Националният отбор по баскетбол загуби с 62:89 от Русия

Капитанът на България Тодор Стойков завърши с 18 точки

© Георги Кожухаров

Българският национален отбор по баскетбол загуби с 62:89 (11:23, 22:19, 12:17, 17:30) втората си контрола срещу Русия. Европейският шампион надигра категорично водения от Пини Гершон състав.

Домакините в зала "Универсиада" започнаха много слабо и съперникът поведе с 10:0. Руснаците имаха преднина през целия двубой, като още през първата част тя достигна 19 точки. На почивката българите изоставаха с девет, като в началото на втората част успяха да намалят пасива си до четири. Впоследствие отборът на Дейвид Блат отново увеличи преднината си. Най-голямата разлика беше 27 точки - при крайния резултат - 89:62.

Българският отбор направи много пропуски в нападение, както и неубедителна игра в защита. Най-резултатни бяха капитанът Тодор Стойков с 18 точки, Филип Виденов с 15 и Ърл Роуланд с 14 точки. За Русия се отличиха Тимофей Мозгов и Сергей Биков, които завършиха съответно с 22 и 18 точки.

"Започнахме мача с много грешки и лош процент стрелба. Имаме много неща да поправяме за следващия мач. Не съм сигурен, че разликата е реална. Те категорично играха по-добре и заслужаваха победата", каза селекционерът Гершон. "Играхме много добре, точно и заслужихме победата", заяви от своя страна Блат. От 28 август до 30 август България ще участва в приятелски турнир в словенския град Марибор с домакините и с Гърция.

Съставите на двата отбора:
България: Деян Иванов 3, Калоян Иванов 3, Филип Виденов 15, Тодор Стойков 18, Ърл Роуланд 14 (Чавдар Костов 3, Бойко Младенов 2, Стефан Георгиев 0, Тенчо Банев 2, Божидар Аврамов 0, Димитър Ангелов 2, Златин Георгиев 0)
Русия: Виктор Хряпа 8, Сергей Биков 18, Сергей Моня 14, Кели Маккарти 8, Тимофей Мозгов 22 (Антон Понрашов 0, Андрей Воронцевич 2, Дмитрий Соколов 8, Алексей Швед 6, Виталий Фридзон 0, Никита Курбанов 3)