Франция взе втора победа с дузпа за Купата на конфедерациите

Въпреки поредното си неубедително представяне домакинът Франция се класира за полуфиналите на турнира за Купата на конфедерациите по футбол, след като вторият вариант на френския национален отбор в състезанието се наложи незаслужено над Япония с 2:1.

Сидни Гову донесе победата на "петлите" с попадението си в 66-та минута и ги класира за следващата фаза. Французите бяха открили в края на първото полувреме от дузпа, изпълнена от капитана Робер Пирес, а след точно час игра Шунзуке Накамура отбеляза от пряк свободен удар гола за японците.

Два часа по-рано Колумбия надигра Нова Зеландия с 3:1 в другата среща от втория кръг в група "А". Така Франция е начело с шест точки в класирането, Япония и Колумбия имат по три и ще спорят един срещу друг в последния кръг, а Нова Зеландия остава на дъното с нула.

Азиатците, които търсеха срещу французите реванш за загубата във финала за Купата на конфедерациите през 2001 година, играха много по-добре пред 33-те хиляди зрители в Сен Етиен и след края на мача почти всички коментатори признаха, че успехът на домакините е напълно незаслужен.

Треньорът на "петлите" Жак Сантини, който не може да разчита на халфовото си трио Зинедин Зидан, Клод Макелеле и Патрик Виейра поради ангажиментите им в клубни отбори или контузии, смени целия състав в сравнение с двубоя срещу Колумбия преди два дни. От започналите тогава 11 само полузащитникът Оливие Дакур беше титуляр и срещу Япония. Фабиен Бартез се завърна на вратата, а

на халфа Робер Пирес бяха възложени нетипичните функции на дясно крило. Пирес излезе за първи път с капитанската лента на националния отбор.

Може би тези промени доведоха до доста неорганизираната игра на домакините, които срещаха големи проблеми с преодоляването на японската отбора и владееха топката по-малко от противника. Комбинативният стил на азиатците, организирани от Хидетоши Наката и Шунзуке Накамура, и много по-голямото им желание на терена им донесоха симпатиите дори на френските фенове в Сен Етиен. Японците обаче трудно организираха нещо опасно в близост до противниковата врата.

След доста безлични начални минути зрителите на стадиона започнаха да правят мексикански вълни, за да повдигнат настроението, и видяха първото сериозно голово положение чак в 26-та минута, когато Сидни Гову стреля с глава неточно след центриране на Стив Марле.

Игровото превъзходство на японците ставаше все по-ярко и от трибуните започнаха да се чуват освирквания и скандирания на терена да бъде пуснат Тиери Анри. Точно тогава обаче Франция поведе в резултата, след като във втори пореден мач получи дузпа в края на първото полувреме. Наказателният удар в 39-та минута, донесъл им победата срещу Колумбия с 1:0 преди два дни, беше разискван обширно в медиите след мача от първия кръг в групата. Това обаче не попречи на австралийския съдия Марк Шилд да отсъди дузпа в 43-та минута срещу Япония, след като Юничи Инамото дръпна за фланелката противниковия бранител Жан-Ален Бумсонг в наказателното поле. Робер Пирес беше точен за 1:0.

Французите започнаха малко по-добре след почивката, но зрителите станаха още по-настойчиви в желанието си да видят Тиери Анри на терена. Японците пък засилиха натиска към Бартез и най-сетне стигнаха до гол в 60-та минута. Шунзуке Накамура, отбелязал два гола за успеха с 3:0 срещу Нова Зеландия преди два дни, изпълни великолепно пряк свободен удар от около 25 метра малко вляво от вратата на домакините. Топката се отби в левия страничен стълб на пазената от Бартез врата и влезе в мрежата зад него.

Шест минути по-късно обаче домакините пак излязоха напред в резултата, като Сидни Гову с неспасяем изстрел направи 2:1. Японците пак се хвърлиха в атака и на няколко пъти бяха близо до нов изравнителен гол. Хидетоши Наката стреля опасно от въздуха няколко минути след това, но топката премина над френската врата, а малко по-късно азиатците получиха шанс да изпълнят пряк свободен удар от същата позиция, от която Накамура вкара гола. Този път Ясухито Ендо застана зад топката, изпрати я към другия ъгъл на вратата на Бартез, но улучи горната греда. Японските футболисти продължиха да натискат съперниците в собствената им половина, но така и не успяха да стигнат до изравнително попадение, което би било напълно заслужено.

Тиери Анри пък най-сетне се появи на терена в 80-та минута, а в първата от даденото от съдията продължение съотборникът му Уили Саньол получи червен картон за грубо нарушение срещу

Наката.

