Националите надиграха Турция с 3:1 в приятелски мач

Българският национален отбор по футбол победи Турция с 3:1 в приятелски мач, игран в сряда вечерта едва 3433 души на стадион "Васил Левски" в София. Играчите на Христо Стоичков започнаха с атаки още в първите минути, но за падане на Здравко Лазаров не беше отсъдена дузпа, а Димитър Бербатов, пропусна.

Противно на ставащото на терени, турците първи откриха резултата в 20-та минута. При центриране от корнер Фатих Теке успа да надиграе Валентин Илиев и с глава прати топката в мрежата. Попадението не разколеба нашите, които започнаха да градят нови атаки и Димитър Бербатов изравни 5 минути след попадението на гостите. Нападателят на Байер Леверкузен беше намерен в отлична позиция от халфа на "Славия" Благой Георгиев и изравни.

В 37-та минута новото попълнение на "Атлетико"(Мадрид) Мартин Петров направи 2:1, след като получи топката на около метър от границата на наказателното поле и удар с левия крак преодоля вратаря Рюстю Реджбер. В 42-та минута Бербатов отново се разписа, след като вратаря на Турция отклони топката право в краката му.

През втората част многото смени, които направиха и двамата треньори понакъсаха играта и двата отбора бяха на по ниско ниво. В последните минути Стоичков реши да затвори играта и остави в

нападение само Цветан Генков. През втората част удари на турски футболисти на два пъти срещнаха гредите на вратата на България, а Мартин Петров пропусна да отбележи за България.

Победата над Турция е трета в общо 11 мача на Христо Стоичков като треньор на "трикольорите". Балансът му вече е 3 успеха, 6 равенства и 2 поражения.

Мачът в сряда ще се запомни и с дебюта на тъмнокож футболист в българския национален отбор. Бразилецът с български паспорт Тиаго Силва от ЦСКА започна като титуляр и остана на терена цял мач. Дебюти направиха и резервите Цветан Генков и Милан Коприваров, както и Александър Тунчев.

Топреализаторът на българския национален отбор Димитър Бербатов повиши сметката си на 26 гола, които е отбелязал в 42 мача. Той е най-резултатният футболист от сегашното поколение в националния отбор.

"Футболистите максимално се раздадоха, играха мъжки и дисциплинирано, което е по-важното от победата. Младите показаха характер и качества", обобщи впечатленията си от мача националният селекционер Христо Стоичков. Според него младите в отбора се нуждаят от повече подкрепа и ако тя идва от по-опитните отбора ще вървим напред.

"Тъй като ни предстоят два мача, групата, която ще обява в следващите дни, ще включва поне 20 футболисти. Всеки от тези, които играха днес, могат да са в списъка", каза още Стоичков.

Националният селекционер на Турция Фатих Терим внесе неформален елемент в пресконференцията след контролната среща България - Турция, след като прекъсна въпросите и взе думата, за да поздрави Христо Стоичков и да пожелае успех на България. "Вярвам, че успехите за България предстоят, защото има чудесен треньор. Благодаря им днес за играта и ги поздравявам с победата", каза Фатих Терим пред журналистите на английски.

--------

Съперниците на България в група 8 за Световното първенство по футбол в Германия записаха добри представяния в играните си в сряда приятелски срещи. Хърватия завърши 1:1, като домакин мача на световния шампион Бразилия. Попаденията отбелязаха Нико Кранчар в 31-та минута за "шахматистите" и Рикардиньо в 41-та минута за "кариоките".

Швеция пък надигра с 2:1 Чехия като домакин, като мача ще се запомни със завръщането в игра на топнападателят на скандинавците Хенрик Ларсон. Той лекува дълго време травма в коляното и откри резултата в 19-ата минута. Чехия изравни в 22-та минута от дузпа, изпълнена хлраднокръвно от Ян Колер. Шведите достигвнаха до успеха с гол на Маркус Росенберг в 25-та минута.

Унгария записа загуба като домакин от Аржентина с 1:2, а Малта стигна до сензационно равенство - 1:1 срещу Северна Ирландия.

Както е известно българските национали имат минимален, граничещ с фантастиката, шанс да се класират за световното. В нашата група лидер е състава на Хърватия с 16 точки, втора е Швеция с 15, пред Унгария с 10 и България с 8.