Два гола на Карю изхвърлиха "Арсенал" от Шампионската лига

Джон Карю доведе "Валенсия" до следващата фаза на Шампионската лига. Норвежкият национал се разписа преди и след попадението за "Арсенал" на Тиери Анри. Така испанският клуб стана третият член на Примера дивисион, който ще играе на четвъртфинала. Като победители в група В те може би ще се изправят дори срещу сънародниците си от "Реал" (Мадрид).

На "артилеристите" беше необходимо поне равенство, за да продължат напред. "Валенсия" обаче остана вярна на традицията си да продължи след групите в най-престижния евротурнир. Наставникът Рафаел Бенитес не можеше да използва наказания си основен халф Рубен Бараха. Затова пък Пабло Аймар подкрепи от втора позиция дуета Карю и Хуан Санчес. Висенте Родригес замени контузения Кили Гонзалес. В тима на Арсен Венгер имаше седем отсъстващи, сред които и очакващият хилядния си мач вратар Дейвид Сиймън.

"Арсенал" се хвърли в атака от първата минута, като Анри накара капитана Сантяго Канисарес да се проявява. Скоро последва нов подобен опит с характерния за френския национал динамизъм и на скорост. "Валенсия" обаче също желаеше победата. Аймар, Карю и дясното крило Франсиско Руфете изгаряха от желание да атакуват, но не създаваха изгодни положения.

Преди да измине половин час от началото на мача "топчиите" пропуснаха на два пъти да отбележат гол. Най-напред отличен пас на Анри намери Силвен Вилтор в наказателното поле, но Роберто Аяла успя да пресече удара му. При последвалия корнер топката стигна до Жилберто Силва, но шутът му с глава се отби от Висенте Родригес и от напречната греда.

Домакините поеха инициативата и в 34-та минута Аймар забеляза, че Карю се е откъснал от пазача си Паскал Сиган. Халфът намери норвежеца с технично подаване и той плъзна топката покрай Тейлър в мрежата за 1:0. "Валенсия" не спря да атакува до почивката.

Само четири минути след подновяването на играта "Арсенал" засили натиска си и успя да изравни. Робер Пирес намери Анри, който беше по-бърз от Аяла и от границата на пеналта направи 1:1. Но както гостите показаха непримиримия си дух, така и домакините желаеха да се наредят сред осемте най-добри в Европа. В 56-та минута Тейлър спаси удар с глава на Карю след центриране на Висенте. Само секунди след това обаче същата комбинация завърши с виртуозен удар с глава на норвежеца за неговия втори гол във вратата на стража на английския младежки национален отбор.

Изпитанието за "Валенсия" дойде двадесетина минути преди последния сигнал, когато Канисарес се контузи след самоотвержено хвърляне в краката на резервата Фредрик Люнгберг и се наложи да бъде изнесен от терена. На вратата застана Андрес Палоп, а испанските шампиони удържаха резултата и в петте минути допълнително време. Сега пред тях се открива възможността да играят трети финал в Шампионската лига за последните четири сезона.

Шампионска лига, втора фаза - група В - шести кръг:

"Валенсия" - "Арсенал" 2:1 (1:0)

Голмайстори: Джон Карю /34-та, 57-та минута/; Тиери Анри /49-та минута/

Стадион "Местая" - Валенсия

Главен съдия: Кирос Васарас (Гърция)

Помощници: Симеон Цолакидис, Димитриос Груцис (Гърция)

Резервен съдия: Георгиос Дурос (Гърция)

Жълти картони: Амедео Карбони /36-та минута/, Маурицио Пелегрино /54-та минута/, Пабло Аймар /76-та минута/; Патрик Виейра /42-та минута/, Робер Пирес /90-та минута/

Състави:

"Валенсия": 1. Сантяго Канисарес (капитан) /71-та минута - 13. Андрес Палоп/, 2. Маурицио Пелегрино, 4. Роберто Фабиан Аяла, 6. Давиде Албелда, 7. Джон Карю /89-та минута - 12. Карлос Маркена/, 11. Хуан Санчес /68-та минута - 10. Мигел Анхел Ангуло/, 14. Висенте Родригес, 15. Амедео Карбони, 19. Франсиско Руфете, 21. Пабло Аймар, 33. Антони Ревейер

"Арсенал": 13. Стюарт Тейлър, 4. Патрик Виейра (капитан), 7. Робер Пирес, 8. Фредрик Люнгберг, 11. Силвен Вилтор /76-та минута - 9. Франсис Джефърс/, 12. Лаурен, 14. Тиери Анри, 18. Паскал Сиган, 19. Жилберто Силва, 23. Сол Кембъл, 28. Коло Абиб Туре /86-та минута - 25. Нванкво Кану/

5 засади 3

25'26" притежание на топката 20'36"

Крайно класиране в група В:

1. "Валенсия" 6 2 3 1 5 6 9

2. "Аякс" 6 1 5 0 6 5 8

3. "Арсенал" 6 1 4 1 6 5 7

4. "Рома" 6 1 2 3 7 8 5

Забележка: място, отбор, мачове, победи, равенства, загуби, вкарани голове, допуснати голове, точки