"Валенсия" разби "Ливърпул" с 2:0

"Валенсия" на треньора Рафаел Бенитес Маудес сломи съпротивата на коравия тим на "Ливърпул" и го победи с 2:0. Пабло Аймар и Рубен Бараха бяха точни още преди почивката, а зрителите на "Местая" можеха да видят още голове, особено след като гостите останаха с човек по-малко в последния четвърт час.

Наставникът на "мърсисайдци" Жерар Улие реши да изненада познавачите и пусна като титуляри в атака Емил Хески и Ел Хаджи Диуф. Сънародникът на последния, Салиф Диао, трябваше да замести контузения Стефан Аншо в отбраната.

Домакините бяха просто неудържими в атака, като в редиците им блестеше възстановеният аржентинец Аймар. Подкрепа оказваше и Джон Карю. След две възможности за откриване на резултата Давиде Албелда и Бараха изведоха плеймейкъра в чиста позиция, а той се разписа за 1:0.

Авансът не притъпи остротата на испанците, а се наложи Йежи Дудек да спасява удар с глава на Висенте Родригес. За гостите Хески стреля от малък ъгъл покрай гредата след половин час игра, но "Ливърпул" повече нищо не стори до почивката. Седем минути преди края на полувремето Карю изведе Бараха, който от двадесетина метра преодоля вратаря за крайното 2:0.

След подновяването на играта Улие пусна в игра Майкъл Оуен и Брюно Шейру, които внесоха свежест в играта на отбора. Неуморимият Аймар обаче принуди Дудек да отбива с върха на пръстите си удара му в самото начало на втората част. Въпреки че домакините останаха без "мотора" си, който излезе, накуцвайки след средата на второто полувреме, "мърсисайдци" рухнаха с отстраняването на изпусналия нервите си Дитмар Хаман за втори жълт картон. В последните секунди вратарят на гостите спаси удар на Карю отблизо.

Улие беше принуден да признае пълното превъзходство на съперника, както и това, че възпитаниците му са сърдити единствено на себе си. След седмица момчетата на Рафаел Бенитес гостуват на "Спартак" в Москва.

Шампионска лига - група В - първи кръг:

"Валенсия" - "Ливърпул" 2:0 (2:0)

Голмайстори: Пабло Аймар /20-та минута/, Рубен Бараха /38-та минута/

Стадион "Местая" - Валенсия

Главен съдия: Херберт Фандел (Германия)

Помощници: Хари Ехинг, Петер Хенес (Германия)

Резервен съдия: Торстен Кинхьофер (Германия)

Червен картон: Дитмар Хаман /77-та минута/

Жълти картони: Пелегрино /66-та минута/, Бараха /69-та минута/, Миста /77-та минута/; Хаман /22-та минута/, Траоре /35-та минута/

Състави:

"Валенсия": 1. Сантяго Канисарес (капитан), 2. Маурисио Пелегрино, 4. Роберто Фабиан Аяла, 6. Давиде Албелда /84-та минута - 22. Гонзало де лос Сантос/, 7. Джон Карю, 8. Рубен Бараха, 14. Висенте Родригес, 15. Амедео Карбони, 19. Франсиско Руфете /75-та минута - 10. Мигел Анхел Ангуло/, 21. Пабло Аймар /71-та минута - 20. Миста/, 23. Куро Торес

"Ливърпул": 1. Йежи Дудек, 4. Сами Туомас Хиипиа (капитан), 8. Емил Уилям Уанхоу Хески, 9. Ел Хаджи Диуф /46-та минута - 10. Майкъл Оуен/, 13. Даниел Бен Мърфи /76-та минута - 5. Милан Барош/, 16. Дитмар Хаман, 17. Стивън Джордж Джерард, 18. Йон Арне Риисе, 21. Салиф Диао /46-та минута - 28. Брюно Шейру/, 23. Джейми Карагър, 30. Джими Траоре

Временно класиране в група В:

1. "Базел" 1 1 0 0 2 0 3

"Валенсия" 1 1 0 0 2 0 3

3. "Ливърпул" 1 0 0 1 0 2 0

"Спартак" (Москва) 1 0 0 1 0 2 0

Забележка: място, отбор, мачове, победи, равенство, загуби, вкарани голове, допуснати голове, точки