Футболният отбор на България победи Сърбия в репетицията за мача в Талин

"Абе и ний бяхме много добри в Сплит едно време, ама паднахме...", измърморва Иван Вуцов към колегата си от сръбския футболен съюз Бранко Булатович и излиза от стадиона в Крушевац, където българският национален отбор по футбол тъкмо е спечелил приятелския си мач срещу Сърбия и Черна гора с 2:1.

Ако в статистическия лист на Вуцов като треньор е вписана най-красивата загуба на България - тази от Югославия с 2:3 в Сплит през 1983 година, настоящият национален селекционер Пламен Марков в четвъртък прибави в актива си не толкова атрактивна, но важна победа над сърбите, и то преди възловия двубой от квалификационната кампания за Евро-2004 в сряда срещу Естония в Талин.

Цели 18 години след последния мач помежду си две от най-успешните футболни школи на Балканите - българската и сръбската, си дават нова среща, този път в Крушевац. Нашите използват приятелската среща със съседите като репетиция за мача срещу естонците, докато сърбите играят повече за публиката след отлагането на квалификационния им двубой с Уелс. Населението на източния сръбски град обаче възприема мача като отлична възможност за положителна публична изява на масова национална идентификация. Час преди двубоя абсолютно всички заведения в центъра на града са претъпкани, а групи запалянковци с позачервени от високия градус на ракията лица маршируват към стадиона и пеят "Я те волим, Србийо!". Развяват току-що купени срещу седем евро национални флагове на Сърбия и Черна гора, а някои от тях носят и червено-бели шалчета на местния втородивизионен клуб "Напредак". Нищо не издава признаци на извънредно положение във връзка с убийството на премиера Зоран Джинджич, а полицейското присъствие по улиците на Крушевац е сравнително ограничено.

В стадиона обстановката е напълно приемлива, а присъстващите на трибуните дами са поне 20 на сто от общата посещаемост. "Навиячите" са толкова приветливо настроени към българския тим, че посрещат излизането на нашите на терена с овации, а малко по-късно никой не освирква българския химн. Следва минута мълчание в памет на Джинджич и мачът почва.

В първите десетина минути селекционерът на България Пламен Марков се пече на "сръбска скара", след като като по чудо на три пъти топката някак си не успява да влезе в нашата врата. Дарко Ковачевич - голмайсторът на "Реал Сосиедад", и Саво Милошевич от "Еспаньол" три пъти надбягват отбраната и стрелят към Здравков. Деян Станкович, асът на италианския "Лацио", се чувства не по-малко удобно, отколкото в домакински мач срещу слаб отбор на стадион "Олимпико" в Рим. Зоран Вукич, халф на белградския "Партизан", демонстрира изненадващо изящна игра. Трибуните посрещат всичко това с мощен одобрителен рев. И точно когато нещата изглеждат най-зле за българския тим, Стилян Петров получава от Кишишев топката пред наказателното поле на сърбите, излъгва един от тях и с невероятен удар праща топката във вратата - 1:0 за България!

Трибуните изпускат протяжно и разочаровано "Пфу-у-у-у", преминаващо в нецензурен местен израз. Сръбският селекционер Деян Савичевич раздава на висок глас указания от скамейката, което дава бърз резултат. При поредната атака на съперника Ковачевич най-сетне е точен и прави 1:1. Очаквано изравняване, след като българският тим в тези минути присъства на терена главно телом. Няма и помен от онзи спектакъл, който футболистите изнесоха срещу Хърватия през есента. "Моторът" на отбора Красимир Балъков изглежда уморен, нападателите очевидно нямат ден, а защитата играе твърде тромаво. Дори сърбите Пажин и Янкович, които носят екипа на българския отбор, не се отличават от общия сивкав фон, а първият си изкарва и жълт картон. Към края на полувремето по чудо не получаваме и втори гол, като след пряк свободен удар на Саво Милошевич топката рикошира в гредата.

На почивката Пламен Марков опитва да внесе положителни корекции в състава - заменя Балъков с Милен Петков, включва и голмайстора на английския "Портсмут" Светослав Тодоров. Това се оказва много успешен ход, понеже Тодоров играе в тандем с нестандартния Димитър Бербатов, чието участие до момента не се запомня с нищо. Двамата обаче сътворяват една страхотна комбинация между сръбската защита, при която Бербатов извежда след пас с пета Тодоров в удобна позиция. Следва удар и резервният вратар Жилич омърлушено вади топката от мрежата си, докато нашите се прегръщат. В този момент някой от българските журналисти припомня, че двамата изработиха и победния гол за 2:1 срещу Исландия преди две години в София.

Сърбите се разлютяват и отново щурмуват българската врата. Здравков прави чудо и улавя удар отблизо на Станкович, а отбраната вече действа по-уверено. Бербатов дори пропуска отлична възможност за трети гол, когато е изведен сам срещу вратаря, но бие високо над нея и с изпълнението си напомня за най-лошите дни от кариерата си. Нашите удържат аванса си и се оттеглят като победители под лъчите на залязващото слънце в Крушевац. Предстои им следващо изпитание - сряда, 2 април, Талин, Естония-България.

-------------

Сърбия и Черна гора - България 1:2 (1:1)

Голмайстори: Дарко Ковачевич /29-та минута/; Стилян Петров /14-та минута/, Светослав Тодоров /56-та минута/

Жълт картон: Предраг Пажин

Съдия: Саша Лазаревски (Македония)

Стадион "Младост" (Крушевац), 10 500 зрители

Състави:

Сърбия и Черна гора: Драгослав Йеврич (Драган Жилич 46'), Горан Тробок (Ненад Бърнович 63'), Зоран Миркович, Горан Гавранчич, Ивица Драгустинович, Никола Малбаша, Деян Станкович (Ненад Джорджевич 84'), Ненад Ковачевич (Боян Бърнович 78'), Звонимир Вукич (Никола Лазетич 46'), Дарко Ковачевич (Игор Дюляй 78'), Саво Милошевич (Даниел Любоша 46')

Старши треньор: Деян Савичевич

България: Здравко Здравков (Стоян Колев 69'), Росен Кирилов (Златомир Загорчич 46'), Предраг Пажин (Илиян Стоянов 69'), Радостин Кишишев, Ивайло Петков, Стилян Петров, Красимир Балъков (Милен Петков 46'), Мартин Петров (Даниел Боримиров 63'), Георги Пеев, Димитър Бербатов (Георги Чиликов 69'), Зоран Янкович (Светослав Тодоров 46')

Деян СтанковичКрасимир Балъков

84 минутивреме в игра45 минути