Считаната за детето-чудо в дамския тенис 14-годишна българка Сесил Каратанчева потвърди възходящата си линия на развитие още в дебютното си участие в престижния турнир "Пасифик Оупън" в Индиън Уелс. Състезателката от София, която бе поканена от организаторите да участва в турнира с уайлд кард, спечели убедително първите си два мача в Калифорния.
Каратанчева, която засега заема 282-ро място в световната ранглиста, първо победи представителката на домакините Александра Стивънсън с 6:2, 2:6 и 6:1, а във втория кръг осмокласничката успя да се справи с опитната представителка на Испания Маги Серна, която бе поставена под номер 17 в схемата на турнира. Тя спечели първия сет с 6:4, загуби втория с 2:6, а в третия успя да сломи съперничката си със 7:5.
Представянето на Каратанчева в Индиънс Уелс даде повод на световните агенции да я определят като една от най-проспериращите състезателки в женската тенис асоциация (УТА). В коментарния си материал агенция Франс прес посочва, че българската състезателка е проявила изключителна воля за победа в мача със Серна. "В третия сет младата българка губеше с 4:5 при сервис на съперничката й. Тя обаче направи два пробива.
Каратанчева взе следващите три гейма и се поздрави крайната победа", съобщава и испанският вестник "Марка". Изданието уточнява, че с показаната игра Сесил Каратанчева ще бъде сериозно препятствие за 16-годишната надежда на руския тенис Мария Шарапова, с която играе в третия кръг. "Сесил Каратанчева и Алиса Клейбанова направиха впечатляващ дебют в професионалния женски тенис, отбелязва и Франс прес. И двете състезателки, които са по на 14 години, изиграха блестящо първите си две срещи срещу много по-известни състезателки от престижния турнир на УТА в Калифорния."
Впрочем 14-годишната състезателка, която е дъщеря на софийския бизнесмен Радослав Каратанчев, притежава всички данни да влезе в елитния тенис, като съчетава отлични спортно-технически качества с уникален за годините й висок ръст, а някои я сравняват в това отношение с известната тенисистка от Словакия Даниела Хантухова. В момента Сесил Каратанчева остана единствената българка на големия международен турнир в Калифорния с награден фонд 4.9 милиона долара, след като Магдалена Малеева отпадна на сингъл и на двойки. Четиринадесетгодишната ученичка вече заработи 9475 долара от наградния фонд и си осигури 55 точки за световната ранглиста. Успехът й в Калифорния даде основания на мнозина коментатори, между които и Хорхе Лопес Сорин от вестник "Марка", да считат, че именно тя ще бъде наследничката в елитния тенис на Магдалена Малеева, която в началото на сезона обяви своето намерение да прекрати спортната си кариера в края на годината. Тийнейджърката демонстрира завидно самочувствие и хладнокръвие на корта според испанския журналист. В основни проблеми на Каратанчева ще се превърнат липсата на опит и отсъствието на мускулна маса, което се обяснява с нейната възраст.
Франс прес отбеляза, че Сесил Каратанчева говори отлично английски език и това улеснява нейното общуване със специалистите и журналистите, което ще й помогне бързо да се интегрира в тенис средите. "Когато бях малка, мразех тениса, с усмивка обяснява 14-годишната състезателка. Започнах тренировки, когато бях на 5 години. Тогава считах, че това е най-безсмислената игра в света, която може да съществува. Губех си времето на корта, вместо да ходя на кино с приятели и да се забавлявам. Така беше до момента, в който не осъзнах какво съм постигнала и не видях реално какви са моите успехи." Агенцията припомня, че преди "Пасифик Оупън" младата тенисистка е участвала в по-маловажни турнири със значително по-ниски наградни фондове. "Най-големият ми удар досега бе участие в турнир в Китай, където заработих 50 000 долара", отбелязва Каратанчева.
Тя се готви под ръководството на своя баща Радослав Каратанчев, който финансира и нейните участия в различни турнири. В кариерата на Сесил Каратанчева, която е втората българка след Магдалена Малеева, влязла в топ 20 на ITF при 18-годишните, досега са инвестирани над 140 000 долара. „Реализацията в професионалния тенис е изключително труден и много скъп процес. За разлика от много други спортове освен талант и труд се налага състезателят да има стабилен финансов гръб, за да тръгне към професионализма. Много малко български тенисисти са го постигнали до някаква степен, изключвам трите сестри Малееви. Има много играчи до 13 години, които благодарение на таланта си успяват да постигнат добри резултати в Европа, но след това се сблъскват с двата основни за тениса в България проблеми - липсата на професионални треньори и никакви мениджъри", каза наскоро в коментар пред "Капитал" бившият капитан на националния отбор по тенис Стефан Цветков, който е вицепрезидент на „Лайнс холдинг" и заместник-председател на тенис клуб BBB Protennis.
"Аз и моя баща изминахме дълъг път до този момент, добавя Каратанчева. Постигнах това, което исках. Имах нужда от промяна, казва още българската тенисистка. Оттук нататък ще бъда много по-уверена в собствените си сили. Необходим ми е опит в международни турнири." Според правилника тя има право тази година да участва в седем турнира, включително един от веригата на УТА, с уйалд кард.
Сесил Каратанчева отдава успехите си и на това, че е имала възможност да се учи в тенис академията на Ник Болетиери. След три седмици безплатен стаж известният специалист се уверява в таланта й и казва: "Ти можеш да спечелиш всичко. Ще получиш стипендия, аз ще те тренирам, ще пътувам с теб." Преди турнира в Китай тя постига първия си по-сериозен успех в турнир от веригата на УТА в Гърция, а след това още един с минималния награден фонд от 10 000 долара. В момента Болетиери е неин треньор, а с негово посредничество успява да сключи договор с IMG. Сега надеждите й са, че ще получи покана да играе в българския състав за "Фед къп". "Смятам, че след представянето ми в Калифорния това ще стане", завършва 14-годишната състезателка.