Българските волейболисти победиха драматично "плавите" с 3:2 гейма

Българският национален отбор по волейбол за мъже победи Сърбия и Черна гора с 3:2 гейма /14:25, 25:23, 25:22, 20:25, 15:11/ в среща от Група С на Световната лига. С третия си успех в групата над олимпийските и европейските шампиони момчетата на треньора Милорад Киац се утвърдиха на първото място с аванс от една точка и с най-добра геймова разлика.

Българите, както и в петък, започнаха неубедително и бяха буквално разгромени в първия гейм, който загубиха с 14:25. Подкрепяни от препълнените трибуни на зала "Конгресна" в Двореца на културата и спорта във Варна обаче играчите на Киац обърнаха мача и поведоха с 2:1 гейма. "Плавите" успяха да вкарат мача в тай-брек, но в него българите бяха по-добри и спечелиха с 15:11.

Още от самото начало на мача стана ясно, че нападателят Владимир Николов няма ден. Той много често допускаше непростими грешки, попадаше в блокадата на гостите и пращаше леки топки в аут, но все пак частично се реваншира с доброто си изпълнение на начален удар. Перфектен мач изнесе разпределителят Николай Иванов, който, освен че правеше и невъзможното да улесни задачата на нападателите, записа и важни точки от блокада. Звездните мигове на Иванов бяха във втория гейм, когато при 9:8 за България капитанът ни блокира три пъти последователно диагонала на "плавите" Иван Милкович, а четвъртата си точка отбеляза с атака от втора топка.

Либерото Теодор Салпаров отново беше на ниво и игра много добре в защита. И двата центрове в българския отбор Евгени Иванов и Христо Цветанов тормозеха всячески съперниците и рядко пропускаха възможност за точка. Лидерът на отбора Пламен Константинов беше над всички, нагърбваше се с отговорността във важните моменти и затвори мача с техничен удар покрай блока.

Вторият гейм предложи на зрителите два невероятни обрата. Българите започнаха традиционно зле и изоставаха с 1:4 и 6:8, но, поведени от Николай Иванов, размазаха гостите и дръпнаха с 21:14. В този момент обаче момчетата на Киац се отпуснаха и "плавите" стряскащо бързо стопиха преднината и изравниха за

23:23. Атака от втора линия на Пламен Константинов и грешка на съперника обаче доведоха до успеха с 25:23. В третия гейм българите показаха по-стабилна игра и въпреки слабото начало до 0:4, стигнаха до 25:22. Това за жалост не ни се удаде в четвъртия гейм, който "плавите" взеха с 20:25 след серия от грешки на българите и неубедителна игра в нападение.

В тай-брека Владимир Николов изправи треньора Киац на нокти след като първо прати топката в аут от контра, а след това беше хванат и на блокада. Това даде две точки преднина на волейболистите на Сърбия и Черна гора, но българите успяха да изравнят след добра играта при мрежата. Блок на Пламен Константинов срещу топ-реализатора в мача Иван Милкович изведе България с точка напред при 6:5 и от този момент разликата започна да расте. При 14:9 беше ясно, че "плавите" не могат да направят нищо, за да предотвратят загубата и след две разигравания технична атака на Пламен Константинов донесе победата.

В последните си две срещи в групата България гостува на Куба в Хавана. Една победа там означава първо място в крайното класиране в Група С.

Треньорът на българския национален отбор по волейбол Милорад Киац благодари специално на публиката във Варна за неимоверната подкрепа по време на мачовете от Световната лига. След края на мача 5000 души в зала "Конгресна" на Двореца на културата и спорта във Варна скандираха имената на играчите и на треньора. За Киац това е огромно признание, особено като се има предвид, че не е българин.

"В тези десет мача успяхме за кратко време да направим силен отбор. Не мога да не бъда доволен, исках само от момчетата да дадат всичко от себе си. Няколко пъти вече казвам, такава публикса рядко се вижда, това го казаха и моите сънародници сърбите. Благодарим и на медиите за подкрепата, отборът показа високи качества, медиите го подкрепиха"

Капитанът на отбора на Сърбия и Черна гора Никола Гърбич: "Българският отбор игра по-добре от нас, не искам да коментирам съдиите"

Капитанът на българския отбор Николай Иванов: "Много съм доволен и съм много щастлив от днешната победа. Като се върнем с поглед към досега изиграните мачове, мога да кажа, че хванахме последния влак. Това е много голямо постижение, демонстрирахме, че имаме място сред най-добрите отбори. Щастлив съм, че играхме пред такава феноменална публика, за което й благодарим. Благодарим и на ръководството на Двореца на културата и спорта за максимално добрите условия за игра. Очаквах много по-добра игра от съперниците, тъй като те са много опасен отбор. Днешната игра и за двата отбора беше на приливи и отливи, със спадове и възходи, със серии от грешки. Но победата ни отваря доста вратите към втората фаза на Световната лига".

Треньорът на отбора на Сърбия и Черна гора Веселин Вукович: "Направихме грешки, българите подобриха играта си след първия гейм. Очаквам да играем по-добре срещу холандците, трябва да направим нещо, за да ги победим . Не коментирам съдиите".

Най-резултатният играч в българския национален отбор по волейбол Владимир Николов е начело в две индивидуални класации след изиграването на срещите от шестата седмица на Световната лига. Николов води при реализаторите на турнира със 176 точки и измести от първото място гърка Румелиотис. В групата на Гърция срещите започнаха седмица по-рано и затова досега Румелиотис и Гюрдас бяха неизменно в челото на подреждането. В тази класация все по-напред се придвижва Пламен Константинов. Лидерът на българския отбор вече е на четвърто място със 165 точки, в десятката е и Евгени Иванов със 137 точки.

Евгени Иванов води при блокировачите с 1,39 точки от блокада средно на гейм и 61 общо. Игор Кулешов от Русия продължава да е втори с 1,16 блока на гейм и 44 общо. При най-добрите изпълнители на начален удар Иванов е четвърти, но на първото място е Владимир Николов. Той има вече 28 аса, което прави по 0,64 на гейм. Втори е руснакът Полтавски с 0,61 аса на гейм и с 23 общо.