Унгария диктува футболната мода през 50-те години

Мачът в сряда България - Унгария ще противопостави националния отбор на страната ни срещу една от най-уважаваните сили в историята на световния футбол. Въпреки че в последните 30 години тимът на тази страна не е постигал никакви забележителни успехи, Унгария с право може да бъде причислена към най-силните футболни отбори за всички времена наред със световните шампиони Бразилия, Италия, Аржентина, Уругвай, Англия, Испания, Германия, Франция.

Историята

В началото на 50-те години Унгария е разполагала с най-силния отбор в света, който обаче не успява да стане световен шампион. Всичко започва през 1950 г., когато се полага началото на "Непобедимата хусарска чета" на треньора Густав Шебеш. Четири години по-късно съставът от Будапеща, известен като "Пушкаш, Кочиш и ко.", няма нито едно поражение и отбелязва невероятните 140 гола в 26 мача (средно по 5.77 на мач) - най-силното нападение в света за всички времена. В него играят суперголмайсторът Ференц Пушкаш, на когото днес приживе е кръстен националният стадион в Будапеща, знаменитият Шандор Кочиш, известен като "момчето със златната глава" заради невероятните си голове с глава, както и известният с интелигентната си игра Йозеф Божик. През 1953 г. "хусарите" бият дори родината на футбола Англия с шокиращия резултат 6:3, при това на стадион "Уембли". Всички специалисти са единодушни - това ще е бъдещият световен шампион. Никой не се съмнява, че съставът на Шебеш играе най-силния и модерен футбол в света.

Унгарското начало на световното през 1954 г. в Швейцария е повече от забележително - 9:0 срещу Корея и 8:3 с ФРГ. Германският тим изглежда напълно безпомощен в този мач, а звездата на унгарците Ференц Пушкаш осмива напълно персоналния си пазач Тибор, като прокарва неколкократно топката между краката му. Тази постъпка, определено лишена от футболна логика и рационализъм, довежда до това, че германецът контузва тежко Пушкаш и до финала унгарците играят без своя капитан.

Триумф срещу Бразилия и Уругвай

Четвъртфиналът Унгария - Бразилия и досега се счита за един от най-скандалните в историята на футбола. В седмата минута унгарците вече водят с 2:0 с голове на Хидегкути и Кочиш. Джалма Сантос намалява от дузпа, но в 60-ата минута също от наказателен удар Лантош прави 3:1. Малко след това обаче Жулиньо отново свежда разликата до един гол. В този момент играта става невероятно груба, а английският съдия Елис изгонва заради сбиване Нилтон Сантос и унгарския капитан Божик. Отстранен е и бразилецът Умберто. Две минути преди края Шандор Кочиш надскача бразилската отбрана и топката за четвърти път в мача влетява във вратата на Кастильо - 4:2. На прибиране в тунела двата отбора се сбиват, а инцидентът е силно критикуван от пресата и организаторите на първенството.

Безмилостният жребий изправя унгарците в полуфинала срещу двукратния световен шампион Уругвай. Четвърт час преди края на мача двехилядната армия запалянковци от Монтевидео, развяващи светлосини уругвайски знамена на стадион "Ла Поантез" в Лозана, е омърлушена - "хусарите" водят с 2:0 с голове на Золтан Цибор и Нандор Хидегкути. В този момент никому неизвестен уругвайски нападател изненадва унгарския вратар Гюла Грошич и намалява резултата. Това е Хуан Холберг, който в 88-ата минута дори изравнява до 2:2. Този футболист играе с невероятен хъс и дори припада от вълнение при отбелязването на втория гол и се налага да го свестяват с кислородна маска. В продълженията на мача унгарците показват класата си и печелят с 4:2 след две попадения с глава на Кочиш. Световните шампиони от Уругвай, макар и детронирани, се прибират в тунела, прегърнати с унгарските футболисти.

Кошмарът в Берн

В този момент никой не се съмнява, че унгарците ще спечелят титлата. Другият финалист е отборът на ФРГ, който е загубил от Унгария в предварителната група с катастрофалното 3:8. Още преди мача унгарското посолство в Швейцария разпраща покани за тържеството, посветено на футболния триумф на страната, поръчани са огромно количество напитки и ястия за банкета. Треньорът Густав Шебеш се поддава на общата еуфория и не обръща достатъчно внимание на факта, че в полуфинала германците са победили водещата тогава футболна сила Австрия с 6:1. Той поема и риска да пусне в игра все още неизлекувания Пушкаш.

На 4 юли 1954 г. двата отбора излизат пред 55 000 зрители на стадион "Ванкдорф" в Берн. Осем минути след първия сигнал на рефера Уилям Линг "магьосниците от Будапеща" вече водят с 2:0 с голове на Пушкаш и Цибор. В следващите десет минути обаче Макс Морлок и Хелмут Ран изравняват до 2:2. Унгарците засилват натиска си, но атаките им се разбиват в отлично организираната немска отбрана. Настъпва 84-ата минута. Хелмут Ран се измъква от персоналния си пазач Лантош и с удар край Грошич носи титлата за отбора на ФРГ - 3:2!

Шокът в унгарския тим е невероятен и на практика поставя началото на края на една от най-талантливите генерации в историята на футбола. Нахлуването на съветските войски в Будапеща две години по-късно съвпада с провеждащото се турне на "Хонвед" (Будапеща) в Латинска Америка. По онова време в този отбор играят почти всички унгарски национали и голяма част от тях отказват да се върнат в родината си. Ференц Пушкаш отлита за Испания, където е приет с почести от режима на Франко и облича екипа на "Реал" (Мадрид). "Барселона" прибира Кочиш, а малко по-късно Хидегкути се озовава в италианския "Фиорентина". Това е и краят на знаменитата "хусарска чета" на Густав Шебеш, която стига до футболния връх, но не успява да го изкачи.