Резервите спасиха честта на "Барса" в Леверкузен

Решително попадение на резервата Марк Овермарс две минути преди края на редовното време фиксира победата с 2:1 при гостуването на каталунците на стадион "Байарена". Това беше идеалният старт за Луис ван Гаал във втората фаза на Шампионската лига. С успеха се запази победната серия на "Барселона" в турнира. Шави Ернандес пресече атака на "аспирините" пред наказателното си поле, подаде към резервата Хуан Роман Рикелме. Последният взаимодейства с Патрик Клуйверт, който подаде на Овермарс. Ветеранът направи любимия си пробив по левия фланг и простреля по земя Ханс Йорг Бут.

Двата съперника имаха много контузени играчи - Йенс Новотни, Хуан.и Золтан Себесчен за домакините; Франк де Бур и Луис Енрике преди всичко за каталунците.

Димитър Бербатов започна в титулярния състав и записа 83 минути на терена. Съотборниците му започнаха вихрено и още във втората минута удар с глава на Хано Балич след изпълнен фаул беше отбит от вратаря Роберто Оскар Бонано. Томас Брдарич стигна пръв до топката и я прати в опразнената врата, но голът беше отменен поради засада.

През първата част момчетата на Луис ван Гаал можеха да излязат напред след половин час игра, но след центриране на Тиаго Мота от корнер Йълдърай Бастюрк изчисти от голлинията удар с глава на Фернандо Наваро. "Аспирините" реагираха и от пряк свободен удар Бернд Шнайдер прати топката в аут покрай близката греда на Бонано. Шест минути преди почивката Марко Бабич изпълни поредния корнер, а Бербатов с глава насочи топката във вратата на гостите за 1:0. Същите двама играчи едва не удвоиха преднината на тима си в самия край на полувремето. Българинът беше изведен очи в очи с вратаря, но притичалият Михаел Райцигер отби топката, а Бонано ликвидира опасността за вратата си.

Смените на "Барса" бяха повече от логични. Второто полувреме започнаха аржентинците Савиола и Рикелме. Точно те оползотвориха загубена от Диего Родолфо Пласенте в центъра топка три минути след подновяването на играта и след няколко паса помежду им Рикелме изравни за 1:1. Скоро след това беше отсъдена и дузпа за спъване на Патрик Клуйверт от злощастния Пласенте. Бут стана герой, след като плонжира надясно и хвана неособено силния и насочен удар на Рикелме.

В заключителните минути двата отбора продължиха да натискат при всяка възможност. Изглеждаше, че нещата клонят към равенство, когато и Клуйверт при изпълнение на корнер пет минути преди края на мача изпрати удар с глава встрани от целта. Не така мислеше Овермарс, който каза тежката си дума.

Шампионска лига, втора фаза - група А - първи кръг:

"Байер" (Леверкузен) - "Барселона" 1:2 (1:0)

Голмайстори: Димитър Бербатов /39-та минута/; Хавиер Савиола /48-та минута/, Марк Овермарс /88-та минута/

Стадион: "Байарена" - Леверкузен

Главен съдия: Кирос Васарас (Гърция)

Помощници: Панайотис Мавропулос, Симеон Цолакидис (Гърция)

Резервен съдия: Николаос Агелакис (Гърция)

Жълти картони: Диего Родолфо Пласенте /59-та минута/, Йълдърай Бастюрк /61-та минута/; Тиаго Мота /24-та минута/, Фернандо Наваро /42-та минута/, Фабио Рочембак /61-та минута/, Филип Коку /64-та минута/

Състави:

"Байер" (Леверкузен): 1. Ханс Йорг Бут, 3. Ферера да Силва Лусио, 6. Борис Живкович, 10. Йълдърай Бастюрк, 12. Димитър Бербатов /83-та минута - 8. Ян Шимак/, 14. Хано Балич, 19. Марко Бабич /66-та минута - 13. Даниел Бирофка/, 23. Томас Брдарич /55-та минута - 27. Оливер Нойвил/, 25. Бернд Шнайдер, 28. Карстен Рамелов (капитан), 35. Диего Родолфо Пласенте

"Барселона": 1. Роберто Оскар Бонано, 2. Михаел Райцигер, 5. Карлес Пуйол, 6. Шави Ернандес, 8. Филип Коку (капитан), 9. Патрик Клуйверт, 15. Фабио Рочембак, 17. Гаиска Мендиета /46-та минута - 7. Хавиер Савиола/, 18. Габри де ла Торес Гарсия /46-та минута - 10. Хуан Роман Рикелме/, 31. Тиаго Мота /75-та минута - 11. Марк Овермарс/, 35. Фернандо Наваро