Футболистите на ЦСКА с нов подвиг в Европа

По-малко от месец след историческата победа на ЦСКА като гост на "Ливърпул", армейците хвърлиха поредната "бомба" в футболна Европа. Българският шампион надигра на "Бай Арена" отборът на "Байер"(Леверкузен) с 1:0 в мач от първия кръг на турнира за Купата на УЕФА. Голът падна в 15-та минута, а негов автор стана Йордан Тодоров.

ЦСКА започна срещата със самочувствие и през първото полувреме игра равностойно, разчитайки предимно на контраатаки. При една от тях защитата на "Байер" сбърка. Центрирана от Гъргоров от ляво топка, прехвърли лошо пласиран бранител на домакините и попадна в Йордан Тодоров. След бърз спринт, той нахлу в наказателно поле и с премерен удар откри резултата.

Голът не промени ситуацията на терена, като двата отбора отново си поделяха владението на топката. В 41- та минута Гъргоров отново вкара във вратата на "Байер", но страничният съдия отсъди несъществуваща засада. Повторението на ситуацията показа, че в момента на паса на Гийом, "Бадема" е бил на една линия със защитата на домакините.

През втората част играта се промени коренно и футболистите на ЦСКА трудно минаваха центъра. Ситуациите, пред отлично представилия се в този мач Деян Максич, следваха едно след друго. В 75-та минута, след удар с глава на Бербатов, топката срещна дясната греда на вратата на армейците. Десет минути по-късно, след един карамбол в наказателното поле на ЦСКА, защитникът Жуан излезе очи в очи с Максич, но вратарят майсторски изби с крак. До края на срещата следваха удар след удар по посока на вратата на ЦСКА, но армейците удържаха резултата.

Останалите български представители в турнира за купата на УЕФА също играха добре и постигнаха резултати, запазващи шанса им да продължат напред.

"Литекс" завърши 2:2, като домакин на белгийският "Генк", като въпреки по-добрата игра българите на два пъти бяха догонващи в резултата.

Цялото първо полувреме "оранжевите" диктуваха събитията на терена. Още в третата минута Сандриньо можеше да открие резултата, последваха пропуски на Миливое Новакович и французинът Жан-Филип Кайе. В тези минути и до края на мача, отлично се представи вратаря на гостите Ян Моонс.

Втората част пак започна с натиск на "Литекс", но противно на футболната логика, "Генк" откри в 53-а минута след грешка в защита на Сичеро и Венков.

В 65-а минута младежкият национал Михаил Венков все пак успя да изравни. Той вкара отблизо отбита топка след мощен удар на Небойша Йеленкович. Домакините тръгнаха в атака и в 83-а минута резервата Живко Желев стреля опасно, но вратарят на "Генк" отново спаси.

Малко по-късно 30-метров пробив на Коен Дарден завърши с пас към Ненад Стоянович, който вкара за 1:2. Тимът на Люпко Петрович все пак стигна до равенството в последната минута, когато реферът отсъди дузпа за игра с ръка след удар с глава на Йеленкович. Вратарят на "Генк" спаси удара от бялата точка на Живко Желев, но при добавката Миливое Новакович изравни.

Подобна на ЦСКА и "Левски" започна отлично гостуването си на френския "Оксер". Възпитаниците на Станимир Стоилов изиграха отлично първо полувреме и логично се оттеглиха с гол аванс. След две положение пред вратата на Николай Михайлов футболистите на "Левски" се отърсиха от напрежението и изнесоха играта от собствената си половина.

В 17-ата минута Даниел Боримиров изведе Димитър Текийски в добра позиция от дясно. Халфът премина покрай излезлия да го посрещне страж на домакините Фабиен Коол, но си поведе силно

топката и не успя от малък ъгъл да намери опразнената врата. В 34-ата минута обаче "Левски" успя да поведе. Боримиров напредна от дясно, преодоля двама защитници и намери Седрик Бардон пред наказателното поле. Французинът майсторски излезе на стрелкова позиция и с мощен удар с левия крак, прати топката в мрежата на "Оксер".

След почивката домакините заиграха доста по-активно и опасностите пред отличния в този мач 17-годишен резервен вратар на "Левски" следваха една след друга. В 54-ата минута резервата Ромен Пойет изравни с глава след центриране от дясно. В следващите 20-ина минути Михайлов спаси опасни удари на Луиджи Пиерони и на Канга Акале.

Двубоят се поуспокои, но след груба грешка на "синята" отбрана домакините стигнаха до победата. в 83-та минута, Михайлов изби опасен удар от фаул от 25 метра, защитата на "Левски" обаче не се ориентира добре и позволи на капитана Филип Виоло да центрира от дясно точно на главата на Пиерони, който от границата на малкия пенал прати топката в мрежата.

Само минута не стигна на "Локомотив" (Пловдив) да измъкне поне точка, при гостуването си на английският "Болтън". "Бяло-черните" изиграха един от най-силните мачове в своята история. В 27-та минута след атака по десния фланг на Владимир Иванов и добро центриране македонецът Бобан Янчевски изпрати топката с глава в мрежата на английския вратар.

Естествено, до края на мача пловдивчани се бранеха и в 72-та минута логично се стигна до изравняване. Сенегалският нападател на "Болтън" Ел Хаджи Диуф с летящ плонж изпрати топката в десния долен ъгъл на Стоян Колев и изравни резултата. "Англичаните" стигнаха до победния гол чрез резервата Харет Бургети в първата минута, на даденото от съдията продължение. Дори и английските медии обаче отбелязаха, че при попадението играчът на "Болтън" е бил в засада.

"Локомотив" (Пловдив) имаше шанс да изравни резултата в третата минута на продължението, но първо Даниел Георгиев се размина с топката, а последвалият удар на Владимир Иванов рикошира в тялото на играч на англичаните.

----------

Останалите резултати, в първите срещи от първия кръг в турнира за Купата на УЕФА:

Криля Советов (Русия) - АЗ Алкмаар (Холандия) - 5:3

Щутгарт (Германия) - Домжале (Словения) - 2:0

ЦСКА Москва (Русия) - ФК Мидтийланд (Дания) - 3:1

Зенит Санкт Петербург (Русия) - АЕК Атина (Гърция) - 0:0

Шахтьор Донецк (Украйна) - Дебрецен (Унгария) - 4:1

Витория Сетубал (Португалия) - Сампдория (Италия) - 1:1

ФК Теплице (Чехия) - Еспаньол (Испания) - 1:1

Макаби Петах Тиква (Израел) - Партизан (Сърбия и ЧГ) - 0:2