадровите проблеми пред новия треньор на железничарите Ангел Колев, който не можеше да използва седем основни играчи поради различни причини, продължиха и в този двубой. На почивката между двете полувремена той замени принудително Диян Генчев и Марчо Дафчев и "Локомотив" доигра двубоя на практика без халфова линия.

Единствените емоции за зрителите в края донесоха Будимир Джукич, който улучи гредата в 89-та минута, и Румен Христов, с когото агитката на домакините се заяждаше непрекъснато, след като резервата на "Локомотив" направи неприлични знаци към феновете на "белите".

В крайна сметка "Славия" се реваншира за двете си унизителни загуби от "Локомотив" /с резултат 0:6 и 0:3/ в последните две срещи между двата отбора, като успя да измести "железничарите" от седмото място във временното класиране.

Старши треньорът на "Славия" Кирил Качаманов изрази задоволството си от резултата, но не и от играта на своите възпитаници срещу "Локомотив" /София/.

"Като цяло съм доволен от отбора и най-вече от постигнатия резултат. В игрови план обаче има още какво да се желае", заяви на пресконферецията след мача Качаманов.

"След това бурно начало отстъпихме в средата на терена. След убедителната преднина футболистите ни допуснаха пренебрежение, характерно за българския футбол", добави треньорът.

Според него една от основните му задачи в оставащите до края на първенството срещи ще бъде да отстрани тази непостоянност в изявите на играчите. Той изрази и недоволство от "нарушаването на тактическата дисциплина" в отделни моменти от съботния двубой.

Ангел Колев, който зае треньорския пост в "Локомотив" преди по-малко от седмица, призна, че има много проблеми за решаване в отбора, който няма победа в последните си седем официални мача.

"Със сигурност ще има големи промени в нашия тим, но не мога да ги коментирам, преди да се срещна с президента Николай Гигов. Промените обаче са абсолютно задължителни. На никого няма да позволя да се подиграва с фланелката на "Локомотив", коментира Колев.

Той изрази задоволство само от играта в днешния мач на младите футболисти, юноши на "червено-черния" тим, и отличи резервата Димитър Стефанов.

"Трудно се играе при резултат 0:3 още в 15-та минута - нещо, което не би допуснал дори един юношески отбор. В началото цареше пълна дезорганизация в защита. Във второто полувреме опитахме, доколкото ни позволяват възможностите, да обърнем мача. Имахме няколко положения, както и футболистите на "Славия", които можеха да направят успеха си още по-изразителен", добави Ангел Колев.

Изпълнителният директор на клуба Бойчо Величков бе съгласен с мнението на треньора. "Трябват радикални промени. По-слаб отбор "Локомотив" не е имал от много дълго време", заяви Величков, който съобщи, че кондиционният специалист Трендафил Терзийски е приел предложения му пост помощник-треньор и ще се завърне на работа в клуба следващата седмица.

В същото време кадровите проблеми пред наставника Ангел Колев се увеличиха. Към отсъстващите седем основни играчи днес /Радостин Станев, Йордан Петков, Димитър Васев, Антон Велков, Владимир Иванов, Емил Гъргоров и Макдоналд Мукаси/ бяха прибавени три нови контузии.

Халфовете Диян Генчев и Марчо Дафчев бяха заменени на почивката между двете полувремена със съответно болки в коляното и разтежение, а Ивайло Паргов напусна терена в 59-та минута с извадено рамо. "Все още е рано да се каже кои футболисти ще можем да възстановим до мача с Черноморец", каза лекарят на отбора д-р Станислав Дунов.

Привърженици на футболен клуб "Локомотив" се оплакаха, че са бити от служители на охранителна фирма ИПОН по време на днешния мач на "железничарите" на стадиона в "Овча купел".

Инцидентът възникна около 15-та минута на двубоя, когато над дузина служители на ИПОН приближиха до агитката на "Локомотив" и се стигна до стълкновения.

Според версията на "червено-черните" привърженици повод за разправата е хвърлена в сектора бомбичка от провокатори - фенове на "Славия". Версията на домакините е, че агитката на "Локомотив" е започнала да чупи седалки.

Вицепрезидентът на фенклуба на "Локомотив" Александър Стоянов, който е с видими следи от удари по лицето, заяви, че са били бити и малки деца. Служители на фирма ИПОН и полицаи, охранявали мача, отказаха коментар за случилото се.

"Малко са бити", коментира обаче пред журналисти президентът на "Славия" Венцислав Стефанов след края на срещата. Той обяви, че застава твърдо зад действията на охраната на мача.

Инциденти между фенове на двата столични отбора има след почти всяка среща помежду им. Последният пример бе през месец февруари, когато двете агитки се сбиха и се замеряха със снежни топки по време на контролна среща също на стадиона в "Овча купел".

Среща от 23-тия кръг на Висшата професионална футболна група:

"Славия" - "Локомотив" /София/ - 3:1 /3:1/

Стадион: "Славия"

Зрители: 1000

Време: топло, ветровито

Главен съдия: Антон Генов

Голмайстори: Мартин Кушев /4-та минута - дузпа/, Петър Шопов /9-та минута/, Георги Владимиров /14-та минута/;

Радослав Иванов /19-та минута/

Жълти картони: Раде Тодорович, Будимир Джукич, Станимир Господинов ("Славия"); Румен Христов, Стефан Учиков ("Локомотив")

Състави:

"Славия": Виктор Георгиев, Нено Ненов, Мартин Кушев, Веселин Вачев, Кирил Джоров /71-та минута - Бисер Тошев/, Раде Тодорович, Троян Радулов, Будимир Джукич, Петър Шопов /63-та минута - Бенджамин/, Георги Владимиров, Станимир Господинов /52-та минута - Борко Маринкович/

"Локомотив" (София): Славчо Тошев, Милен Радуканов, Ганчо Евтимов, Венцислав Бонев, Радослав Иванов, Владимир Йонков, Дончо Донев, Марчо Дафчев /46-та минута - Димитър Стефанов/, Ивайло Паргов /59-та минута - Румен Христов/, Стефан Учиков, Диян Генчев /46-та минута - Марио Соуса/