Криза в отбора на Дания преди началото на Евро 2004

Националният отбор на Дания, който е съперник на България в група С на Евро 2004, изненадващо загуби с 1:2 от гостуващия тим на Хърватия в контролна среща, играна в събота вечерта в Копенхаген. Томаш Сокота и Ивица Олич дадоха аванс на хърватите с голове преди почивката, а единственото попадение за домакините реализира Ебе Санд през второто полувреме. По този начин по-малко от една седмица преди началото на Евро 2004 кризата в Дания продължава, след като миналата седмица отборът завърши наравно 2:2 като гост на непретенциозния тим на Естония.

Според повечето световни медии датчаните не се намират в добра спортна форма, като отборът изпитва сериозни проблеми в защита. Това най-вече си пролича в последните две контроли преди европейското първенство, където Дания допусна общо четири гола в своята врата. Селекцонерът на датския национален отбор Мортен Олсен остана доста разочарован от представянето на своя тим, като заяви, че тимът трябва до подобри формата си до началото на Евро 2004. “Нямам никакво извинение за поведението на играчите в тази среща. С подобно представяне не ни очаква нищо добро по време на европейското първенство. Няма почти никакво време до началото на турнира, а Дания трябва значително да подобри играта си. Това важи най-вече за играта в защита. Хърватите достигнаха до победата, след като се възползваха от предоставените от наша страна празни пространства. Също така съперникът ни закономерно стигна до победата, след като спечели повечето битки в средата на терена", заяви след края на мача Мортен Олсен.

Въпреки това трябва да се отбележи, че датчаните създадоха много голови положения пред вратата на Хърватия, като с няколко пропуска се отличи голмайсторът Санд. Хърватите демонстрираха много добра игра, като в последната си контрола преди европейското първенство записаха трета поредна победа. Срещата на стадион "Паркен" в Копенхаген бе наблюдавана от националния селекционер на България Пламен Марков.

Отборът на Швеция, с който българите ще играят в първия си мач на еврофиналите на 14 юни в Лисабон, постигна безпроблемна домакинска победа над Полша с 3:1. Шведският ветеран Хенрик Ларсон, който се върна в националния отбор на страната заради Евро 2004, откри резултата в 41-ата минута. В началото на второто полувреме защитникът Якобсон покачи на 2:0, а третото попадение за шведите реализира Маркус Олбек. Единственият гол за Полша бе дело на Дамиан Горавски в даденото от съдията продължение. Хенрик Ларсон, който се отказа от националния отбор на Швеция през април, игра в нападение заедно с голмайстора на "Аякс" Златан Ибрахимович. Двамата играчи показаха много добър синхрон помежду си, като според първоначалните прогнози на футболните специалисти Ибрахимович и Ларсон ще бъдат един от най-добрите нападателни тандеми по време на европейското първенство.

От съперниците на България в група С на Евро 2004 единствено Италия не игра контролна среща в събота вечерта. Селекционерът на италианския национален отбор Джовани Трапатони реши да пусне своите играчи в почивка за два дни. Трапатони заяви, че е доволен от подготовката на тима и че вече е наясно със състава, който ще вземе участие в мача с Дания на 14 юни в Гимарайш. Очаква се Кристиано Панучи да бъде предпочетен за поста десен защитник пред Джузепе Фавали, а Алесандро дел Пиеро ще партнира на Кристиян Виери в нападение. В понеделник сутринта италинците пътуват за Лисабон.