Испания ще спечели квота за Атина при победа на Сърбия

Испанският национален от отбор по баскетбол, който се определяше от букмейкърите като основен фаворит за златните медали от европейското първенство за мъже в Швеция, ще разчита съставът на Сърбия и Черна гора да победи Литва в четвъртфиналната фаза, за да спечели квота за участие в лятната олимпиада в Атина следващата година. Победата на световните шампиони обаче трябва да бъде съчетана и с успех на иберийците, на които им предстои тежък мач с Израел. Коментатори очакваха Литва и Сърбия и Черна гора да изиграят най-интригуващия мач от четвъртфиналната фаза на европейското първенство в Швеция. Изходът от двубоя, който се игра късно снощи, има пряко значение за състава на Испания, воден от Мончо Лопес. Успех на Гърция срещу Италия също ще донесе облаги за испанския национален отбор. В шампионата на Стария континент ще бъдат разпределени три места за олимпийските игри в Атина 2004 г. Броят на отборите от Европа, участници в турнира следващата година, обаче ще бъде увеличен с още два с оглед на това, че Гърция ще бъде домакин на игрите, а Югославия се класира автоматично като световен шампион.

Класирането на Испания за олимпиадата през 2004 г. ще донесе известна доза спокойствие в отбора, който бе определен за най-добрия за последното десетилетие. Участието в турнира в Атина автоматично ще класира иберйците за следващото европейско първенство за мъже в Белград през 2005 г.

Израелският национален отбор, който победи Словения със 78:76 точки, се определя като равностоен съперник на Испания в четвъртфиналната фаза на европейското, отчита вестник "Мундо" на своите спортни страници. Екипът, който бе трети в своята група след Литва и Германия, успя да премине предварителните групи в изключително тежък и оспорван мач.

Словенците изглеждаха по-силни от своите съперници в първата четвърт и поведоха с 12 точки разлика. Отборът на Израел реагира светкавично, успя да изравни и спечели двубоя в последните секунди на редовното време, припомня изданието. "Израелтяните ще играят твърдо срещу Испания. Мачът ще бъде труден и за двата отбора. Въпреки това обаче възпитаниците на старши треньора на иберийците Мончо Лопес трябва да защитят амбициите и своя своя имидж", подчерта в свой анализ ежедневникът.