Българските футболисти браха исторически срам за 0:6 в Прага

Българският национален отбор записа историческа загуба с шест безответни гола на стадион "Летна" в Прага. Подобен резултат е между двата съперника е регистриран през далечната 1938 година. Няма да е много пресилено, ако се каже, че "лъвовете" играха футбол от миналия век.

Сравненията с "Парк де пренс" отпреди осем години се изпариха само пет минути след началния сигнал на Клод Коломбо. Френският арбитър пожали възпитаниците на Стойчо Младенов и даваше по едно рамо в някои ситуации, противно на очакванията за необективни отсъждания.

Българите започнаха много активно, но скоро бяха попарени. Още в петата минута след странично хвърляне Милан Барош, който беше повикан да замести Ян Колер, и направи голям мач, напредна по левия фланг. Пред погледа на българските защитници той върна топката към Томаш Росицки, който откри резултата с удар в долния десен ъгъл на Здравков.

Капитанът Павел Недвед оправда интереса на чешката преса, отбелязвайки великолепно попадение от пряк свободен удар в 16-та минута. Чешката "четворка" просто препарира нашия вратар за 2:0. Преднината разкрепости борещите се за място в плейофите играчи на Йозеф Хованец, които правеха каквото си поискат за радост на 17000 привърженици. Националният ни селекционер реагира веднага, като извади Тодор Янчев и пусна Бербатов. Нападателят обаче фигурираше на терена и не направи нищо запомнящо се.

Мартин Петров и Красимир Балъков единствени опитаха да покажат някаква игра, асистирани от дъжд на вятър от Георги Иванов.

В 28-та минута обаче угаснаха и последните надежди за България. При отличен авантаж от съдията Барош нахлу опасно, Предраг Пажин сгреши и чешкият нападател преодоля Здравков за класическото 3:0.

"Лъвовете" се изнервиха и набързо си спечелиха два жълти картона, които са абсолютният минимум за грубата им игра. При три гола пасив дойде и краят на полувремето.

След почивката чехите продължиха да играят красиво. Половината състезатели на Хованец тормозеха защитата и вратаря Здравков. Българите опитаха стихийни атаки, но отчаянието и немощта ги бяха обзели.

В 54-та минута Балъков проби през центъра, Гонзо след центриране отляво опита анемичен удар с глава. Две минути по-късно Бисер Иванов отправи удар, но отново Гонзо не достигна до топката след рикошета.

След час игра оставеният непокрит в наказателното поле Барош пропусна да отбележи втория си гол. В 67-та минута Вратислав Локвенц също се разписа и доведе резултата до 4:0. Заслугата за попадението е на Карел Поборски, който направи смешен Пажин. След минута резервата Мартин Хашек, заменил контузения Роман Тице, затрудни Здравков от волле.

Двадесетина минути преди края Росицки направи мизерията пълна, като разстреля с външен фалц българския вратар за 5:0 след неадресирано чистене на защитата. Шестото попадение вкара капитана Недвед петнадесет минути преди последния сигнал на Коломбо с удар от границата на наказателното поле. До края срещата просто се доиграваше.

Чехия ще срещне на бараж Белгия, като първият двубой ще се играе в Брюксел.

Останалите двойки за баражите са: Украйна - Германия, Словения - Румъния, Австрия или Израел - Турция, Ейре - отбор от зона "Азия".

Лидерът в трета група Дания игра на сигурно и разгроми също с 6:0 Исландия.

Квалификация за Световното първенство в Корея и Япония - трета група:

Чехия - България 6:0 (3:0)

Голмайстори: Томаш Росицки /5-та, 71-та минута/, Павел Недвед /16-та, 76-та минута/, Милан Барош /28-та минута/, Вратислав Локвенц /67-та минута/

Стадион "Летна" - Прага - 17000 зрители

Главен съдия: Клод Коломбо (Франция)

Помощници: Федерик Арно, Пекина (Франция)

Жълти картони: Томаш Росицки; Предраг Пажин, Стилиян Петров

Състави:

Чехия: 1. Павел Сърничек, 2. Томаш Репка, 3. Зденек Григера, 4. Павел Недвед (капитан), 5. Иржи Новотни, 6. Марек Янкуловски, 7. Роман Тице /27-та минута - 12. Мартин Хашек/, 8. Карел Поборски /79-та минута - 13. Мирослав Баранек/, 9. Вратислав Локвенц /68-та минута - 17. Владимир Шмицер/, 10. Томаш Росицки, 11. Милан Барош

България: 1. Здравко Здравков, 3. Живко Желев, 5. Георги Марков, 6. Стилиян Петров, 7. Бисер Иванов, 8. Милен Петков /73-та минута - 13. Георги Пеев/, 9. Георги Иванов /65-та минута - 19. Владимир Манчев/, 10. Красимир Балъков (капитан), 15. Тодор Янчев /21-та минута - 11. Димитър Бербатов/, 17. Мартин Петров, 18. Предраг Пажин