Баскетболистите се бориха, но загубиха и от Литва

Ърл Роуланд беше най-резултатен и в трите мача на България на Евро 2009<br />

© Георги Кожухаров

Ърл Роуланд беше най-резултатен и в трите мача на България на Евро 2009

Българският национален отбор по баскетбол отпадна от участие на европейското първенство след третата поредна загуба в група D, но за разлика от първите два мача се бори до последно за първата си победа на еврофинали от 20 години.

Възпитаниците на Пини Гершон паднаха с 69:84, като 3-4 минути преди края резултатът беше близък. Успехът днес можеше да ги класира за следващата фаза, но там ще играят литовците.

За разлика от двубоите с Полша и Турция този път националите изиграха срещата с по-голямо самочувствие въпреки трудното начало. До втората минута на първата четвърт отстъпваха с пет точки, но Филип Виденов все пак донесе първото равенство при 12:12, след като вкара за втори път тройка. До края на първата част Литва върна преднината си и завърши с три точки аванс (25:22) след страхотни изяви на резервата Андриус Мазутис.

В началото на втората част отново литовците започнаха по-силно и за 2:34 минути поведоха отново с пет точки. Тогава обаче националите ни се разиграха и успяха да изравнят до 33:33 благодарение на коша на Тодор Стойков и на шестата точки на Ърл Роландс. Роденият в САЩ гард дори даде преднина при 40:38, но след тройка на Миндаугас Лукаускис латвийците стигнаха до крайното за полувремето 41:41

В началото на третата четвърт с две тройки на Тодор Стойков българите дори поведоха с 47:41. Те водеха в резултата до последната минута на частта, а краят й дойде при 57:56. Интригата беше жива, а с това и надеждата.

В последната четвърт обаче стрелба не потръгна, но все пак до последните четири минути и половина се държеше на 2-4 точки. Тогава при 64:66 съперниците ни вкараха осем безответни точки, вдигнаха аванса на 10 и интригата приключи. В опитите си да намалят този пасив българските баскетболисти стреляха и несполучливо от тройката, а и в подкошието нещата не вървяха. Така, позагубили вяра, в последните минути разликата набъбна.

Отново в процентно отношение стрелбата от разстояние беше отчайващо слаба - 22.5% (7 успешни от 31 опита), а единствено по-добре стояха нещата при изпълнението на фаулове.

Въпреки това отборът показа най-добрата си игра от началото на първенството. Но както и в последните две издания, на които България участва, тимът си тръгва, без да запише победа.

Ър Роуланд за трети пореден двубой беше най-резултатен с 18 точки и три асистенции, Тодор Стойков добави 16 точки, три борби и две асистенции, Деян Иванов завърши с 11, а Калоян Иванов - с 10 точки и седем борби. Васил Евтимов помогна с 13 борби.

За литовците 16 точки наниза Ксистоф Лавринович, а с по над 10 завършиха още Линас Клейза, Марионас Петравичус и Симас Ясаитис.