Липсата на стратегия за борба с футболното хулиганство доведе до погрома в Пловдив

Кървавите инциденти, съпътствали отложеното 87-то футболно дерби на Пловдив между отборите на "Локомотив" и "Ботев", показаха още веднъж, че в България липсва реално изработена и действаща стратегия за борба с футболното хулиганство. Равносметката от уличната война, която се разрази във втория по големина град в България между агитките на двата отбора, е около 40 ранени и 15 арестувани, петима от които бяха осъдени в неделя по бързата процедура за хулиганство от Пловдивския районен съд. Повечето от задържаните са тийнейджъри, а сред осъдените има и 23-годишен мъж от Горна Оряховица.

Двадесет и четири часа след най-мащабното сбиване между футболни хулигани в България, довело и до материални щети, нито една институция не се ангажира да изкаже становище или да поеме отговорността за случилото се. Кметът на Пловдив Иван Чомаков и ресорният му заместник Атанас Бадев бяха изключили мобилните си телефони. Липсваше официална реакция от Българския футболен съюз и Министерството на спорта, както и от МВР.

Побоищата по улиците на Пловдив започнаха, след като съдията на мача Камен Алексиев отложи с 24 часа мача заради проливния дъжд, който се изля в събота и направи негоден за игра терена на стадион "Христо Ботев". По информация на директора на РДВР-Пловдив генерал Валентин Петров сблъсъкът е предизвикан от фенове на "Ботев”. Въпреки 188-те полицаи, които се грижеха за реда , вследствие на мелето бяха ранени близо двайсет запалянковци, пострадаха и двама полицаи. Час след сблъсъка по булевард ”Източен” все още се виждаше кръвта от пострадалите, сред които началникът на звено “Охранителна полиция” подполковник Павел Костадинов и двама полицаи. Самият генерал Петров е бил нападнат от привърженици на "Локомотив", които атакували едно от такситата в Пловдив заради това, че било боядисано в жълто-черния цвят на "Ботев".

“Безредиците се предизвикаха от решението да се отложи мача, твърди ген. Петров. Ако се бе играл, нямаше да има мелета. Когато се разбра, че мач няма да има, и при излизането на стадиона стана луфт и служители на реда не успяха своевременно да реагират. Никой не можеше да предположи това положение.” Пловдивските медии съобщиха, че при сблъсъците са нанесени щети на поне две заведения в града, а собственикът на едното е сред ранените. Обект на атаката на хулиганите е станал и ресторант, в който вървяло абитуриентско тържество. Заведението е било обстрелвано с бомбички.

Очакваше се, че инцидентът трябваше да доведе или до ново отлагане на футболната среща за неопределено време, или поне до насрочването й да се играе при закрити врати. Вместо това обаче двата отбора излязоха един срещу друг в неделя в 17 часа, като на стадиона присъстваха по-масово агитките на двата отбора. По-рядко се срещаха хора от традиционното средно поколение от умерени зрители, както и родители с деца. Тридесет минути след началото на срещата запалянко беше ранен с бомбичка, възпламенена след гол на "Ботев". Инцидентите в Пловдив изглеждат като логично следствие от изострянето на футболното хулиганство в България и очевидната неспособност на МВР, Българския футболен съюз и клубовете да изработят и приложат единна концепция за борба с явлението. В момента срещу насилието се прилагат главно методите, регламентирани в законодателството. Липсва обаче изследване на архитипа на хулиганството и причините за изострянето му в България, а пропагандирането на борбата с него е на нулево ниво. БФС в повечето случаи не обръща достатъчно внимание на инцидентите на стадионите, а механично налага наказания с лишаване от домакинство на отборите.

Футболните клубове се ограничават предимно само до деклариране на недоволство от хулиганските изяви на привържениците си, но не и до предприемане на мерки спрямо тях. Например при наскоро възникналия инцидент в мач на ЦСКА, когато хулигани от неофашистка групировка чупиха седалки и замеряха с тях полицаи, ръководството на футболния клуб не реагира на това, а фенклубът на отбора дори се ангажира със защита на деянието. След погромите в Пловдив ръководствата на двата отбора "Локомотив" и "Ботев" също не излязоха с официална съвместна декларация за случая. Единствените, които изразиха протеста си срещу хулиганите, бяха треньорите Костадин Костадинов и Димитър Димитров-Херо.

