Отборите на Франция и Колумбия стигнаха до полуфиналите за Купата на Конфедерациите

Националните футборни отбори на Франция и Колумбия станаха първите полуфиналисти от турнира за Купата на Конфедерациите. В неделя вечерта французите победиха с 5:0 Нова Зеландия, като по този начин завършиха на първо място в група "А" с пълен актив от 9 точки.

За разлика от мача срещу Япония треньорът на Франция Жак Сантини заложи в този двубой на всички титуляри, с изключение на вратаря Фабиен Бартез, на когото бе дадена почивка. На негово място като титуляр излезе вратарят на "Нант" Микаел Ландреу, който има записани едва два мача с националния отбор на страната. През първото полувреме по едно попадение за европейския шампион отбелязаха нападателят на "Арсенал" Тиери Анри и Оливие Капо. В 71-та минута играчът на "Оксер" Джибрил Сисе вкара третия гол за Франция, а в допълнителното време Людовик Жули и Робер Пирес оформиха крайният резултат 5:0. Тимът на Нова Зеландия записа три загуби, като така повтори предишното си участие в турнира за Купата на Конфедерациите преди четири години.Според повечето медии Франция е сочен като основен фаворит за спечелването на турнира.

Колумбия успя да се наложи с минималното 1:0 над Япония след гол на плеймейкъра Джовани Ернандес и така си осигури участие в следващата фаза на турнира, където южноамериканците ще срещнат победителя от група "Б", където временен лидер е Камерун с актив от шест точки. Втората позиция разделят отборите на Турция и Бразилия с равен брой точки, като двата отбора късно в понеделник имаха мач помежду си, който трябваше да определи другия полуфиналист от тази група. Полуфиналните срещи ще се състоят на 26 юни, а финалът ще се играе три дни по-късно. В тази група борбата се разви много интересно, след като бразилците и турците загубиха мачовете си срещу Камерун. Турският селекционер Сенол Гюнеш недоволстваше от отсъдената в последната минута на мача дузпа в полза на африканския тим, с която Камерун стигна до победата с 1:0. "Очевидно не влизаме в плановете за полуфиналите, каза Гюнеш. Не ми е ясно къде отидоха призивите на ФИФА за феърплей, след като се отсъждат такива дузпи", недоволстваше специалистът, извел турския тим до бронзовите медали на световното първенство миналата година. Бразилия спечели със същия резултат срещу САЩ в събота вечерта след гол на нападателя на "Парма" Адриано.

Същевременно националният отбор на САЩ изрази недоволство от организацията на турнира за Купата на Конфедерациите, след като по време на трите срещи американският химн е бил освиркван. "Това е липса на всякакво уважение. Ние уважаваме химните на всичките държави. Това до голяма степен се отрази върху психиката на футболистите", заяви треньорът на отбора Брус Арина, който не пожела да коментира дали освиркванията срещу американския химн се дължат на френската опозиция относно войната в Ирак.