Баскетболните национали победиха европейския шампион Русия

Деян Иванов отбеляза 20 точки за България<br />

© Николай Дойчинов

Деян Иванов отбеляза 20 точки за България

Българският национален отбор по баскетбол победи с 89:88 (29:20, 13:23, 25:21, 22:24) европейския шампион Русия. Съставът, воден от Пини Гершон, се наложи в първата приятелска среща между двата тима с кош на Калоян Иванов четири секунди преди края.

Националите започнаха много силно и заслужено спечелиха първата четвърт с 29:20, като имаха преднина от 11 точки. Във втората част на първото полувреме българските грешки и съдийската подкрепа помогнаха на Русия да направи обрат и гостите поведоха с 43:42 преди почивката.

След това България отново заигра силно и излезе напред. В последната четвърт настъпи нов обрат в резултата и гостите в зала "Универсиада" дръпнаха. С тройки на Филип Виденов и Калоян Иванов националите стигнаха до престижната победа, която ще даде на отбора самочувствие преди Евро'09 в Полша.

Най-резултатен в тима на Гершон беше Деян Иванов с 20 точки. Филип Виденов добави 18, капитанът Тодор Стойков 15, а Чавдар Костов 11. За Русия Келли Маккарти завърши с 19, а Александр Каун с 15.

"Започнахме много добре мача и това се отрази на самочувствието на нашите играчи. Обикновено те се притесняват от съперника, от това какво пише на гърдите му, но днес бяха "слепи". През първата част спечелихме доста борби, но изпуснахме много тройки. Калоян Иванов можеше и да не играе, но вкара тройката. Този резултат е записан някъде горе", каза селекционерът Гершон.

Колегата му начело на Русия Дейвид Блат поздрави България и израелския специалист, с когото са работили заедно. "Важното е какво ще научиш в тези приятелски мачове, а не колко ще вкараш. Разбира се, всеки иска да победи. Играхме много слабо в защита, в тежка зала, пред тежка публика и срещу добър отбор ("Плюс трима съдии, добави Гершон в този момент - бел. ред.). Можехме и да победим, на моменти играхме добре, но само на моменти."