България загуби със 78:90 от Полша на старта на Евробаскет 2009

Ърл Роуланд пробива към коша, а Мачей Лампе го е изпуснал<br />

Ърл Роуланд пробива към коша, а Мачей Лампе го е изпуснал

Българският национален отбор по баскетбол загуби със 78:90 от Полша първия си мач от европейското първенство във Вроцлав.

Разликата от 12 точки обаче отразява твърде бегло преимуществото, които домакините на шампионата имаха през по-голямата част от мача. Поляците контролираха развитието през цялото време, като на моменти авансът им стигаше 19 точки. В много редки случаи разликата падаше под 10 точки.

Възпитаниците на Пини Гершон направиха ужасяващо слаба първа половина, в която в защитата отсъстваше тотално. Това помагаше на домакините да държат българските си съперници на дистанция. Разликата дойде след 17:16, когато домакините вкараха девет безответни точки, за да стигнат до преднина от 44:25 само за 15 минути игра.

През първите 20 минути българският състав регистрира едва 39.47% успеваемост в стрелбата, а за поляците този процент е 55.26. В крайна сметка почивката дойде при 52:37.

Четирима в полския състав решиха изхода на срещата. Девйвид Логан завърши с 23 точки, три борби и девет асистенции. Михал Игнерски добави 22 точки, четири борби и две асистенции, като 11 от тях вкара в първата четвърт.

"Знаехме, че Игнерски е добър играч. Ние не разполагахме с човек, който да го спре", коментира Гершон.

Мачей Лампе записа 17 точuи, а играчът на "Орландо меджик" Марчин Гортат вкара 16, като 12 от тях бяха преди почивката. Той завърши и с 10 борби под коша.

Гершон се опитваше с множество смени да промени ритъма на мача, но пред домашната публика във Вроцлав полският състав летеше. Хората на Мули Кацурин записаха 11 чадъра.

Големият проблем на нашите беше беззъбата игра в защита, която позволи на четворката реализатори на Полша да вкарва практически от всякаква дистанция. Ърл Роуланд отсъстваше в отбрана през първата половина, но все пак се отчете в този мач с 20 точки, четири борби и две асистенции. Деян Иванов добави 18 точки и пет борби, а Стефан Георгиев завърши с 12 точки и пет борби.

Докато полските бързи атаки завършваха успешно, в нападение България действаше хаотично, а на периоди всеки играеше сам за себе си.

В края на третата и началото на четвъртата част все пак настъпи някакво пробуждане и националите намалиха разликата до 9-12 точки. Те така и не успяха обаче да сътворят обрат в последните минути на мача. Тогава опитваха да вкарат от тройката, но днес това оръжие не сработи. Тимът ни завърши с 26.3% в стрелбата от далечна дистанция (5/19), докато за поляците този процент е над 46 (10 от 24 опита).

"Поздравления за Полша. Те заслужаваха победата, защото в по-голямата част от мача играха по-добре от нас. Това е баскетболът. Бяхме се подготвили да спрем скоростните им атаки, но не направихме нищо - те вкараха повечето си точки на контраатака", добави Гершон.