Българските стрелци с бронз на европейското в Солун

Отборът на България спечели бронзов медал в отборната надпревара при мъжете в дисциплината пневматичен пистолет на европейското първенство по спортна стрелба в Солун.

Българите в състав Таню Киряков, Александър Луканов и Димчо Манолов завършиха трети с общ сбор от 1732 точки. Европейски шампион стана съставът на Русия (Михаил Неструев, Борис Кокорев, Владимир Гончаров) с 1742 точки, а сребърен медалист е Украйна (Олег Дронов, Иван Рибовалов, Виктор Макаров) с 1738 точки.

Българските стрелци, водени от легендата Таню Киряков, спечелиха единствения медал за България от това европейско първенство. Основен принос за успеха има двойният олимпийски шампион, който показа, че не е загубил форма въпреки едногодишното отсъствие от огневия рубеж. Той регистрира отличен резултат 583 точки и това се оказа решаващо за медала. Другите двама българи Александър Луканов и Димчо Манолов стреляха по-слабо (съответно 576 и 573), но все пак това беше достатъчно за бронзовия медал.

Изключително драматична бе индивидуалната надпревара в същата дисциплина при мъжете. Таню Киряков остана четвърти с 683.1 точки, като само малшансът му попречи да спечели втори медал за себе си и за България от това първенство. Първи е Михаил Неструев (Русия) с 684.6 точки, втори остана Франк Домулин (Франция) с 683.5, а трети - Карас Шолт (Унгария) с 683.3 точки.

Киряков влезе трети във финала с 583 точки, само една по-малко от лидерите Неструев и Домулин. Българинът стреля отлично във финала и излезе втори в класирането, но с последния изстрел регистрира 9.6 и това го остави извън тройката. Само 0.2 точки не достигнаха на най-добрия български стрелец за бронзовия медал.

Другите български представители Александър Луканов и Димчо Манолов завършиха съответно на 18-то и 32-то място в крайното подреждане.

Резултати в отборната надпревара в дисциплината 10 метра пневматичен пистолет (мъже) от европейското първенство по спортна стрелба в Солун: