ПСВ победи с 3:0 деветима от "Оксер"

"ПСВ Айндховен" спечели класическа победа в изключителен мач с "Оксер". Норвежкият рефер Кнуд Ерик Фискер отстрани двама от играчите на френския тим.

Въпреки победата холандците и техните съперници отпадат от Шампионската лига. Единствената неизвестна в групата остава кой от тях ще заеме третото място и ще се класира за турнира за Купата на УЕФА.

Срещата започна живо, като Денис Ромедал стреля покрай гредата от пряк свободен удар във втората минута. Датският национал беше на върха на атаката шест минути по-късно, когато се откъсна отдясно на своето нападение и върна на Арнолд Бругинк, който прати топката над празната врата. Двамата футболисти заедно с Арйен Робен бяха непрекъсната заплаха за "Оксер", а Бругинк в 17-та минута прати изстрел от фаул покрай дясната греда на Фабиен Кул. Минута след това той падна в наказателното поле, но получи предупреждение за симулация.

"Оксер" не показа нападателната си мощ. Удар на капитана Ян Лашуе срещу Вилфред Бума беше най-опасната ситуация за тима на Ги Ру. В 26-та минута защитникът на гостите Филип Мексе напусна терена за втори жълт картон в рамките на три минути. Мексе фаулира Робен. Бума с глава прати топката на сантиметри от напречната греда след фаул, изпълнен от Бругинк.

Логично холандците взеха аванс в 34-та минута. Пас на Матея Кежман към Робен беше отбит, но Бругинк посрещна топката от границата на наказателното поле и я прати в мрежата за 1:0.

Домакините на два пъти се разминаха с втори гол пет минути преди почивката. Марк ван Бомел отправи удар от двадесетина метра, който вратарят Кул спаси. При получилия се ъглов удар Бума с глава прати топката далече от целта.

Минути след подновяването на играта французите натиснаха, но при контраатака пас на Робен намери Кежман по лявото крило. Ниското му центриране намери Ромедал, който покачи на 2:0. В 51-та минута всичко свърши с получаването на втори червен картон, този път за Оливие Капо, който влезе остро на Кевин Хофланд. Третият гол падна в средата на второто полувреме, когато Робен намери Кежман, а югославянинът провря топката в мрежата.

Шампионска лига - група А - пети кръг:

"ПСВ Айндховен" - "Оксер" 3:0 (1:0)

Голмайстори: Арнолд Бругинк /34-та минута/, Денис Ромедал /48-та минута/, Арйен Робен /64-та минута/

Стадион "Филипс" - Айндховен

Главен съдия: Кнуд Ерик Фискер (Дания)

Помощници: Йенс Ларсен (Дания), Марку Тиенсуу (Финландия)

Резервен съдия: Николай Фолкварц (Дания)

Червени картони: Филип Мексе /26-та минута/, Оливие Капо /51-та минута/

Жълти картони: Арнолд Бругинк /18-та минута/, Адил Рамзи /82-та минута/; Филип Мексе /23-та минута/

Състави:

"ПСВ Айндховен": 23. Роналд Ватеройс, 3. Кевин Хофланд, 4. Ернест Фабер, 6. Марк ван Бомел (капитан) //65-та минута - 13. Ремко ван дер Шааф/, 9. Матея Кежман, 10. Арнолд Бругинк, 11. Арйен Робен /70-та минута - 7. Адил Рамзи/, 14. Йохан Фогел /78-та минута - 16. Тео Лусиус/ 19. Денис Ромедал, 22. Вилфред Бума, 30. Каспер Бьогелунд

"Оксер": 1. Фабиен Кул, 2. Йохан Раде, 3. Жан-Себастиен Жоре, 4. Жан-Ален Бумсон, 5. Филип Мексе, 7. Амди Файе, 8. Ян Лашуе (капитан) /81-та минута - 27. Пантши Сирией/, 11. Халилу Фадига /87-та минута - 20. Арно Гонзалес/, 18. Лионел Матис, 21. Бенжани Мварувари /28-та минута - 13. Стефан Грихтинг/, 23. Оливие Капо

Временно класиране в група А:

1. "Борусия" (Дортмунд)5 3 1 1 8 6 10

2. "Арсенал" 53 0 29 49

3. "ПСВ Айндховен"5 1 2 2 5 8 7

4. "Оксер" 5 1 1 3 3 7 4

Забележка: място, отбор, мачове, победи, равенства, загуби, вкарани голове, допуснати голове, точки