Камерун победи Бразилия с късен гол на Ето'о

С късен гол на нападателя Самуел Ето'о Камерун победи с 1:0 световния шампион Бразилия и поднесе първата изненада в турнира за Купата на Конфедерациите. Ето'о донесе победата на своя тим с попадение от около 20 метра седем минути преди края на мача. Нападателят на испанския тим "Майорка" преодоля двама защитници на Бразилия и прати топката неспасяемо в мрежата на вратата зад Дида.

В бразилския отбор липсват доста от звездите - Ривалдо, Роналдо, Роберто Карлуш. Отборът на Камерун имаше доста шансове за гол и през първото полувреме, но вратарят Дида спаси удари на Самуел Ето'о и Марк-Вивиен Фое. Резултатът напомни на петкратните световни шампиони за

слабото им представянето в същия турнир преди две години в Япония, когато постигнаха само една победа.

Бразилците също имаха своите шансове, главно през първото полувреме, но пропуски направиха Лусио и Роналдиньо. Близо 50 000 зрители на стадион "Стад дьо Франс" видяха мач с две различни полувремена. През първото доминираха футболистите на Бразилия, но не стигнаха до гол, а през второто превес в играта имаше тима на Камерун, който в крайна сметка стигна до победата. Публиката на стадиона в Париж аплодираше бурно бразилеца Роналдиньо, който играе във френския тим "Пари Сен Жермен".

След успеха Камерун, който е шампион на Африка, излезе на второ място в групата след тима на Турция, който в по-ранния мач победи с 2:1 САЩ.

Двата отбора бяха определени като изненадите на Световното първенство по футбол в Япония и Република Корея през миналата година. Турция завърши на трето място, а САЩ достигна до четвъртфиналите.

Американският тим поведе с гол на Демаркъс Бийзли още в 37-та минута. Лендън Донован проби от дясно и подаде на Бийзли, който преодоля защитника Ибрахим Юзулмез и откри резултата. Само три минути по-късно обаче Турция изравни, след като Окан Йълмъз вкара от бялата точка. 11-метровият наказателен удар беше отсъден за спъване на най-добрия турския футболист в този мач Санли Тунчай. Футболистите на САЩ протестираха, че той е играл с ръка преди нарушението, но реферът беше категоричен.

В 70-та минута именно Тунчай донесе и победния гол за своя тим.

Срещи от първия кръг в група "Б" на турнира по футбол за Купата на Конфедерациите:

Турция - САЩ - 2:1 (1:1)

Голмайстори: 0:1 Демаркъс Бийзли (37'), 1:1 Окан Йълмъз (40' - дузпа), 2:1 Тунчай Санли (73')

Зрители - 16 944

Състави:

Турция: Чаткъч, Фатих, Алпай, Коркмаз, Ибрахим, Волкан, Сахин Селчък, Ахмет (42' Ергюн), Гьокдениз, Окан Йълмъз (90' Хюсейн), Тунчай (81' Ибрахим Тораман)

САЩ: Хоуърд, Хейдук, Калиф, Берхалтър (80' Тулман), Вени, Армъс, Конвей, Бийзли, Донован, Луис (78' Стюърт), Кировски (60' Матис)

Съдия: Ларионда (Уругвай)

Бразилия - Камерун - 0:1 (0:0)

Голмайстор: Самуел Ето'о (83')

Състави:

Бразилия: Дида, Белети, Хуан, Клебер, Лусио, Емерсон, Клеберсон (80' Адриано де Соуса), Жил, Рикардиньо, Роналдиньо, Адриано (66' Илан)

Камерун: Идрис Камени, Бил Чато, Ригоберт Сонг, Джереми, Лусиен Метомо, Жан Жоел Перие Думбе, Модесте Мбами, Марк-Вивиен Фоe (64' Тимоте Атоуба), Махамаду Идрису (67' Жозеф Дезире Жоб),

Ерик Демба, Самуел Ето'о (90' Пю Н'Диефи)

4. Бразилия 1 0 0 1 0:1 0

Забележка: място, отбор, мачове, победи, равенства, загуби, голова разлика, точки

Първите два отбора от двете групи се класират за полуфиналите.