Маги Малеева играе на осминафинал срещу Винъс Уилямс

Българката Магдалена Малеева се класира за четвърти път в кариерата си и за първи след 1994-та година за осминафиналите на Откритото първенство на Австралия по тенис, първи турнир от Големия шлем за годината с общ награден фонд около 8,6 милиона долара.

В среща от третия кръг в петък Малеева победи американката Лиса Реймънд със 7:5, 6:1 за 1 час и 17 минути. Следващата съперничка на българката е поставената под номер 2 в схемата Винъс Уилямс.

Магдалена Малеева, която е поставена под номер 13 в схемата и заема 16-то място в световната ранглиста на Женската тенис асоциация (УТА), се класира за осминафиналите без загубен сет от началото на турнира. В първия кръг тя победи швейцарката Мари-Гаян Микаелян с 6:3, 6:4, а във втория се наложи над чехкинята Квиетослава

Хърдличкова с 6:4, 7:5.

Мачът на българката срещу Лиса Реймънд, която е поставена под номер 18 в схемата, започна много оспорвано и в първия сет двете редуваха пробиви със спечелване на сервис-геймовете до равенството 5:5. При този резултат Малеева пак успя да вземе гейма със свое подаване за 6:5, след което постигна трети пробив, с който спечели сета след 49 минути игра.

Най-добрата ни тенисистка успя да се възползва по отличен начин от психологическото си предимство след това и бързо, за по-малко от половин час, приключи мача с 6:1 във втория сет. В него Малеева направи три пъти повече печеливши удари от съперничката си и спечели 14 от 20-те разигравания при сервис на Реймънд.

Това е шеста победа на българката от общо осем мача между двете тенисистки, както и трета от четири в турнири от Големия шлем.

Магдалена Малеева е стигала три пъти досега до осминафиналите на Откритото първенство на Австралия - през

1991-ва, 1993-та и 1994-та година (втория път в "пакет" с двете си сестри Мануела и Катерина), след което обаче нямаше нито един успех на кортовете в Мелбърн.

С тази победа тя изравни най-доброто си представяне в Мелбърн, но в следващия кръг ще спори срещу смятаната за почти сигурна шампионка Винъс Уилямс. При предишните си три класирания за осминафиналите тук Магдалена Малеева отпадна съответно от сестра си Катерина, от германката Щефи Граф и от испанката Аранча Санчес Викарио.

Най-добрата ни тенисистка в момента ще прибави със сигурност поне 150 точки в актива си за световната ранглиста на УТА, в която сега е 16-та. Тя вече си осигури 90 точки за класиране в третия кръг и бонус 62 точки за победите над 76-та в света Микаелян, 87-та Хърдличкова и 22-та Реймънд (общо 72), а от миналогодишното си участие ще загуби само 2.

Така Малеева почти сигурно ще се изкачи с две места в ранглистата, освен ако не бъде изпреварена от рускинята Елена Дементиева или от южноафриканката Аманда Кутцър при по-добро тяхно представяне до края на турнира.

С класирането за осминафиналите на Откритото първенство на Австралия на българката са гарантирани и около 32 500 долара (62 500 австралийски долара) от наградния фонд на турнира, към които ще бъдат прибавени и около 4000 долара за победата й в първия кръг на двойки заедно с Аса Свенсон (Швеция).

Както е известно, двете ще спорят в 1/16-финалите срещу най-популярния тандем Мартина Хингис (Швейцария) и Анна Курникова (Русия) утре. В неделя пък Малеева ще играе в осминафиналите на сингъл срещу Винъс Уилямс.

Американката обърна словачката Даниела Хантухова въпреки слабото си начало с 3:6, 6:0, 6:4 за 107 минути и

постигна по този начин 80-та си победа в турнири от Големия шлем от общо 94 мача в досегашната й кариера.

Магдалена Малеева и Винъс Уилямс са играли само три пъти досега една срещу друга и резултатът от тези двубои изненадващо е 2:1 победи в полза на българката срещу много по-титулованата си съперничка.

Нов успех на Малеева би се приел за голяма изненада, тъй като тъмнокожата американка се смята за основна фаворитка за трофея. Ако все пак успее да я отстрани, българката ще играе в четвъртфиналите или срещу Моника Селеш (САЩ), или срещу Ана Исабел Медина Гаригес (Испания).

Магдалена Малеева е единствената българка в основната схема на Откритото първенство на Австралия, след като в квалификациите отпаднаха другите ни четири представителки - Светлана Кривенчева, Любомира Бачева, Десислава Топалова и Мария Гушева-Гезненге. Само Малеева продължава и на двойки, като Бачева отпадна в първия кръг заедно с беларуската Татяна Пучек.