Провал на баскетболистите от САЩ в първия им мач от игрите

Мъжкият баскетболен отбор на САЩ, който е считан за един основните фаворити за титлата в олимпийския турнир, допусна поражение още в първия си мач в предварителна група В, след като беше надигран от считания за аутсайдер състав на Пуерто Рико с категоричното 92:73. Загубата окончателно потвърди опасенията на специалисти и фенове, че в този състав американците, които са 12-кратни олимпийски шампиони, нямат нищо общо с определението "Дрийм тийм", използвано по традиция за отбора на САЩ след триумфа на пълния със звезди като Майкъл Джордън и Меджик Джонсън състав на олимпиадата в Барселона през 1992 г.

Аурата на непобедимост, която обграждаше американците допреди няколко години, обаче окончателно изчезна в неделя вечерта, когато Алън Айверсън, Тим Дънкан и компания станаха първият отбор на САЩ, съставен от професионалисти от НБА, който губи мач на олимпийски игри след 24 поредни успеха. Това беше и едва третото поражение в общо 112 мача на олимпиади (баскетболът дебютира като олимпийски спорт на Берлин 1936) за представителите на нацията, която диктува модата в този спорт през последните 75 години. Досега само отборът на бившия СССР беше успявал да победи американците на най-големия спортен форум - на финала през 1972 г. и на полуфиналите през 1988 г. Загубата беше най-тежката за американците на олимпиада и дойде срещу отбор, който през последните 13 месеца не успяваше да затрудни сериозно звездите на САЩ и от юли миналата година насам имаше пет загуби в пет мача срещу именития съперник.

В неделя обаче пуерториканците водеха през 33 от 40-те минути на срещата, а на полувремето преднината им беше 22 точки. Постижението безспорно е най-големият успех в колективните спортове за представителите на малкия остров, който е разположен срещу бреговете на САЩ и има население от около 4 милиона души. Най-резултатен за победителите беше Карлос Аройо (24 точки), който се състезава в НБА за "Юта джез". В същото време американците завършиха със средна успеваемост в стрелбата от едва 35 процента и отбелязаха само три тройки от 24 опита, а броят на загубените топки (22) почти достигна този на кошовете от игра (26). На прилично ниво се представиха само капитаните на отбора Тим Дънкан (15 точки и 16 борби) и Алън Айверсън (15 точки). Пуерториканците напълно компенсираха по-малкото спечелени борби под кошовете (27-46) с много по-точна стрелба - 8 от 16 от зоната за три точки и средна успеваемост от 56 процента.

Специалистите определиха загубата като не толкова изненадваща и припомниха, че преди четири години в Сидни американците бяха на крачка от поражение на полуфиналите срещу Литва, а като домакини на световното първенство през 2002 г. загубиха три мача и останаха едва на шесто място. Настоящият отбор, отслабен от контузии и откази за участие на 12 от най-добрите играчи в НБА, започна предолимпийското си турне в Европа със загуба срещу Италия със 17 точки разлика, а след това спечели срещу Германия с кош в последната секунда, като показа колко е уязвим срещу агресивна зонова защита. Следващият съперник на САЩ в Атина тази вечер е съставът на домакините от Гърция, който в неделя победи убедително Австралия с разлика от 22 точки (76:54). Все пак шансовете на американците да спечелят златните медали за четвърти пореден път остават напълно реални, защото за класирането на четвъртфиналите е достатъчно да завършат на едно от първите четири места в групата от шест отбора, в която освен САЩ, Пуерто Рико, Гърция и Австралия са още Литва и Ангола.