Колумбия победи Нова Зеландия с 3:1, след като половин час преди края изоставаше с 0:1, и съхрани шансовете си за класиране за полуфиналите на турнира за Купата на конфедерациите.

Отборът на Нова Зеландия, смятан за абсолютен аутсайдер в състезанието, изненадващо поведе в 27-та минута с гол на Раф де Грегорио и беше на половин час от сензацията. В последните 30 минути обаче "кивитата" допуснаха три гола и завършиха в намален състав след втория жълт картон на Крис Килън.

Новозеландците продължават без победа в турнира, в който участват осем отбора. Преди два дни те бяха разгромени с 0:3 от Япония, а завършиха с три загуби и при първото си участие през 1999 година.

Шампионът на Океания откри резултата в 27-та минута чрез Раф де Грегорио, който се пребори пред противниковото наказателно поле за отбита след центриране топка, преодоля колумбийски бранител и стреля технично в горния десен ъгъл на вратата на Оскар Кордоба.

Отборът на Колумбия, който не беше вкарвал гол в официален международен мач от май 2002 година, натика съперника в половината му, опитвайки се да обърне резултата, и имаше тотално игрово превъзходство. Изравнителният гол беше дело на Хорхе Лопес в 59-та минута, след 13 месеца и общо 542 минути "суша". Лопес стреля от далечно разстояние, топката се удари в Дани Хей, промени траекторията си и влезе във вратата на Майкъл Утинг.

Колумбийците пропиляха още няколко много изгодни положения в следващите минути, а в 69-та бяха подпомогнати от гватемалския съдия Карлос Батрес, който показа доста спорен втори жълт картон на Крис Килън. Шест минути след това защитникът Марио Йепес изведе южноамериканците напред в резултата с великолепен изстрел от въздуха. Малко по-рано Йепес беше улучил и гредата с удар с глава. Пет минути преди края Джовани Ернандес оформи крайното 3:1 с още един изключително красив удар, а вратарят на "кивитата" Майкъл Утинг се превърна в герой за своя отбор в края на мача, когато извади невероятни топки.

Срещи от втория кръг в група "А" на турнира за Купата на конфедерациите:

Колумбия - Нова Зеландия 3:1 (0:1)

Голмайстори: 0:1 Раф де Грегорио (27'), 1:1 Хорхе Лопес (59'), 2:1 Марио Йепес (75'), 3:1 Джовани Ернандес (85')

стадион: "Жерлан"

зрители: 16 241

Червен картон: Крис Килън (69') от Нова Зеландия

Жълти картони: Гонсало Мартинес, Елсон Бекера, Иван Кордоба (от Колумбия), Ноа Хики, Райън Нелсън, Крис Килън, Майк Утинг (от Нова Зеландия)

Главен съдия: Карлос Батрес (Гватемала)

Състави:

Колумбия: Оскар Кордоба, Иван Кордоба, Марио Йепес, Херардо Бедоя (77' Еудалио Ариага), Гонсало Мартинес, Елкин Мурийо (46' Арнулфо Валентиера), Рубен Дарио Веласкес (7' Хайро Патино), Джовани Ернандес, Хорхе Лопес, Елсон Бекера, Виктор Аристисабал

Нова Зеландия: Майкъл Утинг, Дънкан Отън, Дани Хей, Райън Нелсън, Джерард Дейвис, Иван Вичелич, Раф де Грегорио, Саймън Елиът, Ноа Хики, Крис Килън, Воган Ковъни (83' Шейн Шмелц)

Франция - Япония 2:1 (1:0)

Голмайстори: 1:0 Робер Пирес (43'-дузпа), 1:1 Шунзуке Накамура (60'), 2:1 Сидни Гову (66')

зрители: 33 070

Червен картон: Вили Саньол (90'+1) от Франция

Жълти картони: Сидни Гову (от Франция), Йошито Окубо, Юничи Инамото (от Япония)

Главен съдия: Марк Шилд (Австралия)

Състави:

Франция: Фабиен Бартез, Вили Саньол, Уилям Гала, Жан-Ален Бумсонг, Микаел Силвестър, Жером Ротен (67' Силвен Вилтор), Усман Дабо, Робер Пирес, Оливие Дакур (58' Беноа Педрети), Сидни Гову,

Стив Марле (80' Тиери Анри)

Япония: Сеиго Наразаки, Нобухиса Ямада, Кейзуке Цубои, Цунеясу Миямото, Алесандро Сантуш, Хидетоши Наката, Юничи Инамото (74' Коджи Наката), Ясухито Ендо, Шунзуке Накамура (81' Мицуо