"Левски" победи ЦСКА във финала за купата

"Левски" спечели Купата на България за 25-и път в историята си, след като надигра ЦСКА с 2:1 във финалния мач. Пред едва 10 000 зрители на стадион "Васил Левски" двата отбора демонстрираха футбол от много ниско качество, с грубости и сбивания по терена.

През първото полувреме футболът практически отсъстваше от игрището и всичко интересно в мача се случи след 50-ата минута. Тогава реферът Антон Генов отстрани от игра капитана на ЦСКА Тодор Янчев, който си изкара втори жълт и червен картон с ненужен фаул срещу Милан Коприваров. При последвалото центриране цялата отбрана в червено остана по местата си, вратарят Евгени Хмарук се размина с топката и това позволи на Даниел Боримиров да направи 1:0 след удар с глава. Младият Валери Домовчийски удвои аванса на сините четвърт час преди края на мача, когато след бърза контраатака бе изведен от Георги Чиликов сам срещу вратаря, финтира го умело и се разписа за 2:0.

ЦСКА възвърна шансовете си за обрат в 81-ата минута, когато реферът отсъди спорна дузпа за нарушение на Елин Топузаков срещу Ибрахима Гай и изгони играча на "Левски". Христо Янев намали до 1:2 след изпълнението на наказателния удар. В 90-ата минута от терена бе отстранен и Йордан Тодоров от ЦСКА. Въпреки това с девет души ЦСКА имаше шанс да изравни в последната минута от доиграването, но ударът на Валентин Илиев бе спасен от вратаря Димитър Иванков. Последва масово сбиване пред вратата на "Левски", след което съдията предпочете да свири край на мача и не показа нито един картон.

Поканените за коментатори на мача в студиото на БНТ Аспарух Никодимов и Дончо Донев бяха единодушни, че демонстрираният футбол във финала за купата въобще не е подхождал за такъв мач, както и за дерби като това между "Левски" и ЦСКА.

Повече от половината мач премина скучно, футболистите изпитваха сериозни трудности да си подадат три и повече последователни точни паса, а играта беше непрекъснато накъсвана от нарушения. В крайна сметка всеки от двата отбора завърши сезона с по един трофей, след като червените станаха шампиони за 30-и път в историята си, а сините взеха купата.