"Базел" тръгва мощно в Шампионската лига

Голове на швейцарския нападател Хакан Якин и на аржентинеца Хулио Ернан Роси донесоха историческа победа срещу много по-опитния отбор на "Спартак" (Москва) при дебюта на "Базел" в Шампионската лига. Успехите на треньора Кристиан Грос във вътрешното първенство бяха донесли самочувствие на футболистите, които оказаха натиск върху гостите си.

Шампионите на Швейцария владееха инициативата пред почивката, но превъзходството им се материализира в рамките на пет минути след подновяването на играта. Най-напред Хакан Якин се разписа с удар в ъгъла на вратата на Станислав Черчесов, след като Кристиан Хименес се възползва от лошо отбита топка и с глава я насочи към своя съотборник. След това Роси оформи крайното 2:0, като увенча дрибъла си с точен удар покрай безпомощния вратар на руския отбор. През първата част гол на същия футболист с глава беше отменен поради засада. Въпреки че участва в турнира вече за шести последователен сезон, тимът на Олег Романцев не можа да противопостави нещо ефикасно. Първо Владимир Бесчастних прати топката над вратата на Паскал Зубербюлер от границата на наказателното поле. Байе Кебе пък видя как отправената от него топка беше прибрана от бдителния страж на домакините.

Дмитрий Кудряшов също се освободи, разпръсна бранителите с прецизен пас, но Александр Данишевский беше изпреварен в решителния момент.

Спартаковци бяха напърно надиграни след почивката. Разликата можеше да е и по-голяма, ако удар с глава на Себастиан Барберис не беше улучил напречната греда. След корнера Бернт Хаас с глава стреля на сантиметри встрани от целта.

Московчани са губили от същия съперник преди повече от 20 години.

Шампионска лига - група В - първи кръг:

"Базел" - "Спартак" (Москва) 2:0 (0:0)

Голмайстори: Хакан Якин /50-та минута/, Хулио Роси /55-та минута/

Стадион "Местая" - Валенсия

Главен съдия: Клаус Бо Ларсен (Дания)

Помощници: Йенс Ларсен (Дания), Марко Тиенсуу (Финландия)

Резервен съдия: Михаел Свендсен (Дания)

Жълт картон: Моизиш Мура Пинейру /71-та минута/

Състави:

"Базел": 1. Паскал Зубербюлер, 4. Александър Кено, 7. Антонио Еспозито, 10. Хакан Якин /87-та минута - 14. Ненад Савич/, 12. Себастиен Барбери, 13. Кристиан Хименес, 15. Мурат Якин, 17. Марио Канталупи, 20. Бернт Хаас, 24. Тимоте Атуба, 33. Хулио Роси /75-та минута - 11. Ерве Тум/

"Спартак" (Москва): 45. Станислав Черчесов, 2. Юрий Ковтун, 3. Байе Кебе, 4. Джери Кристиан Чуисе, 7. Василий Баранов /56-та минута - 8. Марсело Жозе да Силва/, 11. Владимир Бесчастних, 13. Дмитрий Кудряшов, 14. Максим Калиниченко /72-та минута - 29. Игор Митрески/, 20. Александр Данишевский /46-та минута - 42. Окон Есиен/, 34. Моизиш Мура Пинейру, 55. Дмитрий Хлестов

Временно класиране в група В:

1. "Базел" 1 1 0 0 2 0 3

"Валенсия" 1 1 0 0 2 0 3

3. "Ливърпул" 1 0 0 1 0 2 0

"Спартак" (Москва) 1 0 0 1 0 2 0

Забележка: място, отбор, мачове, победи, равенство, загуби, вкарани голове, допуснати голове, точки