Каприати печели срещу Хингис при убийствена жега в Мелбърн

Американката Дженифър Каприати спечели втора поредна титла от Откритото първенство на Австралия по тенис, обръщайки по невероятен начин резултата във финала срещу швейцарката Мартина Хингис до 4:6, 7:6 (9:7), 6:2.

Каприати изоставаше с 0:4 гейма във втория сет и спаси четири мачбола за трикратната победителка в този турнир Хингис, преди да стигне до успеха и да вдигне за трети път в последните 12 месеца трофей от Големия шлем.

В 35-градусовата жега в Мелбърн американката стана едва втората тенисистка в историята на Откритото първенство на Австралия, спечелила титлата след мачбол за съперничката си във финала. Първата беше Мери Картър през 1956-та година.

Дженифър Каприати, поставена под номер 1 в схемата и лидерка в световната ранглиста на Женската тенис асоциация (УТА), успя да превъзмогне жегата и да обърне ситуацията на корта в своя полза, докато поставената под номер 3 Хингис, играеща своя шести пореден финал в Мелбърн, едва успяваше да прехвърли топката над мрежата в последните геймове.

Каприати и Хингис играха в мача за титлата от Откритото първенство на Австралия и миналата година, когато американката постигна лесен успех с 6:4, 6:3.

В събота тя не започна особено добре на "Род Лейвър Арина", не намери начин да се противопостави на отличните удари на швейцарката от основната линия в първите няколко гейма и Хингис бързо поведе с 5:1 в първия сет. В седмия гейм Каприати постигна първия пробив в сервиса на съперничката си, след това намали до 4:5, но продължи да прави прекалено много непредизвикани грешки (15 в първия сет) и швейцарката го спечели с 6:4.

Американката, явно отвикнала да бъде догонваща както в резултата, така и в играта, започна много нервно втората част и вдигна скандал на съдийката Сандра де Йенкен, извиквайки към освиркващите я зрители "По дяволите, млъкнете!"

Каприати загуби първите четири гейма във втория сет и всички вече усещаха как Мартина Хингис ще спечели първата си от три години насам титла от турнир от Големия шлем.

Американката обаче не се бе предала и започна невероятния обрат. При 3:5 тя спаси първия мачбол за Хингис с отличен форхенд, след което проби сервиса й и намали на 4:5. При 5:6 и свое подаване Каприати подари на противничката си нов мачбол с двойна грешка и отново го спаси със серия силни удари. Преди да доведе нещата до тайбрек, американката спаси трети мачбол, този път с едно от редките си излизания на мрежата.

В тайбрека Каприати първа стигна до сетбол при 6:5 точки в своя полза, но Хингис изравни с печеливш удар бекхенд.

Швейцарката достигна с добро бекхенд-воле до четвърти мачбол в своя полза при 7:6, но в следващото разиграване изпрати форхенд извън корта. Каприати спечели нов сетбол и този път го оползотвори, справяйки се с лекота с втория сервис на Хнигис, изпратен със скорост от едва 97 километра в час.

След инфарктния край на втория сет двете финалистки получиха десетминутна почивка от съдията на стол Сандра де Йенкен поради невероятната жега.

Хингис постигна първия пробив в решителния трети сет за 2:1 гейма в своя полза, но си личеше голямото затруднение, с което се движи по корта. До края на мача тя много трудно прехвърляше топката над мрежата, направи 15 непредизвикани грешки и 4 двойни грешки (една от които с престъпване на линията) и като че ли се стараеше просто да загуби по-бързо.

При 5:2 и сервис на швейцарката Каприати отправи още при първия си мачбол неспасяем ретур от форхенд и вдигна победоносно ръце.

Хингис седна на стола си и видимо трудно прие загубата, докато Каприати се прегръщаше с баща си и изпращаше въздушни целувки към трибуните. Швейцарката не сдържа сълзите си, докато получаваше малката купа от президента на австралийската тенис федерация Джеф Полард, а американката прие успеха си много по-въздържано от миналата година.

Дженифър Каприати стана първата след Мери Картър от 1956-та година, която спасява мачбол във финала и след това триумфира с титлата. При мъжете също само двама са постигали това - Джералд Патерсън през 1927-ма и Род Лейвър през 1960-та.

За пръв път след 1988-ма година, когато германката Щефи Граф победи в два сета американката Крис Евърт, във финала при жените на Откритото първенство на Австралия се игра тайбрек. Трети сет в мача за титлата при жените пък имаше за последно през 1993-та, когато състезаващата се тогава за Югославия Моника Селеш обърна Щефи Граф от 0:1 до 2:1.

Дженифър Каприати ще вземе за успеха си един милион австралийски долара (около 520 000 долара) от наградния фонд на турнира, който е общо 16,5 милиона (около 8,6 милиона долара). Мартина Хингис пък трябва да се "задоволи" с два пъти по-малка сума, но в хода на турнира тя стана третата в историята на тениса, преминала границата от 16 милиона общо за кариерата си.

Швейцарката няма титла от Големия шлем във вече 12 поредни турнира, като последната й бе точно от Откритото първенство на Австралия през 1999-та. Тя триумфира тук и през 1998-ма и 1997-ма, когато пък се превърна в най-младата шампионка в турнир от Шлема на 16-годишна възраст.

"Наистина не знам как успях да спечеля днес, заяви Каприати. Но през целия мач, дори и когато Мартина имаше мачбол, аз все още вярвах, че ще победя. Още при излизането на корта знаех, че ще играя само за победа, и може би точно това ми помогна най-много.

Това определено бяха най-лошите условия, при които съм играла. Трудно беше дори да се диша. Никога досега не съм припадала, но днес се зачудих дали това няма да ми се случи за пръв път. Това беше най-трудният ми мач изобщо. Нито една от нас двете не успя дори да се приближи до най-добрата си игра.

Направихме няколко много добри удара, но и двете играхме непостоянно и грешахме прекалено често.

Мартина беше много близо до реванш за миналогодишния финал. При това по същия начин, със същия резултат. Не знам как се измъкнах. Просто при всеки неин мачбол се опитах да бъда агресивна. Не й съчувствам много, а и тя едва ли би ме съжалявала, ако ме бе победила."

Мартина Хингис коментира на свой ред: "Дженифър беше прекалено добра за мен днес. Все пак мисля, че за пореден път изиграх един отличен турнир тук. Изкарах два тежки месеца след контузията си, завърнах се на корта и надминах очакванията си. Тук разбрах, че пак мога да побеждавам всички. Не знам дали да се радвам, или да плача за изпуснатите възможности.

В съблекалнята след мача казах на майка си: По-добре да бях загубила с 2:6, 2:6 и да нямах нито един мачбол, и тя ми отговори: Напротив, този път можеше и да спечелиш, което е голяма стъпка напред в сравнение с миналата година.

Беше прекалено горещо, но условията бяха еднакви и за двете ни. В края на мача просто не можех повече да се движа. Главата ми сякаш не беше тук. Не се опитвах да гоня топката, само исках мачът да свърши, независимо дали ще победя, или ще загубя. След като загубих втория сет, разбрах, че ще загубя и мача. Дори и като поведох с 2:1 гейма, знаех, че не мога да победя.

Не можеш да искаш всичко да се случва както е добре за теб. Това все пак е турнир от Големия шлем, не можеш да щракнеш с пръсти и да спечелиш. Естествено съм разочарована, но идва следващата седмица, следващият турнир, следващият Голям шлем."