Българският съперник Дания получи два гола при гостуването в Талин

Отборът на Дания, който е съперник на България в група С на Евро 2004, завърши изненадващо наравно - 2:2, като гост на Естония в контролна среща, играна в неделя вечерта в Талин. Датчаните поведоха в резултата през първото полувреме с гол на нападателя на "Милан" Йон Дал Томасон след отлична асистенция на Денис Ромедал. В 77-ата минута естонците, които бяха противници на България в квалификациите, изравниха с попадения на Кристен Виикмае, но само 3 минути по-късно резервата Кенет Перес върна аванса на датчаните. В даденото от съдията продължение на двубоя Жоел Линдпере оформи крайния резултат - 2:2. Селекционерът на Дания Мортен Олсен се опита да наложи доста нападателна схема на игра, като през по-голямата част от двубоя гостите играха с трима нападатели. В състава на скандинавския тим се завърнаха Кристиан Поулсен и Денис Ромедал, които се лекуваха дълго време от тежки контузии. Според повечето световни медии Дания не се намира в най-добрата си спортна форма, като отборът изпитва сериозни проблеми в защита. Това си пролича в контролата в Талин, където датчаните допуснаха два гола от непретенциозния тим на естонците. Последната контрола на Дания преди европейското първенство през това лято е срещу Хърватия на 5 юни в Копенхаген.

Друг съперник на България на Евро 2004 - Италия, разгроми като гост с 4:0 носителя на Купата на африканските нации Тунис. Головете за италианците реализираха Фабио Канаваро, Андреа Пирло, Джанлука Дзамброта, а Риад Буазизи си отбеляза автогол. През целия двубой Италия практикува доста офанзивен футбол, като нападателите Франческо Тоти, Алесандро дел Пиеро и Кристиан Виери показаха отличен синхрон помежду си и пропуснаха няколко добри възможности за гол. След края на срещата селекционерът на италианците Джовани Трапатони не скри задоволството си от постигнатата категорична победа. "Успях да изпробвам възможно най-голям брой футболисти срещу един добър противник, в който обаче липсваха част от звездите. Не трябва да забравяме, че Тунис е шампион на Африка. Доволен съм, защото футболистите ми бяха концентрирани и показаха много добра физическа подготовка. Смятам, че постигнатият резултат е много позитивен. Искам да отлича играта на Алесандро дел Пиеро, който се очертава като основен футболист на отбора за предстоящото европейско първенство”, заяви Джовани Трапатони. От своя страна бившият селекционер на Франция и настоящ треньор на Тунис Роже Лемер постави Италия сред най-добрите отбори в света. “Не трябва да се срамуваме от резултата, защото срещу нас бе един от най-добрите отбори в света”, коментира Лемер.