Два гола на ван Нистелрой обръщат мача в Базел

Три попадения в рамките на седем минути около средата на второто полувреме донесоха победа за "червените дяволи" при гостуването им на "Сен Жакоб парк". Домакините от Базел водеха в продължение на един час, като отбелязаха сензационен гол след по-малко от 40 секунди от първия съдийски сигнал. При атака по левия фланг възпитаниците на Кристиан Грос спечелиха ъглов удар. Хулио Ернан Роси насочи с глава топката към вратата, Куинтън Форчън я изчисти от голлинията. Скот Чипърфилд стреля опасно, а Кристиан Хименес отклони топката в мрежата за един от най-бързите голове в историята на Шампионската лига.

След седем минути напористите швейцарци едва не удвоиха аванса си, след като Роси прати топката над вратата, комбинирайки с Хименес.

Микаел Силвестр засече в аут центрирана от корнер топка от Райън Гигс. След малко повече от четвърт час игра Фабиен Бартес отклони над вратата си опасен пряк свободен удар на Мурат Якин.

Наставникът на "Базел" беше направил само една промяна от мача с "Ливърпул", като в игра на мястото на наказания Антонио Еспозито беше пуснал Чипърфилд. "Юнайтед" беше без половин дузина титуляри - капитана Дейвид Бекъм, Рой Кийн, Ники Бът, Гари Невил, Лоран Блан и Рио Фърдинанд.

Играта продължи при същото темпо, като "червените дяволи" доминираха, а "Базел" не отстъпваха по създадени положения. Уесли Браун стреля встрани от вратата десет минути преди почивката, но в самия край на полувремето същото стори и Чипърфилд. През втората част Хименес и Иван Ергич принудиха Бартес да показва майсторство, а Силвестр отби удар на Хакан Якин.

Всичко се реши за две минути. В 62-та минута Оле Гунар Солскяер отдясно центрира на главата на Рууд ван Нистелрой, който от десет метра изравни за 1:1. Секунди след това холандецът овладя топката по левия фланг, стигна до аутлинията и от нищожен ъгъл преодоля вратаря Паскал Цубербюлер за 1:2. В средата на втората част ван Нистелрой се реваншира на Солскяер, извеждайки го на стрелкова позиция за крайното 1:3. Въпреки че домакините не паднаха духом, първата им загуба в Базел за сезона вече беше неотвратима.

Шампионска лига, втора фаза - група D - първи кръг:

"Базел" - "Манчестър юнайтед" 1:3 (1:0)

Голмайстори: Кристиан Хименес /1-та минута/; Рууд ван Нистелрой /62-та, 63-та минута/, Оле Гунар Солскяер /69-та минута/

Стадион: "Сен Жакоб парк" - Базел

Главен съдия: Валентин Иванов (Русия)

Помощници: Алексей Монахов, Генадий Красюк (Русия)

Резервен съдия: Николай Иванов (Русия)

Жълти картони: Марко Цвисиг /18-та минута/, Тимотее Атуба /71-та минута/; Пол Скоулс /14-та минута/, Куинтън Форчън /22-та минута/, Хуан Себастиан Верон /66-та минута/

Състави:

"Базел": 1. Паскал Цубербюлер, 5. Марко Цвисиг, 10. Хакан Якин, 13. Кристиан Хименес, 15. Мурат Якин (капитан), 17. Марио Канталупи, 20. Бернт Хаас, 22. Иван Ергич, 24. Тимотее Атуба, 26. Скот Чипърфилд /73-та минута - 11. Ерве Тум/, 33. Хулио Ернан Роси

"Манчестър юнайтед": 1. Фабиен Бартес, 3. Филип Невил, 4. Хуан Себастиан Верон, 10. Рууд ван Нистелрой /73-та минута - 21. Диего Форлан/, 11. Райън Гигс (капитан), 18. Пол Скоулс, 20. Оле Гунар Солскяер, 22. Джон О'Шиа, 24. Уесли Браун, 25. Куинтън Форчън, 27. Микаел Силвестр