Два гола на ван Хойдонк взривиха "Де Кюип"

Играчите на "Фейенорд" вдигнаха трофея в юбилейното 30-то издание на турнира за Купата на УЕФА пред ентусиазираните трибуни на клубния си стадион "Де Кюип" в Ротердам. Така те повториха постижението си от далечната 1974 година.

Съперниците им от "Борусия" (Дортмунд) останаха с десет души на терена, след като португалският рефер Витор Мануел Мелу Перейра отстрани ветерана Юрген Колер, за когото това беше последен мач в дългата му състезателна кариера, след едва половин час игра. Шампионите на Германия пропуснаха уникалния шанс да направят европейски трипъл и да се наредят сред имена като "Ювентус", "Байерн" (Мюнхен) и "Аякс".

Срещата протече драматично, напълно в духа на миналогодишния трилър между "Ливърпул" и "Алавес" на финала на този турнир. За това говорят дори сухите цифри - 39 нарушения, един червен и седем жълти картона.

В герои за новите носители на купата се превърнаха нападателите от дуото Пиер ван Хоойдонк - Йон Дал Томасон. "Черното лале" даде солидна преднина на съотборниците си, след като в 20-та минута беше уцелил и дясната странична греда от пряк свободен удар. В 31-та минута неговият датски партньор беше безцеремонно задържан за фланелката от Юрген Колер. "Девятката" на домакините хладнокръвно реализира правилно отсъдената дузпа за 1:0. Седем минути след попадението си ван Хоойдонк отново се разписа с типичен пряк свободен удар, като отбеляза осми гол в турнира.

Преди почивката гостите показаха игра на контраатаки с тяхната запазена марка и с бразилско участие. Докато Евертон и Еванилсон бяха много активни и в завършващата фаза, Аморозо се очерта като един от фигурантите по терена. Патрик Паауве изпревари Ян Колер, а Томаш Рошицки след четвърт час игра не беше съсредоточен и стреля във вратаря Едвин Зьотебиер.

Много добри думи заслужава играта на Робин ван Персие, който караше "жълто-черните" да спират с нарушения пробивите му по крилото и в центъра и на два пъти измъчи Еванилсон.

Събитията в първия четвърт час след подновяването на играта се развиха светкавично. Още в 46-та минута Евертон подаде на сънародника си Аморозо, който беше атакуван от Паауве. Реферът отново посочи бялата точка и даде жълт картон, преценявайки, че холандецът не е бил последен в защитата. Потърпевшият реализира дузпата за 1:2 и върна надеждите на треньора си Матиас Замер.

Домакините реагираха и след две минути вече водеха с 3:1 след много красив гол на Томасон, изведен в чиста позиция от Шинджи Оно. Датчанинът беше избран за играч на мача.

Германците отговориха чрез Ян Колер, който в 58-та минута демонстрира подобно майсторство, пронизвайки с удар от около 25 метра Зьотебиер.

Истинският герой на деня ван Хоойдонк за малко не отбеляза напълно подобаващ му хеттрик с нисък удар под вратаря Йенс Леман. В последните десетина минути гостите натиснаха и вратарят им на три пъти се втурна в атака, като можеше и да бъде наказан за дързостта си. В заключителните минути неуморимият таран на "Фейенорд" стреля над вратата на "Борусия" и в крайна сметка холандците ликуваха заедно с привържениците си.

Заслужава поздравления коректното съдийство на португалската бригада, която не допусна драстични грешки. Мелу Перейра не спести картони дори на излизащия бавно от терена ван Персие и на току-що влезлия Фери де Хаан, който игра грубо.

Финал за Купата на УЕФА:

"Фейенорд"-"Борусия" (Дортмунд) 3:2 (2:0)

Голмайстори: Пиер ван Хоойдонк /33-та минута - дузпа, 40-та минута/, Йон Дал Томасон /50-та минута/; Марсио Аморозо /48-та минута - дузпа/, Ян Колер /58-та минута/

Стадион "Де Кюип" - Ротердам

Главен съдия: Витор Мануел Мелу Перейра (Португалия)

Помощници: Паулу Жорже Жануариу Лейте Рибейру, Карлуш Мануел Ферейра Матуш (Португалия)

Резервен съдия: Лусилиу Кардозу Кортеш Батища (Португалия)

Делегат на УЕФА: Едгар Обертьофер (Швейцария)

Червен картон: Юрген Колер /31-та минута/

Жълти картони: Томаш Ржаса /23-та минута/, Патрик Паауве /46-та минута/, Робин ван Персие /63-та минута/, Фери де Хаан /85-та минута/; Марсио Аморозо /49-та минута/, Леонарду Сантуш Деде /53-та минута/, Томаш Рошицки /66-та минута/

Състави:

"Фейенорд": 1. Едвин Зьотебиер, 2. Крис Гиан, 3. Томаш Ржаса, 6. Паул Босвелт (капитан), 7. Бонавентур Калу /76-та минута - 15. Йохан Елмандер/, 8. Кеес ван Вондерен, 9. Пиер ван Хоойдонк, 10. Йон Дал Томасон, 14. Шинджи Оно /85-та минута - 20. Фери де Хаан/, 17. Патрик Паауве, 32. Робин ван Персие /63-та минута - 11. Леонардо Витор Сантяго/

"Борусия" (Дортмунд): 1. Йенс Леман, 2. Кристиан Вьорнс, 3. Апаресиду Ферейра Еванилсон, 5. Юрген Колер, 7. Щефан Ройтер (капитан), 8. Ян Колер, 10. Томаш Рошицки, 12. Евертон /61-та минута - 19. Ото Аддо/, 17. Леонарду Сантуш Деде, 18. Ларс Рикен /71-та минута - 6. Йорг Хайнрих/, 22. Марсио Аморозо