Пеев тръгва с успех над "Нюкасъл" в Шампионската лига

Българинът Георги Пеев игра цял мач при втората победа на "Динамо" (Киев) срещу английски клуб. Момчетата на Олексий Михайличенко победиха "Нюкасъл" с попадения на нападателя Максим Шатских и халфа Александр Хацкевич четвърт час след началото на всяко от двете полувремена. Украинският клуб, отстранил българския шампион "Левски" по пътя към Шампионската лига, участва в турнира за шести пореден път. Натрупаният опит даде отражение срещу тима на Боби Робсън, който сякаш беше стъписан от великолепните голове.

От началния сигнал гостите атакуваха, а домакините разчитаха на контраатаки. Николаос Давизас получи една добра топка след изпълнен от Хуго Виана свободен удар, но стреля много неточно. Киърън Дайър правеше познатите пробиви по фланга, но не успяваше да намери капитана си Алън Шиърър или Крейг Белами. Динамовци на моменти играеха безкомпромисно и след едно от влизанията главата на Шиърър трябваше да бъде превързана.

Флорин Чернат беше във форма и търсеше пролуки в отбрана по границата на наказателното поле. В 17-та минута падна и голът след невероятно воле на Шатских от двадесетина метра. Нападателят получи топката след късо изпълнен фаул от Георги Пеев и не остави никакви шансове за вратаря Шей Гивън. Топката се отклони високо от страничната греда и спря в горния ъгъл на вратата за 1:0.

Голът прекърши гостите, които създадоха единственото си добро положение в средата на първото полувреме, когато грешка в защитата на "Динамо" едва не доведе до гол на Белами.

След подновяването на играта домакините на три пъти бяха близо до втори гол. Попадение на бразилеца Леандро Мачадо беше правилно отменено поради засада, топовен удар на Чернат с левия крак профуча покрай вратата, а Андрий Несмачний също не сполучи да удвои преднината на отбора си. Все пак Хацкевич плонжира с глава в 62-та минута, посрещна несръчно отбитата от Гивън топка след удар на резервата Олександр Мелашченко и оформи крайното 2:0.

"Динамо" можеше да направи резултата и класически, ако някой от ударите на Чернат беше в очертанията на вратата. Положението на "Нюкасъл" не е завидно, предстои му североизточното дерби със "Съндърланд" и след това домакинство на "Фейеноорд". Пеев и компания пък се насочват със самочувствие към "Стадио деле Алпи".

Шампионска лига - група Е - първи кръг:

"Динамо" (Киев) - "Нюкасъл" 2:0 (1:0)

Голмайстори: Максим Шатских /17-та минута/, Александр Хацкевич /62-та минута/

Стадион "Валерий Лобановски" - Киев

Главен съдия: Едуардо Итуралде Гонзалес (Испания)

Помощници: Карлос Лопес Вилате, Карлос Мартин Нието (Испания)

Резервен съдия: Хосе Хавиер Лосантос Омар (Испания)

Жълти картони: Максим Шатских /76-та минута/; Арон Хюз /60-та минута/

Състави:

"Динамо" (Киев): 12. Виталий Рева, 2. Александр Хацкевич /75-та минута - 32. Горан Гавранчич/, 10. Флорин Чернат, 11. Георги Пеев, 14. Андрий Хусин (капитан), 16. Максим Шатских, 17. Тибериу Гиоане, 19. Леандро Мачадо /56-та минута - 7. Олександр Мелашченко/, 26. Андрий Несмачний, 35. Горан Саблич, 36. Йерко Леко

"Нюкасъл": 1. Шей Гивън, 5. Анди О'Брайън, 8. Киърън Дайър, 9. Алън Шиърър (капитан) /79-та минута - 23. Шола Амеоби/, 10. Крейг Белами, 11. Гари Спийд, 12. Андрю Грифин, 18. Арон Хюз /69-та минута - 4. Нолберто Солано/, 34. Николаос Давизас, Оливие Бернар, 45. Хуго Виана /69-та минута - 32. Лоран Робер/

Временно класиране в група Е:

1. "Динамо" (Киев) 1 1 0 0 2 0 3

2. "Фейеноорд" 1 0 1 0 1 1 1

"Ювентус" 1 0 1 0 1 1 1

4. "Нюкасъл" 1 0 0 1 0 2 0

Забележка: място, отбор, мачове, победи, равенства, загуби, вкарани голове, допуснати голове, точки