"Свраките" разгромени от "Интер"

"Нерадзурите" изнесоха истинска футболна лекция на останалия с десет души "Нюкасъл" на собствения му стадион. Още във втората минута Доменико Морфео се озова на върха на светкавична атака, започнала по дясното крило от капитана Хавиер Санети. Той центрира ниско, Ернан Креспо леко отклони, а Морфео нанесе точния удар за 1:0.

Три минути по-късно реферът Стефан Бре не се поколеба да отстрани от игра Белами за удар без топка по Марко Матераци. Англичанинът напусна със сълзи на очи, защото изигра едва един мач след наложеното му наказание за три срещи след подобна простъпка по време на първата фаза на Шампионската лига.

"Свраките" се хвърлиха в атака, но "Интер" беше улеснен в отбрана, защото само капитанът на "Нюкасъл" Алън Шиърър остана на по-предни позиции. В актива на домакините се записаха удар на Никос Давизас близо до целта след корнер, както и спасен фаул, бит от Нолберто Солано.

Тимът на Ектор Раул Купер удвои преднината си в 35-та минута. Удар на Креспо от въздуха срещна страничната греда и беше избит от Анди Грифин. Матиас Алмейда обаче отбеляза юбилейния си 40-ти мач на европейска сцена с мощен удар, който спря в горната част на мрежата.

В добавеното от съдията Бре време преди почивката отмерен пас на Санети изведе Окан Бюрюк в атака, а той плъзна топката към Креспо, който направи резултата класически - 0:3. Това беше девето попадение за нападателя на "Интер" в седем срещи на лигата и аржентинецът води ранглистата на голмайсторите.

Играта на "Нюкасъл" през второто полувреме беше вдъхновена и мотивирана. В 52-та минута Давизас накара вратаря Толдо да отбие негов удар с глава. Шиърър на свой ред прати топката с глава над вратата. Все пак в 72-та минута резервата Лоран Робер намери Солано в пеналтерията, след като Шиърър увлече защитници на гостите. Перуанецът имаше време да си нагласи топката и да стреля с левия крак под вратаря Толдо за 1:3.

На два пъти Робер беше близо до нов гол за "свраките", преди резервата Алваро Рекоба да се разпише със стъпването си на терена. Уругваецът намери мрежата с прекрасен удар с левия крак. Разгромното 4:1 със сигурност изтрива негативните спомени от завършилото в събота миланско дерби.

Шампионска лига, втора фаза - група А - първи кръг:

"Нюкасъл" - "Интер" 1:4 (1:3)

Голмайстори: Нолберто Солано /72-та минута/; Доменико Морфео /2-та минута/, Матиас Алмейда /35-та минута/, Ернан Креспо /45-та минута/, Алваро Рекоба /81-та минута/

Стадион: "Сейнт Джеймсис парк" - Нюкасъл

Главен съдия: Стефан Бре (Франция)

Помощници: Лионел Дагорн, Мишел Льобурвелек (Франция)

Резервен съдия: Ерве Пичирило (Франция)

Червен картон: Крейг Белами /5-та минута/

Жълти картони: Фабио Канаваро /10-та минута/, Хавиер Санети /26-та минута/, Ернан Креспо /64-та минута/, Кристиан Виери /78-та минута/

Състави:

"Нюкасъл": 1. Шей Гивън, 4. Нолберто Солано, 5. Анди О'Брайън, 8. Киърън Дайър, 9. Алън Шиърър (капитан), 10. Крейг Белами, 11. Гари Спийд, 12. Андрю Грифин, 18. Аарон Хюз /86-та минута - 30. Стивън Колдуел/, 34. Николаос Давизас, 45. Хуго Виана /46-та минута - 32. Лоран Робер/

"Интер": 1. Франческо Толдо, 4. Хавиер Санети (капитан), 5. Емре Бельозоглу, 9. Ернан Креспо /81-та минута - 20. Алваро Рекоба/, 10. Доменико Морфео, 13. Фабио Канаваро, 22. Окан Бюрюк /66-та минута - 18. Уилфред Далма/, 23. Марко Матераци /15-та минута - 2. Иван Кордоба/, 25. Матиас Алмейда, 26. Джовани Паскуале, 32. Кристиан Виери