България най-после записа победа - 2:0 срещу Кипър

Националният отбор по футбол на България победи с 2:0 Кипър в поредния решителен мач за класиране на световното първенство. С голове на Ивелин Попов в 8-ата минута и на резервата Димитър Макриев в 94-ата дойде първият успех на тима в квалификациите.

Така след четирите поредни равенства в групата, играчите на Станимир Стоилов направиха важна крачка в преследването на втория в класирането Ирландия. В същото време изхвърлиха Кипър от борбата за класиране в ЮАР през 2010 г.

Селекционерът на българските национали заложи на титулярния състав от двубоя с Ирландия в събота, като на мястото на контузения Живко Миланов излезе Радостин Кишишев. Нападателят на "Манчестър сити" Валери Божинов остана сред резервите. За Кипър в титулярния състав започнаха същите 11 от двубоя им с Грузия.

Още в осмата минута Димитър Рангелов получи топката свободен на левия фланг, финтира към аутлинията Елиас Хараламбус и с левия крак достави топката на главата на Ивелин Попов, който стреля неспасяемо до лявата на греда на Йоргалидис за 1:0.

След гола българите заиграха с по-добро самочувствие и се опитаха да пресират противника още в неговата половина с безкомпромисни изяви в единоборствата. Гостите изглеждаха объркани от активната игра на националите ни и рядко поглеждаха към вратата на Иванков. Едва в средата на полувремето изнесоха играта в по-предни позиции, но трябваше да почакат до първата си голова опасност.

В 23-ата минута хората на Стоилов направиха още една хубава атака. Благодарение на пресата отнеха топката пред наказателното поле на противника. Тя стигна до Димитър Телкийски, който центрира, а Стилиян Петров с глава стреля към вратата. Йоргалидис обаче спаси.

За първия половин час България изпълни около 7-8 статични положения около наказателното поле на Кипър - корнери и свободни удари. Нито един от тях обаче не доведе до създаване на сериозна опасност за кипърската врата. Изключително големи проблеми за съперника създаваха атаките ни по крилата, особено от зоната на Телкийски.

Към края на полувремето обаче зачестиха грешките в отбрана. След един фаул на Илиян Стоянов в продължение на няколко минути гостите се задържаха в наказателното поле, като едва не отбелязаха гол. В 45-ата минута Стоянов направи друга груба грешка, заради която Станислав Манолев беше принуден да задържи с ръка Ефстатиос Алонефтис, откъсващ се лице в лице в Иванков. Съдията Мартин Ингварсон пожали българския защитник и му показа само жълт картон въпреки протестите на гостите.

Футболистите на Кипър започнаха по-активно второто полувреме и се опитват да създадат напрежение пред вратата на Иванков. Българските национали не успяваха да изнесат играта в предни позиции. Така в 53-ата минута след изпълнение на корнер за Кипър се получи разбъркване пред вратата на Иванков. Той по чудо извади топката, а от повторния удар на Хараламбус топката срещна тялото на застаналия на голлинията Станислав Ангелов.

След изчистването на топката националите ни изнесоха изключително бързо топката, а Ивелин Попов стреля в напречната греда.

Докато гостите разчитаха на масирани, но хаотични атаки, българските футболисти залагаха на контрите. Благой Георгиев направи хубав пробив през центъра в 64-ата минута. Оставен да напредне, той предпочете да стреля към вратата, но Йоргалидис с мъка изби.

В резултат напрежението в българската половина от терена се стигна до нова голяма грешка в центъра на защитата в 78-ата минута. Димитър Иванков със сетни усилия изби топката. С това обаче проблемите не свършиха. Голът за Кипър сякаш висеше на косъм, докато играчите на Стоилов се опитваха със сетни сили да изпращат топката напред. Появиха се наченки на хаос в отбрана. Тя обаче устоя въпреки продължението от пет минути.

В четвъртата от тях Стилиян Петров подхвана атака от центъра на терена и подаде вдясно на Велизар Димитров. Той успокои топката в наказателното поле и елегантно намери другата резерва Макриев, който засече във вратата - 2:0. Това сложи край на интригата и напрежението, на което бяха подложени българските национали през второто полувреме.