-------------------

Първа лига, 29-ти кръг

"Родопа" и "Македонска слава" вече си осигуриха място във Висшата лига за следващия сезон, а за останалите две места шансове имат съставите на "Видима" (57 т.), "Светкавица" (56 т.), "Беласица" (55 т.) и "Пирин" (55 т.) В предпоследния кръг "Видима" загуби с 1:2 от "Берое", но най-вероятно ще успее да се задържи на трето място, даващо право на директно влизане във Висшата лига, тъй като последния кръг е домакин в Севлиево на "Белите орли". За четвърто и пето място, за които отборите играят допълнителен квалификационен мач помежду си за влизане в елита, спорът ще се реши идната събота. "Светкавица" гостува на "Сокол" в пловдивското село Марково, а "Беласица" играе в Свищов с местния "Академик". "Пирин" прибавя три точки към актива си, тъй като по програма трябваше да срещне отказалия се от първенството отбор на "Ботев" (Враца). Ако "Беласица" и "Пирин" завършат с равни точки, по-напред в класирането ще е тимът от Петрич, който има по-добър баланс в преките двубои със съперника си от Благоевград.

От Първа лига изпадат "Дунав" (Русе) и врачанският "Ботев", който напусна шампионата заради финансова криза. В Първа лига от следващия сезон влизат отборите на "Етър 1924" (Велико Търново), "Вихрен" (Сандански), "Слънчев бряг" (Несебър) и "Вихър" (Вълчи дол).

-----------

Висша лига, 25-ти кръг

"Нафтекс" - "Локомотив" (София) 3:0

Голмайстор: Косев (9-та, 23-та, 65-та минута); Жълт картон: Стоев ("Локомотив"); Стадион "Нафтекс", 400 зрители; Съдия: Ангел Бекяров

"Спартак" (Варна) - "Рилски спортист" 2:1

Голмайстори: Н. Станчев (4-та минута), Керчев (80-та минута)/ Александров (29-та минута); Жълти картони: Михайлов, Мечечиев, Караканов ("Спартак"), Цветков ("Рилски спортист"); Червени картони: Александров, Киров ("Рилски спортист"); Стадион "Спартак", 200 зрители; Съдия: Петър Стоянов

"Литекс" - ЦСКА 1:0

Голмайстор: Димитров (15-та минута); Жълти картони: Бачев, Загорчич, Тодоров, Петев ("Литекс"), Брито, Янев (ЦСКА); Червени картони: Желев, Йеленкович ("Литекс"), Гай, Шакири (ЦСКА); Градски стадион, Ловеч, 500 зрители; Съдия: Цветан Георгиев

"Славия" - "Черноморец" 3:1

Голмайстори: Иванович (77-та минута), Бачев (86-та минута), Бл. Георгиев (90-та минута)/ П. Колев (51-та минута); Жълти картони: Димитров, Митев, Ан. Георгиев ("Черноморец"); Стадион "Славия", 150 зрители; Съдия: Кънчо Димитров

"Марек" - "Черно море" 1:1

Голмайстори: Бибишков (82-та минута)/ Зафиров (38-та минута); Жълти картони: Въжаров ("Марек"), Зафиров, Спалевич, Башов ("Черно море"); Червен картони: Илиев ("Черно море"); Стадион "Бончук", 500 зрители; Съдия: Димитър Димитров

"Левски" - "Добруджа" 5:0

Голмайстори: Стоянов (6-та минута), Вава (14-та минута), Иванков (80-та минута - дузпа), Марков (82-та минута), Телкийски (90-та минута); Жълт картон: Желев ("Добруджа"); Стадион "Георги Аспарухов", 500 зрители; Съдия: Николай Йорданов

Голмайстори

22 гола: Георги Чиликов ("Левски"); 17 гола: Мартин Кушев ("Славия"); 14 гола: Емил Гъргоров (ЦСКА); 12 гола: Велизар Димитров (ЦСКА); 10 гола: Десислав Русев ("Литекс"), Георги Владимиров ("Славия"), 9 гола: Борислав Димитров ("Ботев"), Велимир Иванович ("Славия"), 8 гола: Стойко Сакалиев ("Нафтекс"), Амиран Муджири ("Марек"), Макдоналд Муканси (ЦСКА), Бойко Величков ("Локомотив" София), Дончо Донев ("Локомотив" Пловдив), Жоао Пауло Брито (ЦСКА), Дарко Спалевич ("Черно море").

Програма

На 31 май от 17.00 часа: "Черно море" - "Славия", "Локомотив" (София) - "Спартак" (Варна), "Добруджа" - "Ботев" (Пловдив), "Локомотив" (Пловдив) - "Литекс", "Черноморец" - "Левски", ЦСКА - "Нафтекс", "Рилски спортист" - "Марек".