Сампрас излиза срещу Сафин на осминафиналите

Двама от основните фаворити за спечелването на титлата от Откритото първенство на Австралия - американецът Пийт Сампрас и руснакът Марат Сафин, ще се изправят един срещу друг в осминафиналите на турнира от Големия шлем в Мелбърн с общ награден фонд около 8,6 милиона долара.

Двамата достигнаха по различен начин до следващата фаза. Сампрас (номер 9 в схемата) спечели 230-минутен трилър срещу французина Никола Ескюде със 7:6 (7:5), 5:7, 6:4, 6:7 (6:8), 6:3. Сафин вдигна скандал на съдията по време на леката си победа над своя сънародник Михаил Южни с 6:4, 6:4, 6:4.

Сампрас, шампион тук от 1994-та и 1997-ма година, и Ескюде, полуфиналист от 1998-ма, изиграха изключително интересен и оспорван мач, в който американецът излезе победител благодарение най-вече на опита си. Американецът спечели след пет сета, въпреки че още в четвъртия имаше три мачбола.

В първия сет двамата не постигнаха пробиви в сервиса на съперника, въпреки че Ескюде пропиля 5 брекбола срещу нито един на Сампрас, и се стигна до тайбрек. В него американецът поведе с 6:3, загуби следващите две разигравания, но при третия си сетбол успя.

Вторият сет се развиваше по същия сценарий, но французинът постигна решителен пробив в 12-тия гейм за 7:5 в своя полза. По подобен начин пък Сампрас успя да спечели третата част с 6:4.

В четвъртата той постигна ранен пробив, но при 3:4 Ескюде го върна. Отново се стигна до тайбрек, в който американецът пропиля три мачбола, преди съперникът му да спечели с 8:6 точки.

По-големият опит на рекордьора с 13 титли от турнири от Големия шлем Сампрас оказа своето влияние в решителния пети сет, когато американецът направи ранен пробив, поведе бързо с 3:0 и не изпусна аванса си до крайното 6:3.

Така след точно 3 часа и 50 минути игра Пийт Сампрас се класира за осминафиналите на Откритото първенство на Австралия за пети пореден път и общо за девети при 11-то си участие. Той записа 33 аса срещу Ескюде, чиято кариера пък започна по възходящия си път от крайната победа в българската верига "Загорка Голд Къп" през 1997-ма година.

Бившият номер 1 в света и шампион от Ю Ес Оупън Марат Сафин (Русия) преодоля леко съпротивата на сънародника си Михаил Южни, като отдели като че ли повече усилия да спори със съдията по време на мача, който спечели с 6:4, 6:4, 6:4.

Сафин е определян като един от основните фаворити за титлата след отпадането на първите петима поставени в схемата при мъжете. Той обаче не бе никак далеч от дисквалификация от състезанието, след като влезе в много остра разправия със съдията на стола Норм Крайст.

При 3:2 гейма в своя полза в третия сет руснакът изпрати с ракетата си топката зад гърба си и тя удари един от лайнсмените. Сафин бе официално предупреден от Крайст, след което отиде при него, поиска му обяснение за предупреждението и поиска намесата на супервайзора Норбърт Пийк.

След сравнително дълъг спор със съдията Сафин се завърна на основната линия и с няколко прекрасни сервиса леко взе гейма. След още 20-тина минути той приключи и мача, на пресконференцията след който обвини Норм Крайст в неуважение.

"Просто се опитах да подам топката на момчето зад мен. Помислете логично - аз водя с 6:4, 6:4, 3:2. За какво ми е да удрям лайнсмена? Мисля, че бях прав като се опитах да се защитя", каза поставеният под номер 9 в схемата Сафин.

Той обясни, че се е ядосал, когато е помолил Крайст да свали слънчевите си очила по време на спора между двамата, а съдията отказал. "Аз говорех с него учтиво, но той се държеше все едно е царят на корта, а това не е така. Аз бих свалил слънчевите си очила, докато говоря с някого. Все пак той трябваше да се държи към мен с уважението, което аз демонстрирах към него. А той прави каквото си иска на корта. Защо трябва да го уважавам, щом той не ме уважава?", добави Сафин на пресконференцията след двубоя.

Говорител на Международната федерация по тенис (ИТФ), която организира турнирите от Големия шлем, заяви, че евентуалното наказание на руснака ще бъзде обсъждано, след като се изгледа видеозапис на скандала.

Иначе в самия мач Сафин нямаше никакви проблеми срещу значително по-неопитния Южни и го победи за 1 час и 45 минути. Бившият номер 1 в света направи 12 аса и записа средна скорост на първия си сервис 191 км/ч.

Откритото първенство на Австралия е всъщност единственият турнир от Големия шлем, на който Сафин не е успявал да се класира за четвъртфиналите. "Доволен съм от играта си днес. Чувствам се великолепно, играя великолепно и ставам все по-убеден в силите си", каза още руснакът след днешния си успех.

Германецът Томи Хаас, който като номер 7 е най-високо поставеният в горната половина на схемата при мъжете, постигна изключително трудна победа над американския ветеран Тод Мартин с 6:7 (8:10), 6:3, 3:6, 6:3, 6:1.

В доста топлото време в Мелбърн двамата предложиха на зрителите истински трилър, продължил 3 часа и 40 минути. Германецът достигна миналата година до полуфиналите на Откритото първенство на Австралия, а сега следващият му съперник по пътя към тях е поставеният под номер 11 швейцарец Роже Федерер, елиминирал трудно Райнер Шютлер (Германия) със 7:6 (8:6), 7:6 (7:5), 6:4.

В единия от четвъртфиналите на турнира пък със сигурност ще има южноамерикански представител, след като в следващия кръг един срещу друг ще играят чилиецът Марсело Риос и еквадорецът Николас Лапенти. Бившият номер 1 в света Риос отстрани испанеца Алберто Мартин с 6:4, 6:3, 7:6 (7:3), а Лапенти (номер 23 в схемата) обърна изкючително трудно аржентинеца Гастон Гаудио с 4:6, 5:7, 6:4, 6:2, 6:4.

По подобен начин южноафриканецът Уейн Ферейра победи в най-оспорвания мач в събота хърватина Иван Любичич с 4:6, 4:6, 7:6 (7:3), 6:3, 7:5. В осминафиналите противник на Ферейра ще бъде испанецът Алберт Коста, елиминирал 25-тия в схемата румънец Андрей Павел със 7:6 (7:4), 6:4, 6:4.