Мексико, Аржентина и Уругвай стигнаха до четвъртфиналите на "Копа Америка"

Отборите от група В на южноамериканския футболен турнир "Копа Америка" - Мексико, Аржентина и Уругвай, се класираха за четвъртфиналите на шампионата в Перу. На първо място в групата с актив от 7 точки завърши мексиканският тим, който се наложи над аутсайдера Еквадор с 2:1.

Старши треньорът на мексиканците Рикардо Лаволпе направи доста промени в състава в сравнение с този, който преди няколко дни победи Аржентина с 1:0, но въпреки това тимът закономерно спечели трите точки. Защитникът Клаудио Суарес, който държи световния рекорд по най-много изиграни мачове за даден национален отбор, записа мач номер 172 с фланелката на Мексико.

В другия мач Аржентина разгроми Уругвай с 4:2, но въпреки това двата отбора си осигуриха участие в следващата фаза на "Копа Америка". Съгласно регламента първите два тима от всяка група се класират за четвъртфиналите плюс двата най-добри трети отбори в групите.

Уругвай се класира за четвъртфиналите като един от двата най-добри трети отбори в групите. Нападателят Лусиано Фигероа отбеляза своите първи два гола за националния тим на Аржентина, докато другите две попадения за победителите реализираха Кили Гонзалес и Роберто Аяла. За Уругвай головете вкараха Марсело Соса и Карлос Диого.

Въпреки големия брой отбелязани попадения, срещата не оправда очакванията на зрителите. Двубоят бе доста груб, поради което уругвайците завършиха срещата в намален състав, след като чилийският съдия Рубен Селман показа червен картон на защитника Джо Бисера. Срещата между двата отбора се определя като едно от най-старите дербита в света, като съперничеството между аржентинци и уругвайци на футболния терен датира още от 15 май 1889 г.

Тогава тези два отбора се изправят един срещу друг за първи път в Буенос Айрес, където аржентинският тим постига категорична победа с 3:0. Оттогава Аржентина и Уругвай са играли помежду си общо 173 мача.